Opony run flat – czym są i czy warto zapłacić więcej?

Opony Run Flat – Czym Są I Czy Warto Zapłacić Więcej? – Proserwis zdjęcie nr 4
Najlepsze opony letnie do sportowej jazdy – ranking
23 marca 2022
symbole na kole dojazdowym
Opony run flat – ranking na rok 2022
24 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie
zapasowe koło dojazdowe

Opony typu run flat to od kilku lat modny temat w branży motoryzacyjnej. Czym jest tak naprawdę technologia run flat? Jakie zalety mają opony tego typu i o jakich wadach musisz wiedzieć zanim podejmiesz się ich zakupu? Jak je poprawnie użytkować? I w końcu jak w ogóle rozpoznać, że opony run flat zostały przebite? Na te oraz inne pytania odpowiemy w tym artykule. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o ich ewentualnym zakupie.

Opony run flat – co to znaczy?

bieżnik opony zimowejOpony run flat to wyjątkowe ogumienie, które pozwala na jazdę z prędkością nawet do 80km/h po przebiciu. Takie możliwości wynikają z innej budowy opon. Taki typ opon cechuje się wzmocnioną konstrukcją w porównaniu ze standardowymi oponami. Cechują się one również zdolnością do samouszczelniania, co zapobiega dużej utracie ciśnienia po przebicu. Opony run flat są wyposażone również w specjalny pierścień nośny, który zapobiega zsuwaniu się opon z felg po przebiciu. Zapoznaj się z wszystkimi zaletami oraz wadami tego typu rozwiązania i zdecyduj czy opony run flat są dla Ciebie odpowiednie. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem opon run flat zapraszamy do zapoznania się z naszym drugim artykułem: Opony run flat – ranking  na rok 2022.

Zalety opon run flat

Do najważniejszych zalet opon run flat można zaliczyć:

  • podwyższone bezpieczeństwo ze względu na brak utraty panowania nad samochodem w przypadku gwałtownego przebicia,
  • możliwość kontynuowania jazdy w przypadku przebicia – nie ma konieczności natychmiastowej wymiany opony,
  • zwiększona ilość przestrzeni bagażowej ze względu na brak konieczności wożenia koła zapasowego,
  • zwiększona odporność na różne uszkodzenia (np. uderzenie oponą w krawężnik lub wjechanie w dziurę).

Wady opon run flat

W przypadku zakupu opon typu run flat zalety zdecydowanie przeważają nad ich wadami, lecz warto wiedzieć, że tego typu opony są droższe i cięższe niż ich tradycyjne odpowiedniki oraz cechują się nieznacznie niższym komfortem podróżowania (wyższy hałas oraz słabsze tłumienie nierówności na drodze). Ich naprawa jest również trudniejsza, a czasami wręcz niemożliwa, w przeciwieństwie do tradycyjnych opon.

Jak użytkować opony run flat?

Podstawą użytkowania opon typu run flat jest to, że pojazd musi mieć sprawne czujniki ciśnienia w kołach. Montaż takich opon musi być wykonany w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym, który posiada odpowiednią wiedzę oraz narzędzia przystosowane do tego typu ogumienia. Niedoświadczony wulkanizator może uszkodzić bok lub stopkę opony, co może doprowadzić do wybuchu opony oraz w konsekwencji wypadku.

Jak rozpoznać przebite opony run flat?

Pewnie zastanawiasz się czy możliwe jest rozpoznanie, że te specjalne opony zostały przebite. O tym, że opona typu run flat została przebita mogą świadczyć następujące objawy:

  • wskazania czujników ciśnienia sugerujące jego ubytek,
  • delikatne ściąganie samochodu w kierunku przebitej opony,
  • wzrost siły koniecznej do skręcania kierownicą (szczególnie widoczny w przypadku przebicia przedniej opony; najczęściej obserwowany przy manewrowaniu z niskimi prędkościami),
  • większy hałas podczas jazdy,
  • zwiększone wibracje przy szybszej jeździe (ok. 100 km//h).
Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.