kamper
Przyczepa kempingowa czy kamper?
1 sierpnia 2020
felgi aluminiowe
Felgi i ich rodzaje
25 września 2020
Pokaż wszystkie
kod vin

Numer VIN ( z ang. Vehicle Identification Number) w Polsce określany jest powszechnie jako numer nadwozia. Jest on powszechnie, globalnie stosowaną praktyką przez producentów, w celu identyfikacji danego pojazdu. Nadanie numeru VIN jest obowiązkiem producenta i wynika z przepisów prawa międzynarodowego dotyczącego oznaczeń pojazdów samochodowych.

Co to jest numer VIN?

Napisaliśmy już we wstępie, że VIN to numer identyfikacyjny pojazdu producenta. Numer VIN składa się z 17 znaków – liter i cyfr. Jego charakterystyczną cechą jest unikalność – nie ma możliwości aby ktoś posiadał dokładnie taki sam numer VIN jak nasz.

Jakie są składowe numeru VIN? Oznaczone są one skrótami literowymi i wyodrębnić możemy trzy:

  • WMI – to pierwsze 3 znaki opisujące unikalny symbol międzynarodowy producenta samochodu;
  • VDS – to 5 lub 6 kolejnych znaków następujących po numerze WMI opisujące charakterystykę pojazdu i oznaczenie modelu;
  • VIS – to 8 unikalnych znaków od końca całości numeru, które stanowią numer seryjny pojazdu.

Jakie parametry ukrywa numer VIN?

Zapytacie co ukrywa numer VIN?

• symbol producenta
• charakterystykę pojazdu
• dane techniczne
• numer seryjny
• rok produkcji
• miejsce montażu

Wszystkie w/w elementy tworzą wspólnie numer VIN.

Czy warto znać numer VIN?

Nie ulega wątpliwości, że numer VIN to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy sprawdzić przed zakupem pojazdu. W ten sposób dowiemy się czy auto, którym jesteśmy potencjalnie zainteresowani nie jest np. kradzione. Vehicle Identification Number pozwoli nam także zweryfikować czy samochód nie był uszkodzony w wypadku. Ogólnie znając VIN mamy do wglądu pełen pakiet danych technicznych pojazdu. Co więcej znając numer VIN możesz wykorzystać go podczas naprawy pojazdu – dobrą praktyką jest to, że mechanicy zamawiają części kierując się danymi z numeru VIN.

Gdzie znajdę numer VIN

Numer nadwozia VIN możemy znaleźć na kilka sposobów. Najprościej jest sięgnąć po… dowód rejestracyjny. Tak to prawda. W każdym dowodzie rejestracyjnym, a przynajmniej tym w wydaniu PL pod literką “E” znajdziemy numer VIN. Drugim miejscem będzie tabliczka znamionowa mocowana na podszybiu auta po stronie kierowcy. W niektórych modelach samochodów numer VIN umieszcza się także w słupku bocznym po stronie osoby kierującej pojazdem – na. tzw etykiecie samochodu. Opcja nr 3 i lokalizacja numeru VIN zależy tutaj od konkretnego producenta samochodów. Niektórzy producenci jak Skoda umieszczają VIN tuż obok przedniego siedzenia pasażera, zaś inni w przegrodzie czołowej (np. Volvo).

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach znaczenie numeru VIN nabiera nowego sensu. Kierowcy wraz z nabyciem doświadczenia w sferze zakupowej pojazdu szukają tego numeru i danych technicznych w nim zawartych w celu podsumowania zapisu historii całego auta.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.