wymiana koła na pustyni
Wymiana koła w samochodzie. Poradnik krok po kroku.
12 stycznia 2019
klimatyzacja zimą
Klimatyzacja samochodowa zimą. Jak używać?
27 stycznia 2019
Pokaż wszystkie
parowanei szyb samochodowych

Prawdziwą udręką kierowców w okresie jesienno-zimowym są parujące szyby w samochodzie. Powodów może być kilka, podobnie jak rozwiązań.  Zanim jednak, próbując zwalczyć problem, skorzystasz z internetowych porad w stylu „zrób to sam”  zapoznaj się z naszym poradnikiem. Idealny środek na parujące szyby to bowiem niekoniecznie nacieranie szkła cebulą i ziemniakami.

Dlaczego parują szyby w aucie?

wilgoć w samochodzie

Nadmierna wilgoć jest jedną z podstawowych przyczyn parowana szyb w samochodzie

Możliwych powodów zaparowania szyb samochodzie jest kilka. Do najczęstszych zaliczyć należy:

Wilgoć

W zimie, do auta dostaje się sporo wody, chociażby z zaśnieżonego obuwia. Gdy ta zaczyna parować, rośnie stopień zawilgocenia powietrza w kabinie samochodu. W konfrontacji z zimnym powietrzem z zewnątrz, ciepłe i wilgotne powietrze w środku auta ucieka ku górze i osadza się na szybach, doprowadzając do ich zaparowania.

Zapchany filtr kabinowy

Częstą przyczyną parujących szyb w samochodzie jest brudny lub  zapchany filtr przeciwpyłkowy. Nagromadzona w nim wilgoć przedostaje się wraz z powietrzem do wnętrza. Warto udrożniać więc kanały odpływowe i dodatkowo przeczyścić podszybie z zalegających w nim nieczystości takich jak liście czy woda.

Niesprawne nawiewy

Zaparowane szyby w samochodzie mogą być również skutkiem nieprawidłowego używania nawiewów. Powietrze zamiast krążyć wewnątrz samochodu powinno być pobierane z zewnątrz.

Awaria radiatora i nagrzewnicy

Jeśli zastanawiamy się dlaczego parują szyby w samochodzie, a wykluczyliśmy już wszystkie  przyczyny, została jeszcze jedna możliwość. Do rzadkich przypadków należy awaria radiatora i nagrzewnicy. Do wnętrza pojazdu wycieka wtedy płyn chłodniczy. jest to sytuacja analogiczna do zawilgocenia. Parowanie szyb w aucie jest spowodowane wyparowywaniem płynu i jego osadzaniem się na szybach.

Jak odparować szyby w samochodzie?

Walka z zaparowanymi szybami w aucie zależy przede wszystkim od określenia przyczyny. Jeśli problem z parującymi szybami w samochodzie wynika z usterki technicznej, trudno będzie ominąć oczywiste rozwiązanie jakim jest serwis klimatyzacji. Regularna kontrola ukłądu może wyeliminować powstawanie większości problemów z auto klimatyzacją. Zastanawiając się jak odparować szyby w samochodzie, najlepiej jest  po prostu “dmuchać na zimne”.

Kontroluj stan techniczny klimatzyacji

  • wywietrznik

    Klimatyzacja lub ogrzewanie to wciąż najskuteczniejsze metody walki z zaparowanymi szybami

    Filtr kabinowy, w zależności od producenta i modelu, wymieniaj na nowy, co 12-24 miesiące albo co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu, częściej jeśli jeździsz po drogach polnych. Przy okazji wymiany filtra dobrze jest oczyścić komory dolotowe i cały układ recyrkulacji powietrza w pojeździe.

  • Przed rozpoczęciem zimy sprawdź, czy uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika są w dobrym stanie. Wskazana jest regularna konserwacja smarując je cienką warstwą wazeliny.

Ogranicz ilość wilgoci w samochodzie

  • Otrzep buty ze śniegu i wody przed wejściem- banalny ale skuteczny sposób zapobiegający nadmiernemu parowaniu szyb!
  • Przewietrz auto. Następnie sprzątnij i dokładnie odkurz jego wnętrze.
  • Wymień dywaniki na gumowe, materiałowe dokładnie wysusz. Sprawdź głęboko pod deską rozdzielczą, czy wykładzina nie jest wilgotna.

Czyść szyby,  stosuj środki przeciwko parowaniu szyb

  • W ciepłym i suchym miejscu (garaż, podziemny parking) umyj szyby płynem do szyb, wytrzyj dużą ilością ręczników papierowych- usuniesz tym samym cały brud i tłuszcz, który zgromadził się po wewnętrznej stronie
  • Użyj preparatów przeciwko parowaniu szyb tzw. antypary. To świetny sposób na nadmierne parowanie. Kiedy mamy już przewietrzone, czyste wnętrze auta i umyte szyby, wstrząsamy pojemnikiem i równomiernie spryskujemy szkło. Następnie polerujemy szyby za pomocą czystej, miękkiej mikrofibry. Na jednej z szyb nie stosuj preparatu (boczna za kierowcą)- na niej skropli się wilgoć zalegająca w kabinie.

Włącz klimatyzację lub ogrzewanie

  • To najszybszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie. Nawiew kierujemy na szybę czołową i regulujemy na boczne, wszystko zajmie kilka minut.
  • Jak odparować szyby w samochodzie jeśli nie masz klimatyzacji? Włącz ciepły nawiew na przednią szybę i uchyl jedno okno, by szybko pozbyć się wilgoci. Oczywiście włącz także ogrzewanie tylnej szyby. Zetrzyj nadmiar wilgoci ścierką z irchy.
Parujące szyby w samochodzie. Jak z nimi walczyć?
4 (80%) 1 vote
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.