parownik klimatyzacji samochodowej
Parownik klimatyzacji samochodowej. Co to jest?
18 sierpnia 2018
ile kosztuje serwis klimatyzacji
Ile kosztuje serwis klimatyzacji?
23 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
naprawa czy wymiana skaplacza klimatzyacji

Skraplacz klimatyzacji to istotny element systemu chłodzenia auta. Jest odpowiedzialny za transformację czynnika chodzącego z postaci gazowej w ciekłą, a tym samym obniżenie jego temperatury. Od jego sprawnego funkcjonowania zależy efektywność całej klimatyzacji. Nic wiec dziwnego, że kiedy się popsuje stajemy przed dylematem –  czy możliwa (i opłacalna) jest naprawa  skraplacza  klimatyzacji czy lepiej wyjdziemy decydując się na jego wymianę. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Naprawa skraplacza klimatyzacji

Skraplacze klimatyzacji, ze względu na swoje umiejscowienie, są podatne na usterki – zwłaszcza mechaniczne. Montowanie na samym przodzie auta sprawia, że drobna stłuczka lub silniejszy wstrząs np. po najechaniu na dziurę przy dużej prędkości, może spowodować powstanie nieszczelności. To jednak nie jedyne cechy, które sprawiają, że skraplacz jest jedną z najbardziej awaryjnych części układu klimatyzacji samochodowej. Aluminium z którego wykonuje się rurki skraplaczy słabo znoszą pył, sól i chemię, które samochód „zbiera” z drogi podczas codziennej jazdy. Substancje te bombardują skraplacz i osadzają się na jego ściankach powodując korozję i mikropęknięcia.  W takich przypadkach nie ma nawet co myśleć o naprawie skraplacza klimatyzacji i trzeba wymienić go na nowy.

Najczęstsze usterki skraplaczy

naprawa skraplacza klimatzyacji 1

Naprawa skraplacza klimatyzacji często wymaga przeprowadzenia gruntownej diagnostyki.

Do najczęstszych usterek skraplaczy klimatyzacji należą: wyciek chłodziwa, zanieczyszczenie radiatora, nadmiar oleju w chłodziwie

Wyciek chłodziwa – najpopularniejsza usterka mechaniczna skraplacza klimatyzacji

Jak już wspomnieliśmy, skraplacz klimatyzacji jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Najczęstszym objawem tego typu uszkodzenia jest wyciek chłodziwa. Jeśli zauważymy gromadzący się czynnik chłodzący w okolicy skraplacza to prosty znak, ze należy wykonać szczegółową diagnostykę. Serwisy klimatyzacji korzystają w tym celu z dwóch metod:

  • Mniej inwazyjna metoda polega na wprowadzeniu do systemu specjalnego barwnika, który będzie krążyć wraz z chłodziwem. Serwisant, za pomocą lampy ultrafioletowej, sprawdzi gdzie występują nieszczelności i miejsca, w których mieszanina barwnika i czynnika chłodzącego wydostaje się na zewnątrz.
  • Bardziej inwazyjna metoda to wymontowanie całego skraplacza, podłączenie go do zewnętrznego systemu i zbadanie szczelności poprzez odessanie całego powietrza z układu. Szczelny skraplacz powinien zachować próżnię, natomiast wszelkie szczeliny sprawią, że pojawi się w nim ciśnienie. Im mniejsze nieszczelności tym trudniej je zdiagnozować – pomiar może trwać od 20 minut do całej doby.
  • W przypadku podejrzenia dużych nieszczelności można również wykorzystać popularne nabijanie układu autoklimy azotem. Badanie jest tańsze niż przy stosowaniu odczynnika, ale równocześnie mniej dokładne.

Ze względu na dużą ilość zamienników oryginalnych części klimatyzacji, popularną usterką są „niewykrywalny wycieki”. Jeśli po przeprowadzeniu diagnostyki nie znaleźliśmy nieszczelności, może  to, oznaczać, że czynnik wydostaje się na zewnątrz układu przez:

  • tulejkę łożyska ślizgowego wałka napędowego sprężarki
  • górne części parownika (przez spawy lub luty)
  • połączenia kolejnych sekcji parownika
  • zanieczyszczenie wnętrza układu

Zanieczyszczenie radiatora – off road pod maską

Kolejnym częstym problemem jest zanieczyszczenia radiatora skraplacza. Usterka wynika z gromadzeniem się na blaszkach chłodzących pyłów, i różnego rodzaju drobin, które dostają się do komory silnika wraz z powietrzem. Ten typ usterki objawia się zwykle mała wydajnością systemu. Skraplacz nie odprowadza już tak dobrze ciepła w związku z tym rośnie ciśnienie w układzie. Radiator najłatwiej jest wyczyścić sprężonym gazem. Jeśli był to jedyny powód spadku efektywności chłodzenia, układ powinien po tym zabiegu wrócić do normalnej pracy.Gorzej wygląda sytuacja w przypadku kiedy radiator był wystawiony przez dłuższy czas na działanie soli i chemii drogowej. Pordzewiałe blaszki to prosty znak, że czeka nas wymiana skraplacza klimatyzacji.

 Nadmiar oleju w chłodziwie – izolacja zamiast przewodzenia

Czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji samochodowej wymieszany jest ze specjalnym olejem, który ma m.in. chronić sprężarkę przed zatarciem. Jeśli w systemie jest go odpowiednia ilość, nie ma problemu. Ten jednak pojawia się kiedy czynnik chłodzący jest syto „ochrzczony”.

Nadmiar oleju w chłodziwie zaburza wymianę cieplną między czynnikiem, a powietrzem. Przewodzenie ciepła pogarsza się, a w efekcie autoklima jest mało wydajna – chłodzi słabo i wolno.

Wymiana skraplacza klimatyzacji

Wymiana skraplacza klimatyzacji 1

Wymiana skraplacza klimatyzacji wymaga podstawowej znajomości budowy auta.

Bardzo prawdopodobne, że naprawa skraplacza klimatyzacji będzie nieopłacalna i konieczny będzie zakup nowego elementu. W takim wypadku podstawą jest dobranie odpowiedniego zamiennika. Radzimy dobrać dedykowany przez producenta skraplacz – a jeśli mamy możliwość wyboru stary-nowy, zawsze wybierać taki sam jak zamontowano wcześniej.

Kolejną istotną rzeczą jest oczywiście samo przeprowadzenie wymiany. Absolutną podstawą jest dobre oczyszczanie przestrzeni powstałej po demontażu uszkodzonego skraplacza. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnej awarii.

Podczas wymiany zwróćmy uwagę na odległości między skraplaczem, a chłodnicą. Zbyt mała i zbyt duża mogą sprawić, że system nie będzie działał poprawnie. Warto dokładnie przyjrzeć się jak zamontowany był poprzedni skraplacz.

Podczas serwisowania, warto sprawdzić stan uszczelek znajdujących się na przyłączach skraplacza. Ich wymiana to nikły koszt, natomiast pozostawienie starych tworzy ryzyko wycieku , a tym samym kolejny problem i większą dziurę w naszym portfelu.

Ostatnim ważnym etapem do którego również należy podejść z głową,  jest kontrola oleju w skraplaczu. Jego dokładny poziom zależy od wytycznych producenta, dlatego dobrym pomysłem jest przestudiowanie instrukcji auta przed rozruchem. Każdy profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej posiada maszynę do wykonywania prac serwisowych, zaprogramowaną do nadania odpowiedniej ilosci oleju i czynnika chłodzącego w zależności od modelu auta.

Skraplacz klimatyzacji Opel Astra – przykładowa wymiana

Procedura wymiany skraplacza może różnić się w zależności od modelu auta, nie mniej jest kilka podstawowych kroków, które należy wykonać, niezależnie od marki i tego czy powierzymy to serwisantom czy kiedy wymiana skraplacza klimatyzacji odbędzie się na naszym własnym podwórku. Oto jak wygląda przykładową wymiana skraplacza klimatyzacji krok po kroku na przykładzie Opla Astry.

  1. Ściągamy maskownicę samochodu,
  2. Demontujemy i wyciągamy przedni zderzak
  3. Opróżniamy układ z czynnika chłodniczego
  4. Rozłączamy wentylator klimatyzacji i rozcinamy wszystkie opaski na przewodach prowadzących od wentylatora do skraplacza
  5. Demontujemy i wyciągamy wentylator
  6. Demontujemy rurki skraplacza oraz zabezpieczamy je odpowiednio, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do środka
  7. Rozłączamy czujnik ciśnienia
  8. Demontujemy i wyciągamy skraplacz
  9. Wyjmujemy czujnik ciśnienia i przekładamy go do nowego skraplacza
  10. Montujemy nowy skraplacz
  11. Podłączamy czujnik ciśnienia klimatyzacji
  12. Montujemy rurki skraplacza (zalecamy wymienić w tym momencie uszczelki na nowe)
  13. Montujemy wentylator i nowe opaski na przewody
  14. Wykonujemy nabijanie klimatyzacji czynnikiem r1234yf lub starszym r134a
  15. Montujemy zderzak i maskownicę

To oczywiście skrót czynności jakie należy wykonać. Wszystko tak naprawdę zależy od konstrukcji auta i naszych umiejętności i wiedzy na tematy związane z mechaniką samochodową. Wymiany skraplacza klimatyzacji oraz inne prace tego typu radzimy przeprowadzić w profesjonalnym warsztacie z wykwalifikowaną kadrą.

 

Naprawa czy wymiana skraplacza klimatyzacji?
4.5 (90%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.