Regeneracja Sprężarki Klimatyzacji – Czy Warto? – Proserwis zdjęcie nr 4
Wpływ opon na stabilność prowadzenia auta
6 maja 2022
Regeneracja Sprężarki Klimatyzacji – Czy Warto? – Proserwis zdjęcie nr 5
Opony typu semi-slick – czy to dobry wybór na lato?
21 czerwca 2022
Pokaż wszystkie
serwis klimatyzacji mosina

Kompresor klimatyzacji jest bez wątpienia najdroższym elementem układu klimatyzacji. Odpowiada on za sprężanie czynnika chłodzącego, dzięki czemu w późniejszej fazie może nastąpić wymiana ciepła. Niestety, sprężarki klimatyzacji mają tendencję do zacierania się, co zawsze oznacza koszty. Czy regeneracja kompresora klimatyzacji jest skuteczną metodą na obniżenie kosztów naprawy układu klimatyzacji?

Cel regeneracji kompresora

Podstawowym celem regeneracji sprężarki jest przywrócenie jej sprawności. Ponadto, ważne jest to, w jaki sposób to przywrócenie sprawności zostanie osiągnięte. W celu uzyskania efektu zbliżonego do wymiany sprężarki na nową, wykorzystuje się oryginalne części zamienne. Dzięki takiemu podejściu do tematu mamy pewność, że zregenerowany kompresor będzie miał wydajność i żywotność jak nowy.

Tak więc, regeneracja kompresora to przywrócenie mu oryginalnych parametrów i sprawności. Operacja ta przeprowadzona fachowo i z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów. Warto, by regeneracja była objęta programem gwarancyjnym, co będzie nas informować o pewności naprawy.

Jak wygląda regeneracja sprężarki klimatyzacji?

chłodnica do klimatyzacjiProces regeneracji kompresora należy rozpocząć od weryfikacji powodu usterki. Jeżeli problemem jest zmęczenie elementu, czyli najzwyklejsze w świecie zużycie, to regeneracja będzie bardzo prosta. Gorzej, gdy kompresor klimatyzacji został uszkodzony w jakiś inny sposób. Uszkodzenia mechaniczne czasami ciężko jest naprawić, dlatego warto przeprowadzić wstępną diagnozę.

Następnym krokiem jest rozbiórka kompresora na części pierwsze oraz ich dokładne umycie. Do tego celu stosuje się środki chemiczne lub myjkę ultradźwiękową – najlepiej wykorzystać obie metody. Po dokładnym oczyszczeniu wszystkich elementów oceniany jest ich stan. Wszystkie elementy na których widać zużycie należy wymienić, podczas gdy reszta elementów nadaje się zazwyczaj do użytku. Do podstawowych elementów zawsze wymienianych podczas regeneracji można zaliczyć:

  • elementy uszczelniające,
  • łożyska,
  • sprzęgło,
  • tłoczki.

Jeżeli awarii uległy również inne elementy, to je także się wymienia.

Po wykonaniu regeneracji, urządzenia sprawdza się. Kontroli poddawane jest działanie sprzęgła, oraz sprawdza się wydajność i szczelność urządzenia.

Koszt regeneracji kompresora

Koszt regeneracji kompresora to zależnie od warsztatu kwota zaczynająca się od 300 złotych. Patrząc na to, że koszt nowego kompresora to zazwyczaj kwoty w okolicach 800 złotych, to regeneracja nie jest aż taka droga.

Czym różni się naprawa od regeneracji?

Naprawa sprężarki klimatyzacji to zazwyczaj wymiana uszkodzonego elementu bez wnikania w resztę kompresora. W ten sposób, nie można trwale naprawić kompresora, ponieważ prędzej czy później się on zatrze (ponownie). Jeżeli kompresor przestał działać, to warto go zregenerować, czyli wymienić wszystkie komponenty niezbędne do pracy, a nie tylko uszkodzony fragment.

Czy warto regenerować kompresor klimatyzacji?

Oczywiście! Regeneracja przywraca kompresor do stanu fabrycznego, dzięki czemu może on nam posłużyć przez następne lata. Regeneracja jest tańsza od zakupu nowego kompresora, a także jest bardziej ekologiczna. Lepiej jest wymieniać drobne zepsute elementy niż kupować całe nowe podzespoły. Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, że na profesjonalnie przeprowadzoną usługę przysługuje gwarancja, co oznacza że przez następny rok mamy spokojną głowę. Jeżeli jednak produkt zepsułby się, to gwarant ma obowiązek naprawić szkodę na swój koszt. Tak więc, jeśli w naszym aucie zawodzi kompresor, to nie ma się co bać, oraz nie ma co przepłacać. Najlepiej jest oddać auto do warsztatu, gdzie dokonają regeneracji kompresora oraz sprawdzą szczelność układu klimatyzacji.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.