kompresor klimatyzacji samochodowej
Sprężarka klimatyzacji. Co to jest, jak działa i czemu się psuje?
23 grudnia 2018
wymiana koła na pustyni
Wymiana koła w samochodzie. Poradnik krok po kroku.
12 stycznia 2019
Pokaż wszystkie
Nawiew samochodowy. Co to jest jaka działa?

Zaparowane szyby potrafią mocno zirytować każdego kierowcę. Podczas jazdy w deszczu lub przy obniżonej temperaturze, parująca przednia szyba mocno zaburza pole widzenia. Ograniczenie widoczności, nie dość że mało komfortowe, niesie ze sobą również poważne niebezpieczeństwo wypadku. Podpowiemy jak ustawić nawiew w samochodzie, aby przednia szyba byłą wolna od charakterystycznej „mgiełki”.

Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Parowanie szyb samochodowych może być wynikiem awarii lub złego ustawienia nawiewu. Do najczęstszych usterek powodujących parowanie szyb od wewnątrz należą:

 • Zapchany filtr kabinowy
  Nawiew samochodowy. Co to jest jaka działa?

  Nawiew ciepłego powietrza to najskuteczniejsza forma walki z zaparowanymi szybami w samochodzie.

  – filtr kabinowy to bariera chroniąca wnętrza samochodu przed różnego typu pyłkami czy kurzem dostającym się z zewnątrz wraz z powietrzem. Wymiana filtra kabinowego powinna następować co najmniej raz w roku. W przeciwnym razie może się zapchać brudem i powodować nieskuteczne działanie klimatyzacji, nieprzyjemny zapach lub właśnie parowanie szyb w samochodzie

 • Czynniki zewnętrzne – wilgoć dostaje się do środka samochodu naturalnie na naszych ubraniach czy obuwiu. Mokry płaszcz czy zaśnieżone buty mogą być powodem odkładania się wilgoci wewnątrz auta, zwłaszcza jeśli nie używamy plastikowych dywaników.
 • Uszkodzony radiator nagrzewnicy – wydostające się z radiatora chłodziwo zamienia się w parę, a ta nie może wydostać się z wnętrza auta i zostaje na szybach.
 • Uszkodzona dmuchawa – dmuchawa zbudowana jest z kilku elementów, które mogą z czasem ulec uszkodzeniu takich jak : przekaźniki, silnik czy rezystory.
 • Uszkodzone przełączniki nawiewu – również popularna usterka, brak możliwości regulacji siły czy kierunku w którym ma działać nawiew samochodowy uniemożliwia prawidłowe odparowanie szyb.
 • Źle ustawiony nawiew w samochodzie – absolutna podstawa, o której kierowcy często zapominają lub nie wiedzą jakimi kierować się zasadami.

O ile trudno walczyć z usterką inaczej niż przez wizytę w serwisie, o tyle nawiew w samochodzie możemy regulować w bardzo łatwy sposób. Jak?

Nawiew samochodowy. Co to jest jaka działa?

Nawiew samochodowy to system kanałów połączonych zarówno z klimatyzacją samochodową jak i systemem grzewczym auta. Jego zadaniem jest odpowiednia wentylacja samochodu, pod pojęciem którym kryje się zarówno chłodzenie jak i grzanie kabiny kierowcy. Nawiew w samochodzie działa w ten sposób, że zasysane z zewnątrz samochodu powietrze trafia do kanałów wewnątrz samochodu. Tam następnie za sprawą nagrzewnicy / parownika klimatyzacji ulega ogrzaniu / schłodzeniu. Następnie dmuchawa tłoczy powietrze dalej przez filtr kabinowy, aż do środka samochodu.

Co zrobić na zaparowane szyby w samochodzie

zasadza działania klimatyzacji samochodowej

Na parujące szyby w samochodzie można stosować zarówno ogrzewanie jak i klimatyzację

Są dwa sposoby walki z parującymi szybami w aucie. Pierwsza polega na zastosowaniu ogrzewania natomiast druga klimatyzacji. Skuteczniejsza jest klimatyzacja, ponieważ szybciej osusza powietrze w kabinie. Jeśli natomiast samochód jej nie posiada, parowanie szyb zwalczymy poprzez odpowiednie ustawienie nawiewu ogrzewania.

Temperatura nawiewu

Podstawowym czynnikiem jaki musimy wziąć pod uwagę jeśli chcemy szybko pozbyć się zaparowanych szyb jest temperatura nawiewu. Zwykle ukazana jest graficznie w postaci dwóch pasków – czerwonego i niebieskiego. Zaraz po uruchomieniu silnika powinniśmy ustawić temperaturę nawiewu na maksymalnie ciepłą – czerwoną – wartość.

Siła nawiewu

Wsiadając do zimnego samochodu uruchomienie wentylatora nawiewu nie ma większego sensu, ponieważ czeka nas lodowaty powiew. Dopiero po kilku minutach od uruchomienia silnika, kiedy nagrzewnica wyprodukuje dostateczną ilość ciepła, należy uruchomić nawiew.

Obieg wewnętrzny i zewnętrzny

Jedną z opcji zarówno ogrzewania jak i klimatyzacji jest włączenie lub wyłączenie dopływu powietrza z zewnątrz. Obieg otwarty oznacza możliwość napływu powietrza z dworu, natomiast obieg zamknięty go blokuje. Po co? Chociażby, żeby nie wdychać spalin z dymiącego z przodu samochodu.

Ustawiony obieg wewnętrzny wzmaga parowanie szyb w samochodzie zimą oraz przy dużej wilgotności, natomiast jest zalecany latem. W czasie kiedy mamy uruchomioną klimatyzację zwiększa jej wydajność.

Kierunek nawiewu

Najlepszym ustawieniem jest przednia szyba. Uderzający strumień powietrza rozchodzi się wzdłuż niej i trafia w szyby boczne, które parując utrudniają nam patrzenie w lusterka.

Jak ustawić nawiew w samochodzie żeby pozbyć się zaparowanych szyb?
3.2 (63.45%) 29 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.