Opony letnie do sportowego samochodu – co musisz wiedzieć?

Opony Letnie Do Sportowego Samochodu – Co Musisz Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 4
Co oznaczają kropki na oponach i felgach?
27 lutego 2022
Opony Letnie Do Sportowego Samochodu – Co Musisz Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 5
Najlepsze opony letnie do sportowej jazdy – ranking
23 marca 2022
Pokaż wszystkie
Opony Letnie Do Sportowego Samochodu – Co Musisz Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 6

Niezależnie od tego czy masz auto typowo sportowe stworzone z myślą o jeździe torowej czy samochód o charakterze sportowym, którym jeździsz na co dzień musisz mieć świadomość, że jego przyczepność w dużej mierze zależy od rodzaju założonych opon. MIeszanka, z jakiej jest wykonana opona, jej profil oraz rodzaj bieżnika to elementy, które mają wpływ na to jak Twoje auto zachowuje się w zakrętach oraz podczas przyspieszania. Sprawdź na co zwracać uwagę podczas wyboru letnich opon przeznaczonych do szybszej jazdy!

Czym są opony do sportowej jazdy?

Opony Letnie Do Sportowego Samochodu – Co Musisz Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 7Opony do samochodu do element wyposażenia, który ma kluczowy wpływ na jego prowadzenie oraz przyczepność. Wraz z rozwojem motoryzacji na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej opon wyprodukowanych z myślą o fanach motorsportu. Takie ogumienie znacząco różni się od tradycyjnych opon stosowanych do jazdy w mieście.

Profil opony – za co odpowiada?

Profil opony to stosunek jej wysokości do szerokości wyrażony w procentach. Opony stosowane w autach przeznaczonych do jazdy po mieście zazwyczaj mają profil równy 50% i więcej. Większy profil oznacza większy komfort jazdy, lecz równocześnie utratę właściwości jezdnych. Opony niskoprofilowe pozwalają na skuteczniejsze hamowanie, lepsze prowadzenie oraz zwiększoną przyczepność w porównaniu ze standardowym ogumieniem. W samochodach sportowych spotykane są opony o profilu 30-45%.

Mieszanka opony – na co ma wpływ?

Opony wykonane z miękkiej gumy cechuje większa przyczepność w porównaniu do twardszego ogumienia, lecz równocześnie warto pamiętać, że taka opona szybciej się zużywa. Jeśli szukasz opon cechujących się wysoką przyczepnością na mokrej nawierzchni warto, by mieszanka gumowa zawierała krzemionkę. Opony wyczynowe produkowane są z wykorzystaniem żywicy, cząstek sadzy oraz olejów gwarantujących dużo większą przyczepność w porównaniu z oponami turystycznymi.

Temperatura opon

W zależności od temperatury nawierzchni opony cechują się zmienną przyczepnością. Wraz ze wzrostem temperatury nawierzchni wzrasta przyczepność opon.

Ilość i głębokość rowków a przyczepność

Opony letnie przeznaczone do jazdy sportowej w dobrych warunkach pogodowych powinny cechować się małą ilością oraz głębokością rowków. Niestety wraz ze spadkiem ilości rowków oraz ich głębokością spada również zdolność opon do odprowadzania wody, co zwiększa ryzyko poślizgu w przypadku zmiany pogody.

Czy zimowe opony sportowe mają sens?

Jesli posiadasz auto o dużej mocy i momencie obrotowym, który chcesz efektywnie przenieść na nawierzchnię również zimą, koniecznie zainwestuj w odpowiednie ogumienie. W innym wypadku Twoje auto zdecydowanie straci przyczepność, a Ty nie wykorzystasz w pełni jego potencjału. Zimowe opony klasy premium powinny cechować się:

  • wysoką odpornością na tzw. aquaplaning,
  • dużą przyczepność boczną (przydaje się podczas pokonywania zakrętów),
  • jak najkrótszą drogą hamowania.

Takimi cechami charakteryzują się opony o dość miękkiej mieszance przystosowane do jazdy zimą, takich marek jak:

  • Continental – model: Conti Winter Contact TS 830 P
  • Michelin – model: Pilot Alpin PA4
  • Dunlop – model: Winter Sport 4D,
  • oraz Pirelli – model: Winter Sottozero 3.

Jeśli sezon zimowy już za Tobą i jesteś zainteresowany zakupem opon letnich do sportowej jazdy koniecznie przeczytaj nasz drugi artykuł – “Najlepsze opony letnie do sportowej jazdy”, dzięki któremu z łatwością wybierzesz model dla siebie.

Proserwis – hurtownia opon i felg sportowych i nie tylko

Jeśli szukasz opon do samochodu sportowego lub potrzebujesz umówić się do zaufanego zakładu wulkanizacyjnego w okolicach Poznania, sprawdź Proserwis. Nasza firma to przede wszystkim:

  • hurtownia opon,
  • hurtownia felg stalowych i aluminiowych,
  • oraz profesjonalny zakład wulkanizacyjny.

Poza sprzedażą opon oraz felg oferujemy również serwis klimatyzacji samochodowej, renowację felg usługi przechowywania opon. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług! Wykorzystujemy najlepsze części i materiały, dlatego możesz być pewien, że zawsze wyjedziesz zadowolony z naszego serwisu. Sprawdź sam: Proserwis Puszczykowo, ul. Nadwarciańska 14. Umów wizytę już teraz – zadzwoń pod telefon 518 897 883 lub (61) 813 39 79.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.