Płukanie układu klimatyzacji

Jednym z częstych zabiegów stosowanych w naszym warsztacie pod Poznaniem podczas naprawy układów klimatyzacji samochodowej jest proces płukania klimatyzacji. Jest to bardzo ważna procedura wśród pozostałych czynności serwisowych, zwłaszcza przy wymianie sprężarki lub w przypadku, gdy zanotowano zanieczyszczenie wewnątrz układu.

Czyszczenie układu klimatyzacji z opiłków i innych zanieczyszczeń poprzez płukanie ma na celu przywrócenie pełnej prawności systemowi chłodzącemu auto oraz zapobieganie możliwym uszkodzeniom.

Płukanie klimatyzacji cena

Płukanie klimatyzacji samochodowej

Cena ustalana indywidualnie

O usłudze

Dlaczego dokonujemy płukania klimatyzacji?

Układ klimatyzacji musi być całkowicie wolny od zanieczyszczeń by klimatyzacja działała w sposób optymalny, i aby uniknąć kosztownych powtórnych napraw. Należy działać jeśli stwierdzi się zablokowanie układu, zapchanie osuszacza, nadmiar zastosowanego kontrastu czy też obecność środków uszczelniających. Płukanie klimatyzacji samochodowej umożliwia zlikwidowanie niedrożności zakłócającej przepływ czynnika. Pozbywamy się też osadu oraz np. opiłków metali, zanim te uszkodzą elementy systemu. To szczególnie ważne, gdy korzystamy z aut w dużych miastach jak np. Poznań, gdzie zanieczyszczeń jest więcej.

Płukanie instalacji klimatyzacji to również jedyna metoda usunięcia  resztek zużytego oleju, a także oczyszczenia i regeneracji wymienników ciepła (parownik i skraplacz). Ponadto powinniśmy zawsze przepłukać układ przed zainstalowaniem nowej sprężarki. Jeśli ten nie będzie czysty, zanieczyszczenia, które były przyczyną usterki w poprzedniej sprężarce, mogą spowodować awarię nowo zamontowanego kompresora.

naprawa klimatyzacji samochodowej poznań

Metody płukania klimatyzacji stosowane w naszym warsztacie

Jakie metody płukania układu klimatyzacji stosujemy aktualnie?

Obecnie na rynku stosowane są dwie metody płukania klimatyzacji samochodowej: pulsacyjne rozpuszczalnikiem organicznym oraz płukanie czynnikiem chłodniczym.

  • W przypadku pulsacyjnego płukania układu klimatyzacji płyn krąży w układzie za pomocą maszyny płuczącej lub jest dolewany do układu bezpośrednio z pojemnika ciśnieniowego. Jest to sposób sprawdzony, szybki i efektywny.
  • Z kolei płukanie czynnikiem było popularne w przeszłości przy pomocy takich produktów jak R-11. R-113 i R141b. Aktualnie te preparaty są wycofane z rynku i do czyszczenia stosuje się czynnik R134A. Sam proces polega na przepłukaniu układu czynnikiem, za pomocą stacji klimatyzacji, bądź wprost z ogrzewanej butli. Taka forma płukania układu klimatyzacji umożliwia likwidację pewnej ilości starego oleju z instalacji ale nie brudu i mechanicznych produktów zużycia.

Zalety płukania pulsacyjnego

Płukanie układu klimatyzacji samochodowej rozpuszczalnikiem jest opatentowanym procesem, który nie uszkadza wewnętrznych przestrzeni, ani też ruchomych elementów. Pulsacje dają efekt podobny do szorowania szczotką wewnętrznych powierzchni, do których nie mamy dostępu. Tak więc stosując je zyskujemy pewność, że element po oczyszczeniu jest wolny od zabrudzeń jak fabrycznie nowa część. Ale co najważniejsze: pulsacyjne płukanie instalacji klimatyzacji stanowi alternatywę dla konieczności wymiany.

proserwis logo

Zapraszamy!