Opony całoroczne – zalety i wady tego rozwiązania

Opony Całoroczne – Zalety I Wady Tego Rozwiązania – Proserwis zdjęcie nr 4
Awaria koła w trasie – jak jej zaradzić?
20 czerwca 2021
tanie opony całoroczne
Opony samochodowe i ich oznaczenie
4 lipca 2021
Pokaż wszystkie
Opony Całoroczne – Zalety I Wady Tego Rozwiązania – Proserwis zdjęcie nr 5

Opony wielosezonowe zdobywają popularność wśród kierowców. Zwłaszcza ci, którzy używają samochodu do przemieszczania się po mieście często rezygnują z dwóch kompletów opon na rzecz jednego, uniwersalnego kompletu. Ciepłe zimy z małą ilością śniegu także sprawiają, że kierowcy zastanowią się dwa razy, zanim wydadzą swoje pieniądze na nowy komplet opon. Jakie zalety posiadają opony całoroczne? Czy stosowanie opon tego typu posiada jakieś wady? Postaramy się przybliżyć, kiedy warto stosować opony całoroczne.

Jak poznać opony całoroczne?

Opony całoroczne mają bieżnik zbliżony do opon zimowych, jednak należy zauważyć że nie wszyscy producenci opon opierają swoje produkty na oponach zimowych. Prawdą jest, że opony całoroczne są mocno zbliżone swoją budową do opon zimowych, jednak znacząco różnią się od siebie pod kątem składu mieszanki. Część producentów tworzy swoje opony wielosezonowe w oparciu o bieżnikowane letnie, dzięki czemu opony te zachowują się bardzo podobnie do opon letnich, mają podobne drogi hamowania, odprowadzanie wody czy generowany hałas. Opony tego typu to jednak zły wybór, jeżeli chodzi o jazdę na śniegu. Jak rozpoznać więc, czy dana opona jest oponą całoroczną?

Najprostszym sposobem jest przeczytanie jej opisu na boczku. Jeżeli znajdziemy tam informację w stylu “4all season” lub piktogram pokazujący deszcz, śnieg, słoneczko oraz liść, to znak że dana opona jest przystosowana do podróży w takich warunkach. Najlepszą oponą całoroczną będzie taka, która oprócz tych piktogramów będzie posiadać piktogram góry z literami M+S. Oznacza to, że ta opona jest w stanie zapewnić wystarczającą trakcję do przemieszczania się po błocie i śniegu. M+S to wymóg w wielu górskich miejscowościach, gdzie opady śniegu są nieoczekiwane i potrafią zaskoczyć wszystkich, nawet górali.

Zalety opon całorocznych

Opony całoroczne są droższe od opon dedykowanych. Wyższa cena wynika z trudności w opracowaniu mieszanki gumowej, która zachowywałaby się tak samo w temperaturze ujemnej i dodatniej. Opracowanie mieszanki, która zapewni niezachwiane bezpieczeństwo skrajnych warunkach jest dostatecznie trudne, a do tego trzeba dołożyć projekt bieżnika, który będzie dobrze odprowadzał wodę i błoto, zachowując akceptowalną szybkość zużycia oraz głośność pracy. Opony całoroczne topowych firm są bardzo dobre we wszystkich aspektach, przez co ich cena jest odpowiednio wyższa od ceny opon sezonowych. Oczywiście, cena jednego kompletu opon i tak jest niższa od dwóch kompletów opon dedykowanych na określone sezony roku. Oprócz tego warto nadmienić, że brak drugiego kompletu opon to także brak problemu z przechowywaniem i zmianą opon.

Opony całoroczne to także brak potrzeby inwestowania w dodatkowe felgi do drugiego kompletu opon. Opony wielosezonowe to także brak możliwości uszkodzenia felg oraz czujników ciśnienia w kołach podczas wymiany kół. Brak konieczności wybrania się do wulkanizatora na wymianę kół i opon to także oszczędność czasu i pieniędzy. Kolejnym niewątpliwym plusem opon całorocznych jest możliwość zakupu jednego kompletu ogumienia klasy premium, zamiast kupowania dwóch średnich kompletów. Ostatnią zaletą, o której wiele osób zapomina jest możliwość wyeksploatowania opony przed końcem jej terminu ważności. Dzięki temu mamy pewność, że nie będziemy musieli wyrzucać opony ze względu na jej starość.

Wady opon wielosezonowy

Opony wielosezonowe to nie tylko zalety. Posiadają one również wady, przez co nie są one rozwiązaniem optymalnym dla każdego kierowcy. Osoby które mieszkają w górach lub na terenach, gdzie często pada śnieg nie powinny wybierać opon całorocznych. Opony tego typu nie sprawdzą się w skrajnych warunkach, niezależnie czy będzie to mróz czy bardzo duże gorąco. W takich warunkach opony bardzo mocno się usztywnią, lub pójdą w drugą stronę i staną się plastyczne.

Tak czy siak, całoroczne opony w warunkach skrajnych są niebezpieczne. Opony całoroczne nie są również dobrym wyborem dla osób, które przejeżdżają rocznie dziesiątki tysięcy kilometrów. Jeżeli przejeżdżacie rocznie ponad 20 tysięcy KM, to całoroczne opony nie są rozwiązaniem dla was. W tym miejscu warto nadmienić, że opony całoroczne nie nadają się do aut o dużej mocy lub dużej masie własnej. Ścianki boczne takich opon są słabsze od ścianek opon sezonowych, przez co prowadzenie auta może stać się nieprecyzyjne – będziemy odczuwać “pływanie” auta. Ostatnią wadą opon tego typu jest dostępność wymiarów. O ile w popularnych rozmiarach mamy do wyboru kilkadziesiąt typów i modeli opon, o tyle opon niskoprofilowych do aut klasy premium jest raptem kilka – oraz są bardzo drogie.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.