koło dojazdowe czy koło zapasowe
Koło dojazdowe, zapasowe czy zestaw naprawczy. Co wybrać?
22 lipca 2018
lakierowanie felg 01
Lakierowanie felg. Jak dobrać lakier?
5 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
piaskowanie felg na czym polega

Renowacja obręczy zarówno stalowych jak i aluminiowych to proces, składający się z kilku etapów. Jednym z pierwszych elementów jest piaskowanie felg czyli oczyszczanie ich powierzchni ze starej farby lub lakieru. Na czym polega piaskowanie felg, jaku jest jego cel oraz za pomocą jakich narzędzi można jest przeprowadzić?

Na czym polega i jaki jest cel piaskowania felg?

Piaskowanie felg aluminiowych bądź stalowych to proces, którego celem jest oczyszczenie powierzchni obręczy ze starej warstwy farby lub lakieru oraz usunięcie wszelkiej maści zanieczyszczeń. Przy piaskowaniu felg wykorzystuje się proces ścierania. W tym przypadku na felgę aluminiową bądź stalową wypuszcza się strumień sprężonego powietrza wraz z mieszaniną specjalnego piasku, wody i środka antykorozyjnego (felgi stalowe). Powierzchnia felgi jest w ten sposób bombardowana ścierniwem o wysokim ciśnieniu, które sprawia że stara farba odpada, odsłaniając pierwotną warstwę czyli czyste aluminium lub stal.

Piaskowanie to skuteczna metoda, wykorzystywana zarówno przy amatorskiej renowacji felg jak i w profesjonalnych zakładach wulkanizacyjnych i lakierniczych. Sprężone powietrze jest w stanie dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki felgi, co sprawia, ze jej powierzchnia będzie dobrze przygotowana na przyjęcie nowej farby.

Alternatywne rozwiązania na oczyszczenie felg

Jak każda metoda, tak również piaskowanie ma swoje alternatywy. Dwie podstawowe to mechaniczne usuwanie lakieru przy pomocy papieru ściernego oraz chemiczne usuwanie lakieru z felg.

Usuwanie lakieru z felg przy pomocy papieru ściernego

piaskowanie felg aluminiowych

Niektórych efektów nie da się uzyskać domowymi sposobami.

O ile profesjonalne piaskowanie felg wymaga nieco wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu, o tyle w domowych warunkach również da się przeprowadzić proste oczyszczanie felg ze starej farby. W tym celu najpopularniejszą metodą jest ścieranie pomalowanej powierzchni przy pomocy papieru ściernego o różnej gramaturze. Zaczynając od od papieru o dużym ziarnie, a idąc do coraz mniejszego, powierzchnia felgi oczyszczana jest z zanieczyszczeń i równocześnie polerowana. Uzyskany efekt może być jednak niezadowalający w porównaniu do mechanicznego piaskowania felg. Papier ścierny nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka felgi, co może negatywnie odbić się przy późniejszym malowaniu. Piaskowanie natomiast pozwala na dokładne oczyszczenie kantów i zakrzywień, czyli miejsc gdzie nie sięgniemy tradycyjnym papierem ściernym

Chemiczne usuwanie lakieru z felg

Alternatywnym rozwiązaniem do piaskowania felg jest użycie do oczyszczenia specjalnych chemikaliów. Chemiczne usuwanie lakieru z felg polega zwykle na zanurzeniu obręczy w specjalnym roztworze. Zaletą takiego rozwiązania jest dokładność procesu oraz nie ingerowanie w samą strukturę felgi – chemia usuwa tylko farbę.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do piaskowania felg?

Przede wszystkim warto sprawdzić czy felga nadaje się do dalszej renowacji. Szkoda tracić czas i pieniądze na piaskowanie i malowanie felg, które są pogięte lub pęknięte. W tym celu należy najpierw pozbyć się opony z felgi i dokładnie obejrzeć samą obręcz. Możemy zrobić to na własna rękę lub udać się do znajomego wulkanizatora, co oszczędzi nam sporo czasu i potu.

Oceniając stan felgi należy zwrócić uwagę chociażby na:

 • Stopień zużycia felg
 • Wygięcia
 • Pęknięcia
 • Nierówności na powierzchni wymagające prostowania

Pamiętajmy, że nie każdą felgę da się lub opłaca prostować czy spawać. Czasami po prostu lepiej kupić nową bądź używaną o mniejszym stopniu uszkodzenia.

Piaskarka do felg

piaskowanie felg stalowych poznań

Ważne żeby przeliczyć czy renowacja felgi, a w tym piaskowanie są opłacalne.

Obecnie technologia pozwala na przeprowadzanie piaskowania felg przy wykorzystaniu jednego z trzech dostępnych urządzeń.

 • syfonowej piaskarki do felg
 • kabinowej piaskarki do felg
 • Pistoletu do piaskowania

Każde z urządzeń wykorzystywanych do ścierania powierzchni felg ma swoje wady i zalety. Przy profesjonalnej renowacji obręczy wykorzystuje się jednak jedynie kabinową piaskarkę do felg, która umożliwia przeprowadzenie najdokładniejszego piaskownia felg aluminiowych bądź stalowych. Nie mniej pozostałe piaskarki również wykorzystywane są na mniejszą skale lub przy zastosowaniach amatorskich. O ile pistolet do piaskowania i piaskarka syfonowa to narzędzia na które może pozwolić sobie nie jeden pasjonat motoryzacyjnych przeróbek, o  tyle zakup piaskarki kabinowej to juz większy koszt, nieopłacalny z perspektywy jednorazowych zabiegów w domowym zaciszu.

Syfonowa piaskarka do felg

Syfonowa piaskarka do felg  pozwala przeprowadzić piaskowanie obręczy nawet w domowych warunkach. Składa się ze zbiornika na ścierniwo o pojemnościach dochodzących nawet do 100 litrów oraz kompresora. Jest mobilna, dlatego bez problemu można przemieszczać ją zależnie od potrzeby. Piaskarka syfonowa charakteryzują się również działaniem w obiegu półotwartym to znaczy, że piasek uderzając o powierzchnie felgi jest zasysany w części z powrotem do środka piaskarki.

Kabinowa piaskarka do felg

Piaskarka do felg typu kabinowego to w pełni profesjonalne urządzenie wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach zajmujących się renowacją. Piaskowanie felg za pomocą piaskarki kabinowej przebiega w zamkniętej komorze. Felga jest bombardowana ścierniwem przez operatora piaskarki, a całość odbywa się w obiegu zamkniętym. Powoduje to niskie zużycie ścierniwa oraz dokładność procesu piaskowania felgi. Niestety ze względu na rozmiar, piaskarka kabinowa nie jest mobilna.

Pistolet do piaskowania

To miniaturowej wielkości urządzenie, które można trzymać w dłoni. Jego dużą zaletą jest cena. Nie nadaje się jednak do zastosowań profesjonalnych ze względu na niską moc sprężanego powietrza i małe ilości przechowywanego w zbiorniku ścierniwa. Można go jednak stosować w domowych warunkach np. do piaskowania szczelin felg po wcześniejszym ścieraniu papierem ściernym.

Piasek do piaskowania

piaskarki do piaskowania felg

Ścierniwo w postaci odpowiedniego piasku to jeden z istotnych elementów w całym procesie.

Nie tylko wybór odpowiedniego narzędzia jest ważny jeśli chcemy przeprowadzić skuteczne piaskowanie felg. Nie bez znaczenia jest też piasek do piaskowania. Nie ma tu mowy o wykorzystaniu zwykłego piachu z podwórka chociażby dlatego, że zostawia osad na powierzchni. Piasek do piaskowania musi cechować się odpowiednimi parametrami. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na ziarnistość. Piasek o innej granulacji możemy zastosować np. do piaskowania felg stalowych, a inny do aluminiowych chociaż będzie miało to wpływ wyłącznie w przypadku bardzo drogich obręczy.

Piaskowanie, a malowanie proszkowe felg

Piaskowanie ma szczególne znaczenie jeśli myślimy o ich późniejszym malowaniu. Nieprawidłowo oczyszczona powierzchnia obręczy może powodować, że farba bądź lakier nie rozłożą się odpowiednio, co zniweczy końcowy efekt malowania. Piaskowanie jest szczególnie istotne jeśli wybierzemy w kolejnym kroku malowanie proszkowe felg. To właśnie tę metodę charakteryzuje uzyskanie pięknej gładkości zależnej od wcześniejszych etapów obróbki, w tym piaskowania. Warto zwrócić uwagę na dokładność wykonania, zwłaszcza jeśli mamy plan na późniejsze malowanie felg stalowych lub aluminiowych za pomocą proszku.

Piaskowanie felg stalowych

Proces renowacji felg stalowych i aluminiowych przebiega podobnie.  Nie mniej, w przypadku obręczy ze stali, najpierw należy sprawdzić czy nie wymaga prostowania lub spawania. Stal jest dużo bardziej trwałym materiałem niż aluminium, ale przez to również mniej plastycznym. Felgi stalowe w przeciwieństwie do alufelg ulegają również korozji, o czym również warto pamiętać. Właśnie w celu usunięcia rdzy z powierzchni stosuje się piaskowanie felg stalowych. Po usunięciu nalotu oraz pozostałości starego lakieru, całość należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem antykorozyjnym.

Szkiełkowanie czy piskowanie felg aluminiowych

W przypadku alufelg możemy zastosować klasyczne piaskowanie felg lub zastąpić  je alternatywną metodą szkiełkowania. Samo szkiełkowanie felg to technika bardzo podobna do piaskowania, natomiast różni się zastosowanym ścierniwem. W przypadku szkiełkowania felg aluminiowych zamiast piasku stosuje się specjalna mąkę szklaną oraz kulki z tego samego surowca.

Na co uważać oddając felgę do piaskowania?

renowacja felg poznań

Renowacja felg Poznań i okolice? Sprawdź ofertę PROserwis!

Podobnie jak w każdej branży, również i wulkanizacja ma swoje mroczne sekrety. Jednym z nich jest przyspieszanie procesu piaskowania felg aluminiowych poprzez podgrzewanie obręczy palnikiem do czerwoności i dopiero po tej procedurze zastosowanie piaskarki. W ten sposób cały proces piaskowania felg przebiega o wiele szybciej, przez co warsztat oszczędza chociażby na prądzie potrzebnym do zasilenia urządzenia. Dla felgi jest to jednak zabójcze i przekłada się na niebezpieczeństwo pęknięcia obręczy podczas jazdy. Wysoka temperatura niszczy strukturę materiału, a tym samym może prowadzić do pęknięć.

Nie należy mylić tego procederu przyspieszenia procesu piaskowania felg z etapem suszenia po malowaniu proszkowym – tam również wykorzystuje się temperaturę do przyspieszenia wysychania farby, ale o wartościach bezpiecznych dla felgi.

Cennik. Ile kosztuje piaskowanie felg w Poznaniu?

Koszt i cennik piaskowania felg zależy od wielu czynników, chociażby czasu potrzebnego na oczyszczenie obręczy, jej rodzaju czy nawet miasta w którym przeprowadzana jest cała operacja. Nieco inaczej za paskowanie felg zapłacimy w Poznaniu, a inaczej w Warszawie. W stolicy wielkopolski ceny za usługi związane z renowacją felg czyli ich prostowaniem, spawaniem, piaskowaniem czy malowaniem są raczej podobne. Jeśli chodzi tylko o piaskowanie felg stalowych, cena zaczyna się już od 30 zł za sztukę, natomiast za piaskowania felg aluminiowych zapłacimy od 40 zł za obręcz.

Piaskowanie felg. Na czym polega?
4.7 (93.33%) 3 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

2 Komentarze

 1. Piaskowanie Felg. Na Czym Polega? – Proserwis zdjęcie nr 6 Harts79 pisze:

  Czy piaskowanie felg i szkiełkowanie to jedno i to samo?

 2. Piaskowanie Felg. Na Czym Polega? – Proserwis zdjęcie nr 7 Justyna pisze:

  Piękne felgi potrafią nadać blask nawet przeciętnemu samochodowi, ale niestety po jakimś czasie zaczynają szpecić auto gdy ich powierzchnie pokryje wiele zarysowań. Sam niedawno miałem ten problem, dopiero gdy felgi wypiaskowałem to odzyskały swój dawny wygląd.