Śruby I Nakrętki Do Felg – Co Warto Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 4
Renowacja felg – na czym polega?
23 września 2022
Śruby I Nakrętki Do Felg – Co Warto Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 5
Czy warto zakładać felgi aluminiowe na zimę?
25 lutego 2023
Pokaż wszystkie
Śruby I Nakrętki Do Felg – Co Warto Wiedzieć? – Proserwis zdjęcie nr 6

Jednym z najważniejszych detali w samochodzie, który decyduje o naszym bezpieczeństwie są śruby i nakrętki do kół. Te drobne elementy trzymają koła przytwierdzone do piasty, dzięki czemu nasz pojazd może sprawnie przyspieszać i hamować, a także skręcać. Ich obecność jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa, a mimo to często o nich zapominamy i je lekceważymy. Co należy wiedzieć o śrubach do kół i nakrętkach? 

Jak dobrać śruby i nakrętki do felg?

śruba do felgi

Śruba do felgi

Po zakupie nowych felg bardzo często okazuje się, że obecne nakrętki lub śruby nie pasują do nowych obręczy. Często także zdarza się, że stare śruby są już mocno zużyte, lub nawet zardzewiałe, co także kwalifikuje je do wymiany. Właśnie dlatego, bardzo często oprócz nowych felg, należy zakupić nowe śruby mocujące do kół.

Poprawny dobór nakrętek i śrub do kół pozwoli na właściwy montaż felgi do pojazdu, oraz pozwoli na uniknięcie wszelkich zarysowań i uszkodzeń powierzchni felg podczas montażu. Wiedząc, dlaczego nowe śruby są tego warte, warto zastanowić się nad tym, jak je poprawnie dobrać. W związku z tym, należy pochylić się nad takimi parametrami śrub, nakrętek i felg, jak:

  • rodzaj osadzenia w feldze – Śruby do felg należy dobrać zależnie od gniazda montażowego w obręczy. Gniazda montażowe dzielimy na skośne (stożkowe), płaskie i kuliste. Dobór śruby czy nakrętki do felg należy zacząć od tego, że śruba musi do gniazda pasować. Jeśli felga ma gniazdo stożkowe, to śruba musi być stożkowa, a jeśli gniazdo ma kształt kulisty, to śruba także musi być kulista. Dobranie śruby kulistej do stożkowego gniazda może spowodować uszkodzenie gniazda montażowego (i analogicznie w drugą stronę).
  • Średnica i skok gwintu – Kluczowe parametry, które pozwolą na bezpieczne przykręcenie śruby bez uszkodzenia gwintu śruby czy szpilek. Informacje tego typu można znaleźć w książkach serwisowych pojazdu oraz w internecie. Wartości te podawane są zazwyczaj w formie: M12x1.25, gdzie M12 oznacza średnicę gwintu, a 1.25 jego skok.
  • Rozmiar główki i klucza – W teorii parametr oczywisty, który może jednak zdyskredytować wiele śrub. Zbyt wielka główka i chwyt klucza może spowodować, że nakrętka nie zmieści się w gnieździe felgi. Może się także zdarzyć, że śruba czy nakrętka zmieści się w gnieździe, ale nie będzie się dało jej przykręcić żadnym kluczem.
  • Długość robocza – bardzo ważny element szczególnie u śrub. Zbyt krótka śruba oznacza bowiem, że gwint nie jest w całości wykorzystany, przez co śruba narażona jest na większe niż przewidziano przeciążenia. To samo tyczy się, gdy śruba będzie zbyt długa.

Śruby pływające – czym są?

Śruby pływające są rozwiązaniem dedykowanym dla osób, które kupiły felgi o innym rozstawie otworów montażowych względem piasty. Śruby te montuje się, aby zniwelować różnicę w rozstawie otworów. Należy jednak pamiętać, że śruby te można używać tylko w sytuacji, gdy różnica w rozstawie wynosi do 2 milimetrów. Jeśli rozstaw otworów w piaście wynosi 4×98, a rozstaw otworów w feldze wynosi 4×100, to można zastosować śruby pływające. W ten sposób zniwelujemy różnice w rozstawie. Jeśli jednak rozstaw otworów w feldze wyniesie 4×102, to śruby pływające się nie sprawdzą.

Należy podkreślić, że jeśli występuje różnica w rozstawie otworów montażowych, to nie wolno stosować zwykłych śrub. W takim wypadku należy stosować śruby pływające. Jeśli różnica w rozstawie otworów montażowych nie istnieje, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać śrub pływających.

Nakrętki do felg i szpilki

Szpilki do felg to nic innego, jak wbite w piastę śruby, które nie mogą się przemieszczać. Na tych śrubach zakłada się felgę, którą następnie przykręca się nakrętkami. Rozwiązanie to występuje w różnych pojazdach i w różnych formach, a jego największą zaletą jest łatwość wymiany koła. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne zarówno dla mechaników, jak i kierowców w razie awarii na drodze.

Nakrętki do kół pozwalają na szybką zmianę kół, przy takiej samej wytrzymałości jak u śrub. Problemem jest jednak sytuacja, w której uszkodzeniu ulegnie szpilka. W takim wypadku należy ją wybić z piasty, co bardzo często może spowodować trwałe uszkodzenie tego elementu.

Zaślepki na nakrętki i śruby do felg

Jeśli jedynym problemem jaki mamy jest wygląd wizualny felg, ponieważ pod względem technicznym pasują one do nowych obręczy, to warto rozejrzeć się za zestawem nakładek na śruby. Rozwiązanie to jest tanie i proste w użyciu, oraz daje nam duże pole do dopasowania kształtu i koloru zaślepek do felg.

Śruby i nakrętki do felg – co warto wiedzieć?
3 (60%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.