ozonowanie taksówki
Dezynfekcja taksówek w czasach zarazy
18 maja 2020
kod vin
Numer VIN – czym jest i jak go sprawdzić?
16 sierpnia 2020
Pokaż wszystkie
kamper

Jesteśmy w pełni sezonu wakacyjnego, choć w 2020 roku ze względu na Covid 19 jest to czas na swój sposób szczególny i wyjątkowy. Jak pokazują doniesienia medialne i dane statystyczne Polacy coraz częściej w tym specyficznym okresie odpuszczają wojaże zagraniczne kosztem wakacji w Polsce. Co więcej do łask wracają wakacje mobilne (czyt. caravaning) w których na szerszą skalę wykorzystuje się przyczepy kempingowe i kampery. W tym wpisie blogowym postanowiliśmy zestawić i porównać ze sobą kampery i przyczepy kempingowe. Co wybrać? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Wady i zalety  przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa jest z pewnością tańsza od kampera. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Według nas przyczepa kempingowa jest najlepszym rozwiązaniem kiedy planujemy wyjazd maksymalnie w 1 lub 2 miejsca, najlepiej blisko siebie, w których chcemy osiąść na krótki okres czasu. Przyczepy kempingowe z reguły chętniej są wybierane do wycieczek objazdowych na obszarze jednego kraju. Zaletą przyczepy kempingowej bez wątpienia jest fakt, że łatwo z nią zaparkować na mieście. Tak naprawdę nie musimy tego nawet robić, bo wystarczy, że odepniemy ją w miejscu kempingu, a samochodem dojedziemy do miasta. Demontaż balastu jest dużym udogodnieniem. Niewątpliwym plusem przyczepy kempingowej jest także jej niska awaryjność. Powinniśmy sprawdzać jedynie haki holownicze, a także mieć w odwodzie “na wszelki wypadek” koła dojazdowe lub zapasowe.

Wady i zalety kampera

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kampera. Jego największą zaletą jest bez wątpienia wygoda. Zapomnijmy tutaj o stereotypie “starego kampera” sprzed 30 lat. Obecnie na rynku mamy bogaty wachlarz nowoczesnych modeli, kompleksowo wyposażonych w salonki, kabiny prysznicowe, telewizje satelitarną, kuchnię i inne udogodnienia. Ogranicza nas tak de facto tylko… budżet. Jakie są największe zalety kampera? Jeśli chodzi o transport drogowy to bez wątpienia szybsza prędkość (wynikająca choćby z przepisów ruchu drogowego), prostsza manewrowość, a także to, że do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kat. B. Kamper jest rozwiązaniem dedykowanym dla osób lubujących się w tzw. objazdówkach, które planują dłuższą eskapadę i codzienną zmianę noclegu. Warto dodać również, że kamper jest zdecydowanie droższym w zakupie rozwiązaniem niż przyczepa kempingowa, natomiast dla odmiany opłaty na kempingach ma niższe. W przypadku kampera powinniśmy także pamiętać o serwisie klimatyzacji samochodowej.

Przyczepa kempingowa czy kamper? Odpowiedz na pytanie: Jak lubisz spędzać wakacje?

Decyzja nie jest prosta w tej sytuacji i może wynikać z ograniczeń finansowych. Jeżeli dysponujemy odpowiednim kapitałem i cenimy sobie wygodę, wysoki standard oraz to, aby być mobilnym to bez wątpienia kamper będzie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli nasze wakacje są bardziej statyczne w podróży i wybieramy 1-2 lokalizację, w których spędzimy najbliższe dni to przyczepa kempingowa choćby ze względu na stosunkowo niskie koszty będzie bardziej przemyślaną opcją. Przypomnijmy także kwestie prawne, do prowadzenia kampera do 3.5 tony wymagane jest jedynie prawo jazdy kategorii B. Podobnie jest z zestawem samochodu i przyczepy kempingowej. Taki zestaw może ważyć też 3.5 tony, ale pod warunkiem, że masa przyczepy nie będzie cięższa niż 3.5 tony – co wynika z zapisów prawa międzynarodowego, a konkretniej konwencji wiedeńskiej.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.