felgi
Malowanie proszkowe felg – czym jest?
21 sierpnia 2022
Renowacja Felg – Na Czym Polega? – Proserwis zdjęcie nr 4
Śruby i nakrętki do felg – co warto wiedzieć?
15 października 2022
Pokaż wszystkie
Renowacja Felg – Na Czym Polega? – Proserwis zdjęcie nr 5

Uszkodzone, stare i zmęczone felgi często odstraszają nas od danego samochodu. Patrzymy na swój samochód, myśląc nad zakupem czegoś nowszego i ładniejszego. Felgi określają to, jak ludzie widzą dany samochód. Dlatego właśnie zazwyczaj wystarczy przeprowadzić renowację felg, by nasz pojazd zaczął się prezentować zupełnie inaczej. Na czym polega renowacja felg samochodowych, oraz kiedy ją przeprowadzić?

Przed renowacją felg – oględziny

Zanim rozpoczniemy działania, których celem będzie przywrócenie felgom ich oryginalnego wyglądu, należy dokładnie ocenić, czy renowacja felgi będzie w ogóle opłacalna. Należy dokładnie obejrzeć felgę, a także zbadać jej bicie. Dokładna ocena stanu felgi to początkowy etap przywracania jej do stanu swojej świetności. Ocenie podlega wspomniane wcześniej bicie felgi, poszukiwane są również pęknięcia, wgniecenia oraz rysy. Wszystkie uszkodzenia są mierzone w celu oceny, czy felga nadaje się do naprawy. Część uszkodzeń, jak chociażby głębokie rysy czy mocne zaburzenie bicia nie nadają się do naprawy.

Jeśli jednak felga nadaje się do naprawy, należy zrobić wycenę takich działań. Jeśli klient zaakceptuje wycenę, można przejść do następnego etapu.

Rozpoczęcie naprawy felgi

Początkiem renowacji felgi jest rozpoczęcie działań związanych z prostowaniem felg, przetaczaniem rantów, spawaniem i wygładzaniem nierówności. Wszystkie działania mają za zadanie wyeliminować problemy, które mogą doprowadzić do awarii zawieszenia w samochodzie. Mocno bijąca felga jest w stanie rozbić elementy gumowe w zawieszeniu, powodując odczuwalny dyskomfort podczas podróży.

Po wykonaniu czynności mechanicznych, przywracających feldze jej naturalny kształt, można przystąpić do oczyszczania felgi z lakieru – o ile klient chce nową powłokę lakierniczą.

Przed lakierowaniem felg

Zanim rozpoczniemy lakierowanie felgi, należy ją dokładnie oczyścić z resztek lakieru. W tym celu wykorzystuje się specjalne zmywacze do lakierów. Po złuszczeniu resztek starego lakieru, przechodzimy do następnego etapu. Powierzchnię felgi należy wypiaskować lub wyszkiełkować – zależnie od tego czy felga jest stalowa czy aluminiowa. Działania te mają za zadanie przygotować i wyrównać powierzchnię do lakierowania. Dokładne pozbycie się lakieru, umycie i wyrównanie powierzchni sprawia, że felga jest gotowa na kolejny krok.

Lakierowanie felg

Na sam początek, umytą felgę należy odtłuścić i osuszyć. Po tych działaniach, można przystąpić do pokrycia felg podkładem lakierniczym. Podkład jest niezbędny, by farba się dobrze trzymała powierzchni. Odpowiednio odtłuszczona i polakierowana podkładem powierzchnia powinna zapobiec łuszczeniu się farby.

Po przygotowaniu powierzchni, przystępuje się do malowania felgi. Zależnie od wybranego rodzaju lakierowania, felga trafia do komory lakierniczej gdzie jest pokrywana lakierem, lub proszkiem. Lakierowanie felg zwykłym lakierem jest opcją ekonomiczną, która na jakiś czas zapewni nam ładny wygląd felg. Lakierowanie proszkowe natomiast jest opcją drogą, która zapewni doskonały wygląd felg na bardzo długi czas.

Zwykłe lakierowanie zazwyczaj ogranicza się do położenia dwóch lub trzech warstw lakieru kolorowego oraz dokładnemu wysuszeniu tych warstw. Po tych działaniach, nakładany jest lakier bezbarwny.

O malowaniu proszkowym pisaliśmy ostatnio na naszym blogu.

Oddanie felg po renowacji

Zanim felgi będą gotowe do odbioru, muszą przejść jeszcze wewnętrzną kontrolę jakości. Badamy, czy lakier jest dobrze położony, a także powtórnie sprawdzamy bicie felgi. Jeśli komplet felg był dostarczony razem z oponami, to zakładamy opony oraz wykonujemy wyważanie kół. Po zakończonym procesie regeneracji felg, na swoje usługi dajemy rok gwarancji.

Jak długo trwa renowacja felg?

Standardowo, proces regeneracji felg trwa około 3 dni. Czas jest jednak uzależniony od ilości operacji jakie musimy wykonać, a także od wielkości samych felg.

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.