czynnik chłodzący
Czynnik chłodzący – budowa klimatyzacji samochodowej cz. 2
11 maja 2018
wulkanizacja
Bezpieczna wulkanizacja. Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?
16 maja 2018
Pokaż wszystkie
polerowanie felg aluminiowych

Aluminium jest materiałem miękkim, które łatwo porysować. Z biegiem czasu, nawet w skutek normalnego użytkowania, felgi aluminiowe tracą blask.  Polerowanie felg aluminiowych to proces, który ma przywrócić porysowanym i zmatowiałym felgą piękny połysk. W dzisiejszym wpisie postaramy się pokazać jak wygląda polerowanie felg aluminiowych krok po kroku oraz jak dbać o wypolerowane felgi.

  Po co wykonuje się polerowanie felg aluminiowych?

Jeszcze nie tak dawno temu sam fakt posiadania felg aluminiowych w naszym samochodzie było oznaką pewnego rodzaju luksusu w wyposażeniu, porównywalnego do klimatyzacji. Obecnie praktycznie każde auto na drodze posiada felgi z tego rodzaju materiału. Właśnie po to, aby znów wyróżnić się spośród tłumu przeprowadza się polerowanie felg aluminiowych. Ale czy tylko dlatego?

To fakt, że polerowanie felg aluminiowych ma przede wszystkim poprawić atuty wizualne samochodu. Dzięki tej metodzie małym kosztem możemy nadać używanym felgom piękny, przykuwający, lustrzany połysk. Renowacja felg aluminiowych w taki sposób to również możliwość oszczędzenia. Wymyślne felgi aluminiowe  czy stalowe to koszt nawet kilkuset złotych za sztukę, natomiast podobny efekt można otrzymać tańszym sposobem.

polerowanie aluminium krok po kroku 2

Jak dbać o felgi aluminiowe po polerowaniu?

Polerowanie felg aluminiowych pozwala oszczędzić. Nie jest to jednak proces, który powinniśmy wykonać bez przemyślenia, ponieważ felgi odnowione w te sposób potrzebują naszej szczególnej uwagi. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być zmuszeni ponieść szybko dodatkowe koszt. Aby tego unikną, po procesie polerowania, felgi należy odpowiednio dbać. Oto kilka przykładów jak dbać o felgi aluminiowe po polerowaniu:

  • Polerowanie felg aluminiowych wiążę się z usunięciem warstwy zabezpieczającej w postaci powłoki lakierniczej. Aby zapobiec negatywnemu wpływowi środowiska na materiał bez zabezpieczenia, felgi aluminiowe należy odpowiednio często myć. Równocześnie ważne jest, aby unikać w czyszczeniu wszelkich myjących substancji chemicznych, które mogą wejść w reakcje z aluminium i je zmatowić. Felgi aluminiowe po renowacji najlepiej czyścić kilka razy w tygodniu i przy użyciu czystej wody i miękkiej ścierki lub gąbki.
  • Ze względu na brak warstwy ochronnej należy również wstrzymać się z używaniem polerowanych felg aluminiowych zimą. Chemia służąca do roztapiania lodu i śniegu na drogach oraz sól to gwarancja, że felgi w mgnieniu oka stracą blask.

Polerowanie aluminium krok po kroku

Aby polerowanie aluminium przyniosło oczekiwany efekt należy działać etapowo, krok po kroku i pewnym schematem. Polerowanie felg aluminiowych krok po kroku obejmuje:

polerowanie aluminium krok po kroku 1

Zdjęcie i mycie felg

Aby stwierdzić czy felga nadaje się do przeprowadzenia polerowania, należy ją odpowiednio wyczyścić. W tym celu ściągamy felgę z opony i dokładnie myjemy w specjalnej maszynie.

Analiza stanu felgi aluminiowej

Pamiętajmy, że nie każda felga aluminiowa może być polerowana. Nie każde polerowane felgi przyniesie również zadowalający efekt wizualny. Ważne, żeby analiza stanu felgi aluminiowej, którą przeprowadzimy na samym początku wykazała, że nie ma przeciwskazań do przeprowadzenie polerowania. Takie przeciwwskazania to np. ślady po wcześniejszych naprawach w postaci m.in. spawów.

Usuniecie lakieru przy pomocy papieru wodnego lub chemii

Usunięcie lakieru z felgi aluminiowej wiąże się z wykonaniem obróbki mechanicznej lub chemicznej. Mechaniczne usunięcie lakier z felgi dokonuje się przy pomocy papieru wodnego o dużej gradacji. Obróbka chemiczna natomiast to zastosowanie do zmywania warstwy lakieru środków chemicznych. Przy obróbce mechanicznej należy pamiętać m.in o częstym moczeniu papieru wodnego, aby na polerowanej powierzchni nie zostały żadne drobinki pyłu oraz na stosowaniu coraz to mniejszego granulatu wraz z postępem prac. Dbamy również o odpowiednie wyszlifowanie rantów i redukcji wszelkiego typu rys.

Matowanie felg aluminiowych

Matowanie felg aluminiowych to w zasadzie kolejny proces, w którym wykorzystujemy papiery wodne o różnym gradiencie. Zaczynamy od papieru 360, aby skończyć na takim, o gradiencie równym 2500.

Polerowanie felg aluminiowych na lustro

Efekt końcowy procesu polerowania felg zależy w dużej mierze od dokładności tylko jednego etapu – polerowania felg aluminiowych na lustro. Chociaż cały proces przywrócenia felgom blasku nazywamy polerowaniem, to jest to proces etapowy, wymagający wykonania wcześniej wymienionych kroków. Polerowanie felg aluminiowych na lustro udało się,  na tym etapie prace należy wykonać za pomocą papieru ściernego o bardzo małej gradacji wynoszącej nie więcej niż 2500 oraz pasty polerskiej wysokiej jakości. Felga może różnie reagować na pasty polerskie, w zależności od stopu aluminium dlatego zalecamy ,aby obserwować jak zachowuje się polerowany materiał.

Zabezpieczenie polerowanej felgi aluminiowej

Jest kilka sposobów, aby zabezpieczyć felgę aluminiową po procesie polerowania. Najpowszechniejszą metodą jest woskowanie felg. Niestety jest to z jasnych przyczyn proces dający krótkotrwały efekt. Sposobem dużo bardziej trwałym,  stosowanym do przedłużenia afektu połysku felgi jest zastosowanie lakieru bezbarwnego.

Ile kosztuje polerowanie felg aluminiowych

Koszt polerowania felg aluminiowych zależy od wielu czynników. Często jest to też tylko etap większego zabiegu jakim jest renowacja felg. Poznań oraz okoliczne miasta zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego, podczas którego dokonamy wyceny oraz doradzimy jak dbać o wypolerowane felgi. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje polerowanie felg aluminiowych skontaktuj się z PROserwis.

polerowanie felg aluminiowych krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *