Prawdziwą udręką kierowców w okresie jesienno-zimowym są parujące szyby w samochodzie. Powodów może być kilka, podobnie jak rozwiązań. Zanim jednak, próbując zwalczyć problem, skorzystasz z internetowych porad w stylu „zrób to sam” zapoznaj się z naszym poradnikiem. Idealny środek na parujące szyby to bowiem niekoniecznie nacieranie szkła cebulą i ziemniakami.
Nadmierna wilgoć jest jedną z podstawowych przyczyn parowana szyb w samochodzie
Możliwych powodów zaparowania szyb samochodzie jest kilka. Do najczęstszych zaliczyć należy:
W zimie, do auta dostaje się sporo wody, chociażby z zaśnieżonego obuwia. Gdy ta zaczyna parować, rośnie stopień zawilgocenia powietrza w kabinie samochodu. W konfrontacji z zimnym powietrzem z zewnątrz, ciepłe i wilgotne powietrze w środku auta ucieka ku górze i osadza się na szybach, doprowadzając do ich zaparowania.
Częstą przyczyną parujących szyb w samochodzie jest brudny lub zapchany filtr przeciwpyłkowy. Nagromadzona w nim wilgoć przedostaje się wraz z powietrzem do wnętrza. Warto udrożniać więc kanały odpływowe i dodatkowo przeczyścić podszybie z zalegających w nim nieczystości takich jak liście czy woda.
Zaparowane szyby w samochodzie mogą być również skutkiem nieprawidłowego używania nawiewów. Powietrze zamiast krążyć wewnątrz samochodu powinno być pobierane z zewnątrz.
Jeśli zastanawiamy się dlaczego parują szyby w samochodzie, a wykluczyliśmy już wszystkie przyczyny, została jeszcze jedna możliwość. Do rzadkich przypadków należy awaria radiatora i nagrzewnicy. Do wnętrza pojazdu wycieka wtedy płyn chłodniczy. jest to sytuacja analogiczna do zawilgocenia. Parowanie szyb w aucie jest spowodowane wyparowywaniem płynu i jego osadzaniem się na szybach.
Walka z zaparowanymi szybami w aucie zależy przede wszystkim od określenia przyczyny. Jeśli problem z parującymi szybami w samochodzie wynika z usterki technicznej, trudno będzie ominąć oczywiste rozwiązanie jakim jest serwis klimatyzacji. Regularna kontrola ukłądu może wyeliminować powstawanie większości problemów z auto klimatyzacją. Zastanawiając się jak odparować szyby w samochodzie, najlepiej jest po prostu “dmuchać na zimne”.
Klimatyzacja lub ogrzewanie to wciąż najskuteczniejsze metody walki z zaparowanymi szybami
Filtr kabinowy, w zależności od producenta i modelu, wymieniaj na nowy, co 12-24 miesiące albo co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu, częściej jeśli jeździsz po drogach polnych. Przy okazji wymiany filtra dobrze jest oczyścić komory dolotowe i cały układ recyrkulacji powietrza w pojeździe.