Podstawowe czy okręgowe? Różne stacje kontroli pojazdów

rodzinny suv
Rodzinny SUV do 30, 40 i 60 tysięcy złotych
20 stycznia 2020
Przegląd rejestracyjny
Przegląd rejestracyjny – kompendium wiedzy
14 marca 2020
Pokaż wszystkie
Okręgowa stacja kontroli pojazdów

Każdy poruszający się po drodze pojazd jest zobligowany do posiadania ważnego przeglądu rejestracyjnego. Zależnie od jego rodzaju, takie badanie musi być wykonywane w określonym czasie w odpowiednio do tego przeznaczonych punktach. W Poznaniu znajdziemy szeroki wybór stacji kontroli pojazdów. Musimy jednak pamiętać iż, wyróżniamy ich dwa rodzaje, nierzadko mylone ze sobą. Różnią się one między sobą rodzajem i zakresem wykonywanych badań. 

Okręgowa stacja kontroli pojazdów

Jest to stacja w której wykonamy badania zarówno okresowe jak i dodatkowe wszystkich rodzajów pojazdów, czyli ważących zarówno do jak i powyżej 3,5 tony. W okręgowej stacji kontroli pojazdów można również wykonać badania techniczne samochodów po kolizjach, jak i tych skierowanych na badanie przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę. W skład kompetencji tego rodzaju stacji wchodzi także ocena zgodności warunków technicznych pojazdów zabytkowych.

Podstawowa stacja kontroli pojazdów

Ten rodzaj stacji kontroli pojazdów zajmuje się okresowymi badaniami technicznymi  jak i dodatkowymi pojazdów tylko o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wykonują one także badania techniczne przyczep przeznaczonych do łączenia z wyżej wymienionymi pojazdami. Jeśli zatem kończy nam się przegląd w motocyklu, w aucie osobowym, przyczepie czy w aucie dostawczym do 3,5 tony możemy ze spokojem podjechać do podstawowej stacji kontroli pojazdów.

Co kontrolują stacje kontroli pojazdów?

Badania wykonywane przez stacje kontroli pokazów mają za zadanie sprawdzić działanie poszczególnych układów pojazdu pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska. W zakres ich obowiązku wchodzi sprawdzenie:

 • pojazdu na podstawie numeru VIN, a także prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych;
 • stanu technicznego ogumienia oraz zamocowania kół;
 • prawidłowości działania i ustawienia świateł zewnętrznych oraz urządzeń sygnalizacyjnych;
 • stanu technicznego, skuteczności i równomierności działania hamulców;
 • prawidłowości działania układu kierowniczego;
 • zawieszenia- w poszukiwaniu ewentualnych “luzów”;
 • stanu technicznego układu wydechowego i w uzasadnionych przypadkach – wykonanie pomiaru poziomu hałasu zewnętrznego na postoju;
 • emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin;

Stacje kontroli pojazdów nie sprawdzają sprawności układu klimatyzacji jak również czy pojazd posiada awaryjne koła dojazdowe lub zapasowe na wypadek przebicia.

Kiedy należy odwiedzić stację kontroli pojazdów?

Stację kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia przeglądu rejestracyjnego powinniśmy odwiedzać raz w roku. Natomiast jeśli posiadamy nowy motor, auto osobowe lub ciężarowe – o masie do 3,5 tony możemy wykonać jego pierwszy przegląd rejestracyjny przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Kolejne badanie przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji, a każde następne już co roku. Posiadając ciągnik lub przyczepę rolniczą, pierwsze badanie techniczne możemy wykonać najpóźniej po 3 latach od pierwszej rejestracji, a każde kolejne – co dwa lata. Auta zabytkowe bada się tylko raz przed rejestracją, o ile nie są one przeznaczone do zarobkowego transportu.

Niezależnie od wieku, co roku musimy odwiedzić stację diagnostyczną posiadając:

 • pojazdy z instalacją gazową,
 • używane do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy;
 • czy pojazdy specjalne – ( w tym zabytkowe, przeznaczone do przewozu osób).
Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.