Numer VIN ( z ang. Vehicle Identification Number) w Polsce określany jest powszechnie jako numer nadwozia. Jest on powszechnie, globalnie stosowaną praktyką przez producentów, w celu identyfikacji danego pojazdu. Nadanie numeru VIN jest obowiązkiem producenta i wynika z przepisów prawa międzynarodowego dotyczącego oznaczeń pojazdów samochodowych.
Napisaliśmy już we wstępie, że VIN to numer identyfikacyjny pojazdu producenta. Numer VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr. Jego charakterystyczną cechą jest unikalność – nie ma możliwości aby ktoś posiadał dokładnie taki sam numer VIN jak nasz.
Jakie są składowe numeru VIN? Oznaczone są one skrótami literowymi i wyodrębnić możemy trzy:
Zapytacie co ukrywa numer VIN?
• symbol producenta
• charakterystykę pojazdu
• dane techniczne
• numer seryjny
• rok produkcji
• miejsce montażu
Wszystkie w/w elementy tworzą wspólnie numer VIN.
Nie ulega wątpliwości, że numer VIN to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy sprawdzić przed zakupem pojazdu. W ten sposób dowiemy się czy auto, którym jesteśmy potencjalnie zainteresowani nie jest np. kradzione. Vehicle Identification Number pozwoli nam także zweryfikować czy samochód nie był uszkodzony w wypadku. Ogólnie znając VIN mamy do wglądu pełen pakiet danych technicznych pojazdu. Co więcej znając numer VIN możesz wykorzystać go podczas naprawy pojazdu – dobrą praktyką jest to, że mechanicy zamawiają części kierując się danymi z numeru VIN.
Numer nadwozia VIN możemy znaleźć na kilka sposobów. Najprościej jest sięgnąć po… dowód rejestracyjny. Tak to prawda. W każdym dowodzie rejestracyjnym, a przynajmniej tym w wydaniu PL pod literką “E” znajdziemy numer VIN. Drugim miejscem będzie tabliczka znamionowa mocowana na podszybiu auta po stronie kierowcy. W niektórych modelach samochodów numer VIN umieszcza się także w słupku bocznym po stronie osoby kierującej pojazdem – na. tzw etykiecie samochodu. Opcja nr 3 i lokalizacja numeru VIN zależy tutaj od konkretnego producenta samochodów. Niektórzy producenci jak Skoda umieszczają VIN tuż obok przedniego siedzenia pasażera, zaś inni w przegrodzie czołowej (np. Volvo).
Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach znaczenie numeru VIN nabiera nowego sensu. Kierowcy wraz z nabyciem doświadczenia w sferze zakupowej pojazdu szukają tego numeru i danych technicznych w nim zawartych w celu podsumowania zapisu historii całego auta.