Zaparowane szyby potrafią mocno zirytować każdego kierowcę. Podczas jazdy w deszczu lub przy obniżonej temperaturze, parująca przednia szyba mocno zaburza pole widzenia. Ograniczenie widoczności, nie dość że mało komfortowe, niesie ze sobą również poważne niebezpieczeństwo wypadku. Podpowiemy jak ustawić nawiew w samochodzie, aby przednia szyba byłą wolna od charakterystycznej „mgiełki”.
Parowanie szyb samochodowych może być wynikiem awarii lub złego ustawienia nawiewu. Do najczęstszych usterek powodujących parowanie szyb od wewnątrz należą:
– filtr kabinowy to bariera chroniąca wnętrza samochodu przed różnego typu pyłkami czy kurzem dostającym się z zewnątrz wraz z powietrzem. Wymiana filtra kabinowego powinna następować co najmniej raz w roku. W przeciwnym razie może się zapchać brudem i powodować nieskuteczne działanie klimatyzacji, nieprzyjemny zapach lub właśnie parowanie szyb w samochodzie
O ile trudno walczyć z usterką inaczej niż przez wizytę w serwisie, o tyle nawiew w samochodzie możemy regulować w bardzo łatwy sposób. Jak?
Nawiew samochodowy to system kanałów połączonych zarówno z klimatyzacją samochodową jak i systemem grzewczym auta. Jego zadaniem jest odpowiednia wentylacja samochodu, pod pojęciem którym kryje się zarówno chłodzenie jak i grzanie kabiny kierowcy. Nawiew w samochodzie działa w ten sposób, że zasysane z zewnątrz samochodu powietrze trafia do kanałów wewnątrz samochodu. Tam następnie za sprawą nagrzewnicy / parownika klimatyzacji ulega ogrzaniu / schłodzeniu. Następnie dmuchawa tłoczy powietrze dalej przez filtr kabinowy, aż do środka samochodu.
Na parujące szyby w samochodzie można stosować zarówno ogrzewanie jak i klimatyzację
Są dwa sposoby walki z parującymi szybami w aucie. Pierwsza polega na zastosowaniu ogrzewania natomiast druga klimatyzacji. Skuteczniejsza jest klimatyzacja, ponieważ szybciej osusza powietrze w kabinie. Jeśli natomiast samochód jej nie posiada, parowanie szyb zwalczymy poprzez odpowiednie ustawienie nawiewu ogrzewania.
Podstawowym czynnikiem jaki musimy wziąć pod uwagę jeśli chcemy szybko pozbyć się zaparowanych szyb jest temperatura nawiewu. Zwykle ukazana jest graficznie w postaci dwóch pasków – czerwonego i niebieskiego. Zaraz po uruchomieniu silnika powinniśmy ustawić temperaturę nawiewu na maksymalnie ciepłą – czerwoną – wartość.
Wsiadając do zimnego samochodu uruchomienie wentylatora nawiewu nie ma większego sensu, ponieważ czeka nas lodowaty powiew. Dopiero po kilku minutach od uruchomienia silnika, kiedy nagrzewnica wyprodukuje dostateczną ilość ciepła, należy uruchomić nawiew.
Jedną z opcji zarówno ogrzewania jak i klimatyzacji jest włączenie lub wyłączenie dopływu powietrza z zewnątrz. Obieg otwarty oznacza możliwość napływu powietrza z dworu, natomiast obieg zamknięty go blokuje. Po co? Chociażby, żeby nie wdychać spalin z dymiącego z przodu samochodu.
Ustawiony obieg wewnętrzny wzmaga parowanie szyb w samochodzie zimą oraz przy dużej wilgotności, natomiast jest zalecany latem. W czasie kiedy mamy uruchomioną klimatyzację zwiększa jej wydajność.
Najlepszym ustawieniem jest przednia szyba. Uderzający strumień powietrza rozchodzi się wzdłuż niej i trafia w szyby boczne, które parując utrudniają nam patrzenie w lusterka.