ile wytrzymują opony
Jakie opony dobrać do napędu 4×4
20 listopada 2021
Paski Na Oponach – Proserwis zdjęcie nr 4
Najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych
7 grudnia 2021
Pokaż wszystkie
Paski Na Oponach – Proserwis zdjęcie nr 5

Często zdarza się, że kupując nowe opony natrafisz na malowane na ich bieżniku kolorowe paski. Są to oznaczenia, które połączone są z konkretnym zakładem, który wyprodukował  daną oponę, a poszczególne koncerny interpretują ich znaczenie na swój sposób. Co więc oznaczają kolorowe paski na oponach? 

Kolorowe paski na oponach

Kolorowe paski zwane oznaczeniami konfekcyjnymi, mają za zadanie ułatwienie pracy specjalistom zatrudnionym w zakładzie oponiarskim. W fabrykach produkujących ogumienie każdego dnia pojawiają się setki tysięcy różnych elementów opon, stąd konieczność prawidłowego ich oznaczenia tak, aby uniknąć kosztownych pomyłek i strat.

Co oznaczają kolorowe paski

Kolorowe paski na oponach w zależności od zakładu produkcyjnego (mogą mieć odcień czerwony, niebieski, zielony, żółty) mogą oznaczać rozmiar ogumienia, dzień produkcji  opony czy inne charakterystyczne właściwości gumy i bieżnika. Umieszczane są wzdłuż linii bieżnika.

Warto wiedzieć, że modele ogumienia tego samego typu i rozmiaru, wyprodukowane w tej samej firmie mogą mieć paski w różnych, odmiennych kolorach i układach. Jeśli zakupimy komplet opon z paskami o całkowicie innym układzie, nie oznacza to, że dostarczono nam nie odpowiednie ogumienie. Sposób znaczenia jest bowiem dość skomplikowany i tylko fachowca będzie w stanie dobrze go odczytać.

Czy paski na oponach są ważne

Dla przeciętnego kierowcy, paski na oponie nie mają większego znaczenia. Nawet sprzedawcy opon czy wulkanizatorzy mają często problemy z  prawidłowym objaśnieniem i odczytaniem tych oznaczeń. Tak więc nieznajomość znaczenia linii na oponach nie wpływa w żaden sposób na codzienną eksploatację samochodu. Są one tylko i wyłącznie istotne dla specjalistów pracujących w zakładach oponiarskich.  Ich celem jest identyfikacja bieżnika opony oraz wyważenie opony i felgi. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów paski ulegają zatarciu.

Opony z paskiem białym

W latach 30. ubiegłego wieku opony były produkowane na bazie tlenku cynku, który powodował, że miały biały kolor. Czasem dodawano niewielkie ilości sadzy, aby zabarwić gumę na czarno. W obecnych czasach ogumienie z paskiem białym spotkać możemy głównie w formie opon motocyklowych.

W obecnych czasach nie jest to trend zbyt popularny. Na jego zastosowanie decydują się głównie właściciele pojazdów zabytkowych, które wykorzystywane są np. w usługach ślubnych. Podkreśla to prestiż takiego samochodu oraz całej ceremonii.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.