konserwacja klimatyzacji 1
Konserwacja klimatyzacji samochodowej. Jak zadbać o sprężarkę klimatyzacji?
21 maja 2018
renowacja felg poznań
Ile kosztuje renowacja felg w Poznaniu?
23 maja 2018
Pokaż wszystkie
ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Działająca sprawnie klimatyzacja to poczucie komfortu jazdy i wygoda, dostępna i stosowana coraz częściej. Należy jednak pamiętać, żeby dbać nie tylko o te części samochodu, które są widoczne, ale również o te których na pierwszy rzut oka nie widać. Pomocne w likwidacji niechcianych gości mikroskopijnych rozmiarów jest ozonowanie klimatyzacji samochodowej. Co to jest i dlaczego warto zainwestować w dodatkową usługę podczas wizyty w serwisie autoklimy?

Układ klimatyzacji – rojowisko bakterii w Twoim aucie

ozonowanie PoznańNa układ klimatyzacji samochodowej składa się wiele elementów. Wszystkie je łączy sieć tuneli, transportujących schłodzone powietrze do wnętrza samochodu. Ze względu na specyfikę są to miejsca wilgotne, ciemne oraz trudne do czyszczenia. Jednym słowem idealne środowisko dla wszelkiego typu wirusów, grzybów pleśni czy bakterii. Ich rozwój sprzyja powstawaniu w aucie nieprzyjemnego zapachu, który każdorazowo towarzyszy uruchomieniu klimatyzacja samochodowej. Brzydka woń to nie jedyna niedogodność, jaką niesie rzadkie odgrzybianie klimatyzacji. Jak często powinno być wykonywane i jakie jeszcze niebezpieczeństwa niesie zwlekanie z odwiedzeniem serwisu?

Czemu należy przeprowadzać regularne odgrzybianie klimatyzacji?

Nieprzyjemny zapach to niedogodność, nie mniej zaniedbanie regularnego odgrzybiania klimatyzacji niesie groźniejsze niebezpieczeństwa dla pasażerów samochodu. Zalegające w układzie mikroby trafiają wraz z powietrzem do wnętrza auta i często odpowiedzialne są za powstanie alergii i chorób układu oddechowego. Zwlekanie z co sezonowym ozonowaniem może również narazić na duże koszty. Bród i mikroby zostawione same sobie przez kilak sezonów mogą spowodować, że ozonowanie nie będzie skuteczne, a jedyną opcją pozostanie demontaż układu klimatyzacji i ręczna dezynfekcja.

Co to jest ozonowanie klimatyzacji?

Chemiczne odgrzybianie klimatyzacji i jej nabicie są podstawowymi usługami jakie oferują serwisy tym się zajmujące. Warto jednak zainwestować również w inny, bardziej ekologiczny zabieg. Ozonowanie klimatyzacji to nic innego jak jej dezynfekcja przy pomocy gazu – ozonu. Regularne pozbywanie się wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni, wirusów, bakterii oraz szkodliwych zapachów z samochodu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Ozonowanie klimatyzacji jest nowoczesną alternatywą dla chemicznych sposobów dezynfekcji autoklimy.

Ozonowanie układu klimatyzacji. Przebieg odgrzybiania.

Ozon jest gazem, który posiada silne właściwości odkażające. Jako aktywny pierwiastek niszczy również żywe organizmy takie jak grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy. Docierając do każdego zakamarku wnętrza naszego samochodu ten niezwykły gaz nie maskuje, ale usuwa wszystkie przykre zapachy. Ozonowanie układu klimatyzacji to proces, który musi być poprzedzony czyszczeniem wnętrza samochodu przez dokładne jego odkurzenie. Po zakończeniu ozonowania klimatyzacji następuje wietrzenie auta. Użycie odpowiedniego sprzętu zapewnia niemal 100% skuteczności w przebiegu dezynfekcji i pozwala cieszyć się chłodnym, wolnym od zapachów i mikrobów powietrzem w środku auta.

Ozonowanie klimatyzacji cena

Bezpiecznie i naturalnie

Ozon jest niebezpieczny tylko w dużych stężeniach, a takich nie używa się podczas procesu dezynfekcji klimatyzacji. Gaz ten ulega biodegradacji, czyli jest ekologiczny. Ma również wyczuwalny zapach, a ozonowanie odbywa się w zamkniętym samochodzie. Gaz ten jest również bezpieczny dla astmatyków i alergików.

Musimy pamiętać, że taki sposób dezynfekcji jest bardzo skuteczny, ale działa tylko podczas trwania samego procesu. Po skończonym ozonowaniu gaz ulotni się bez śladu i nie zabezpieczy trwale układu klimatyzacji, który ponownie będzie narażony na oddziaływanie wirusów, bakterii oraz brzydkich i szkodliwych dla naszego zdrowia zapachów. Dlatego też  warto pamiętać, żeby korzystać z serwisu klimatyzacji przynajmniej raz do roku.

Ozonowanie klimatyzacji cena

Regularne oddawanie pojazdu do serwisu samochodowego powinno być obowiązkiem każdego kierowcy, podobnie jak powinno nim być również ozonowanie klimatyzacji. Cena zależnie od punktu serwisowania nie jest wysoka i dla przykładu w naszym warsztacie wynosi 50 złotych.

Ozonowanie klimatyzacji. Co to jest?
4.3 (86.67%) 3 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

2 Komentarze

  1. Ozonowanie Klimatyzacji. Co To Jest? – Proserwis zdjęcie nr 4 kamilwasko pisze:

    U mnie częste ozonowanie samochodu było koniecznie bo paliłem fajki i miałem psa, który często ze mną podróżował

  2. Ozonowanie Klimatyzacji. Co To Jest? – Proserwis zdjęcie nr 5 marcel pisze:

    A z jakiej firmy ozonowanie robiłeś? Ja myślę nad Airozone, dobra oferta, fajne ozonatory wysokiej jakości. Tez pale, ale rzuciłem, więc chce zapachu się pozbyć