koło dojazdowe vw
Czego nie wiesz o kołach dojazdowych?
1 maja 2021
przechowalnia opon poznań
Jak prawidłowo przechowywać opony?
14 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
wywietrznik

Odgrzybianie układu klimatyzacji jest jedną z niezbędnych czynności, jakie powinniśmy wykonywać w swoim pojeździe. Dlaczego grzyby pojawiają się w układach wentylacyjnych, kiedy powinniśmy wykonywać dezynfekcję klimatyzacji, oraz dlaczego jest to ważne dla zdrowia? Odpowiadamy!

Skąd się biorą grzyby w klimatyzacji?

Grzyby są w powietrzu, jednak aby zaczęły wzrastać w danym miejscu, wymagają bardzo specyficznych warunków. Warunków, które są łatwo osiągalne w kanałach wentylacyjnych układu klimatyzacji. Grzyby do wzrostu potrzebują wilgoci, kurzu, brudu oraz braku dostępu światła. W takim miejscu są w stanie błyskawicznie się namnażać, co będziemy odczuwać jako zapach pleśni. Optymalnymi warunkami do wzrostu grzybów jest jesień i zima, gdzie wilgotność w układzie klimatyzacji jest największa, a układ klimatyzacyjny nie działa. Mimo wszystko, mało kto korzysta z klimatyzacji zimą, co także powoduje wzrost grzybów. Klimatyzacja osusza powietrze, dlatego tak ważnym jest, aby zimą korzystać z klimatyzacji.

Kiedy wykonywać odgrzybianie?

Odgrzybianie klimatyzacji powinniśmy wykonywać raz w roku, optymalnie na wiosnę. Dezynfekcję powinniśmy wykonać niezależnie od tego, czy czujemy zapach wilgoci z kanałów wentylacyjnych czy nie. Następnym sygnałem, który wręcz zmusza nas do odgrzybienia klimatyzacji jest zapach pleśni i wilgoci, który wydobywa się z kanałów wentylacyjnych. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się na czyszczenie układu klimy, ponieważ dłuższe przebywanie w samochodzie może doprowadzić do poważnych chorób układu oddechowego i nie tylko. Popularną chorobą, którą można nabyć przez niesprawną klimatyzację jest legionelloza, która może doprowadzić do ślepoty lub nawet śmierci.

Rodzaje odgrzybiania

Najpopularniejszą metodą odgrzybiania układów wentylacyjnych w pojazdach samochodowych, jest tak zwane ozonowanie. Polega ono na włożeniu do samochodu specjalnej maszyny która wytwarza ozon. Układ wentylacyjny ustawia się wtedy na obieg zamknięty, i tak przygotowany pojazd zostawia się na około pół godziny. Ozon zabija wszelkie drobnoustroje.

Drugą, popularną metodą oczyszczania układów wentylacyjnych jest stosowanie pianki czyszczącej. Jest to zazwyczaj pokaźnych rozmiarów puszka z dołączonym długim przewodem rozpylającym. Przewód ten wkłada się w kratkę wentylacyjną tak głęboko jak się tylko da, a następnie rozpyla aerozol. Metoda ta jest najtańsza, jednak ma sporo wad. Podstawową wadą jest dokładność czyszczenia, a także to, że pianka pozostaje w samochodzie na dłuższy czas. Ponadto, przewód rozpylający praktycznie nigdy nie jest wystarczająco długi by dosięgnąć parownika, na którym zawsze jest najwięcej drobnoustrojów.

Ostatnią, najdroższą metodą jest odkażanie ultradźwiękowe. Jest to najbardziej zaawansowane oczyszczanie samochodu, ponieważ ultradźwięki zamknięte w tak małej przestrzeni są bardzo skuteczne. Ultradźwięki są w stanie pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, także tych najbardziej opornych. Dezynfekcja tego typu polega na rozpyleniu w pojazdu mgły dezynfekującej za pomocą ultradźwięków, a następnie wprawienie jej w układ wentylacyjny. W ten sposób środek chemiczny trafia do wszelkich zakamarków, dokładnie oczyszczając samochód.

Jakie odgrzybianie wybrać?

Najlepszym, najekologiczniejszym rozwiązaniem jest ozonowanie. Jest to stosunkowo tania opcja, która dokładnie oczyści samochód oraz jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy popatrzyć na służbę zdrowia, gdzie ozonowanie jest wykorzystywane do dezynfekcji pomieszczeń i narzędzi.

 

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.