Opony Samochodowe I Ich Oznaczenie – Proserwis zdjęcie nr 4
Opony całoroczne – zalety i wady tego rozwiązania
28 czerwca 2021
Opony Samochodowe I Ich Oznaczenie – Proserwis zdjęcie nr 5
Felgi aluminiowe – zalety, oznaczenia, porady i sugestie
14 lipca 2021
Pokaż wszystkie
tanie opony całoroczne

Właściwy dobór opony samochodowej to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Opony są jednym z najistotniejszych elementów eksploatacyjnych naszego samochodu. Każda opona, która opuszcza fabrykę jest opisana przez producenta wieloma oznaczeniami. Prawidłowa umiejętność odczytywania tych oznaczeń pomoże dobrać właściwe ogumienie, które nie będzie nam sprawiało problemów w późniejszej eksploatacji naszego samochodu. Chcesz wybrać optymalną oponę, a nie znasz się na oznaczeniach? Podpowiadamy, jak dopasować właściwą oponę dla Twojego samochodu.

Oznaczenia opon

Najważniejszą rzeczą bez której nie dobierzemy optymalnej opony do Twojego auta jest jej rozmiar. Znajduje się on na bocznej ściance opony i opisany jest trzema wartościami, zawsze w ciągu np.: 195/65/R15. Są to kolejno szerokość, profil, średnica.

opona do osobówki

Szerokość opony (195/65/R15)

Format opony jest wyrażony w milimetrach. Jest to szerokość przekroju opony mierzonego między jej ściankami bocznymi po zamontowaniu na obręcz i napompowaniu do wskazanego ciśnienia. Oznaczenie „195” mówi nam, że opona ma 195 mm grubości. Wąskie opony w przypadku małych aut mogą mieć jedynie 135 mm. Sportowe samochody, w których ogumienie jest najszersze mogą mieć szerokość nawet do 355mm.

Profil opony (195/65/R15)

Profil to wysokość ściany bocznej wyrażona w procentach z szerokości, oznacza stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Model „65” oznacza, że wysokość opony stanowi 65 % jej szerokości. Im profil opony jest niższy, tym mniej gumy znajduje się między asfaltem a felgą. W samochodach rajdowych możemy spotkać opony o profilu 25.

Średnica osadzenia i rodzaj konstrukcji (195/65/R15)

To informacja o rodzaju konstrukcji opony i formacie felgi na jaki może być założona. Częstokroć spotykanym rodzajem budowy opony jest konstrukcja radialna oznaczona dużą  literą R. Gdy opona ma oznaczenie R15 to oznacza to, że jest to opona radialna, która może być montowana tylko na kołach o średnicy 15 cali.

Ważne oznaczenia opon

Symboli znajdujących się na naszych oponach jest znacznie więcej. Do jednych z ważniejszych należą data i miejsce produkcji opony ( DOT) , wskaźnik zużycia ( TWI) czy indeks prędkości.

Datę produkcji opony znajdziemy na końcu numeru identyfikacyjnego opony, który zaczyna się od liter DOT. Numer ten to ciąg 7-12 znaków, które informują nas o całej partii opon wyprodukowanych w danej fabryce. Data produkcji to cztery ostatnie cyfry kodu. Oznaczają one kolejno tydzień roku i rok produkcji np. 3319 to 33 tydzień 2019 roku. Oferujemy opony tylko renomowanych producentów. U nas dostaniesz je bez problemu.

Wskaźnik zużycia ( TWI) jest niezwykle ważny, informuje nas czy opona jest łysa czy nie. Zmierzymy to za pomocą elektrycznego miernika, który posiada ekran LCD. Koło z bieżnikiem poniżej 1.6mm wyklucza oponę zużytkowania.

Oznaczenia opon letnich

Nasze letnie opony oznaczone są symbolem chmurki z padającym deszczem lub słońcem. Zależnie od producenta danego modelu. Ważnym oznaczeniem na który szczególnie zwracamy uwagę w doborze opon jest indeks prędkości, ponieważ latem rozwijamy naszym samochodem większe prędkości. Doradzamy również zwrócenie uwagi na konstrukcję bieżnika. Powinien on gwarantować dobrą przyczepność, krótką drogę hamowania, redukować hałas.

Oznaczenia opon zimowych

Oznaczenia opon 3PMSC to symbol śnieżynki wpisanej w górę o trzech szczytach. Nasza opona zapewni odpowiednią przyczepność, a więc tak ważne bezpieczeństwo w warunkach zimowych.

Opony M+S

Jest to oznaczenie, które w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza Mud and Snow. Oznacza to, że taka opona poradzi sobie z błotem i śniegiem.

opona zimowa

Oznaczenie opony M+S

Opony samochodowe i ich oznaczenie
4 (80%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.