Aluminium jest materiałem miękkim, które łatwo porysować. Z biegiem czasu, nawet w skutek normalnego użytkowania, felgi aluminiowe tracą blask. Polerowanie felg aluminiowych to proces, który ma przywrócić porysowanym i zmatowiałym felgą piękny połysk. W dzisiejszym wpisie postaramy się pokazać jak wygląda polerowanie felg aluminiowych krok po kroku oraz jak dbać o wypolerowane felgi.
Jeszcze nie tak dawno temu sam fakt posiadania felg aluminiowych w naszym samochodzie było oznaką pewnego rodzaju luksusu w wyposażeniu, porównywalnego do klimatyzacji. Obecnie praktycznie każde auto na drodze posiada zarówno auto klimę jak felgi z tego rodzaju materiału. Właśnie po to, aby znów wyróżnić się spośród tłumu przeprowadza się polerowanie felg aluminiowych. Ale czy tylko dlatego?
To fakt, że polerka felg ma przede wszystkim poprawić atuty wizualne samochodu. Dzięki tej metodzie małym kosztem możemy nadać używanym felgom piękny, przykuwający, lustrzany połysk. Renowacja felg aluminiowych w taki sposób to również możliwość oszczędzenia. Wymyślne felgi aluminiowe czy stalowe to koszt nawet kilkuset złotych za sztukę, natomiast podobny efekt można otrzymać tańszym sposobem.
Felgi aluminiowe jeszcze do niedawna uchodziły za luksus
Polerowanie felg aluminiowych pozwala oszczędzić. Nie jest to jednak proces, który powinniśmy wykonać bez przemyślenia, ponieważ felgi odnowione w te sposób potrzebują naszej szczególnej uwagi. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być zmuszeni ponieść szybko dodatkowe koszt. Aby tego unikną, po procesie polerowania, felgi należy odpowiednio dbać. Oto kilka przykładów jak dbać o felgi aluminiowe po polerowaniu:
Aby polerowanie aluminium przyniosło oczekiwany efekt należy działać etapowo, krok po kroku i pewnym schematem. Polerowanie felg aluminiowych krok po kroku obejmuje:
Polerowanie felg aluminiowych potrafi przynieść naprawdę piękny wizualnie efekt
Aby stwierdzić czy felga nadaje się do przeprowadzenia polerowania, należy ją odpowiednio wyczyścić. W tym celu ściągamy felgę z opony i dokładnie myjemy w specjalnej maszynie.
Pamiętajmy, że nie każda felga aluminiowa może być polerowana. Nie każde polerowanie felgi przyniesie również zadowalający efekt wizualny. Ważne, żeby analiza stanu obręczy, którą przeprowadzimy na samym początku wykazała, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenie polerowania. Takie przeciwwskazania to np. ślady po wcześniejszych naprawach w postaci m.in. spawów.
Usunięcie lakieru z felgi aluminiowej wiąże się z wykonaniem obróbki mechanicznej lub chemicznej. Mechaniczne usunięcie lakier z felgi dokonuje się przy pomocy papieru wodnego o dużej gradacji. Obróbka chemiczna natomiast to zastosowanie do zmywania warstwy lakieru środków chemicznych. Przy obróbce mechanicznej należy pamiętać m.in o częstym moczeniu papieru wodnego, aby na polerowanej powierzchni nie zostały żadne drobinki pyłu oraz na stosowaniu coraz to mniejszego granulatu wraz z postępem prac. Dbamy również o odpowiednie wyszlifowanie rantów i redukcji wszelkiego typu rys.
Matowanie felg aluminiowych to w zasadzie kolejny proces, w którym wykorzystujemy papiery wodne o różnym gradiencie. Zaczynamy od papieru 360, aby skończyć na takim, o gradiencie równym 2500.
Efekt końcowy procesu jakim jest polerowanie felg zależy w dużej mierze od dokładności tylko jednego etapu – polerowania felg aluminiowych na lustro. Chociaż cały proces przywrócenia felgom blasku nazywamy polerowaniem, to jest to proces etapowy, wymagający wykonania wcześniej wymienionych kroków. Polerowanie felg aluminiowych na lustro udało się, na tym etapie prace należy wykonać za pomocą papieru ściernego o bardzo małej gradacji wynoszącej nie więcej niż 2500 oraz pasty polerskiej wysokiej jakości. Felga może różnie reagować na pasty polerskie, w zależności od stopu aluminium dlatego zalecamy ,aby obserwować jak zachowuje się polerowany materiał.
Jest kilka sposobów, aby zabezpieczyć felgę aluminiową po procesie polerowania. Najpowszechniejszą metodą jest woskowanie felg. Niestety jest to z jasnych przyczyn proces dający krótkotrwały efekt. Sposobem dużo bardziej trwałym, stosowanym do przedłużenia afektu połysku felgi jest zastosowanie lakieru bezbarwnego.
W przeciwieństwie do felg stalowych, polerowane felgi aluminiowe nie rdzewieją. Zagraża im jednak inne zjawisko – korozja. Efektem braku odpowiedniego zabezpieczenia w tym przypadku jest mętnienie aluminiowych obręczy. O tym żeby dbać o polerowane felgi powinny pamiętać zwłaszcza osoby, które nie zdejmują alufelg na okres zimowy.
Pierwszym etapem dbania o polerowane felgi jest ich odpowiednie i regularne mycie. W tym celu podstawą jest woda pod wysokim ciśnieniem i środki do mycia felg.
Regularne mycie felg pozwoli cieszyć się ich blaskiem i oszczędzi powtórnego polerowania.
ach. Najlepiej zrobić to jeszcze przed myciem karoserii. Brud na felgach jest najtrudniejszym rodzajem zanieczyszczenia, które występuje na całym samochodzie.
Koszt polerowania felg aluminiowych zależy od wielu czynników. Często jest to też tylko etap większego zabiegu jakim jest renowacja felg. Poznań oraz okoliczne miasta zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistego, podczas którego dokonamy wyceny oraz doradzimy jak dbać o wypolerowane felgi. Jeśli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje polerowanie felg aluminiowych skontaktuj się z PROserwis.
1 Komentarz
Czy felgi stalowe też się poleruje?