Śruby i nakrętki do felg. Wszystko co musisz wiedzieć

wentyl samochodowy
Wentyl samochodowy. Co to jest i do czego służy?
22 maja 2019
ile zapłacimy za serwis klimatzyacjiw Poznaniu?
Ile w 2019 roku zapłacimy za serwis klimatyzacji w Poznaniu?
7 czerwca 2019
Pokaż wszystkie
śruby do kół

Wymiana felg samochodowych lub zmiana opon na letnie to czynności, przy których popełniania się wiele błędów. Przykładowo montaż nowych felg w aucie wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiednich śrub mocujących. Dlatego w tym artykule podpowiadamy m.in. jakie są najlepsze śruby do alufelg i na co należy zwrócić uwagę  przy wyborze śrub do kół.

felgaDo czego służą śruby i nakrętki zabezpieczające do felg

Głównym zadaniem śrub do kół samochodowych jest zapewnienie stabilnego mocowania kół aut, niezależnie od warunków na drodze. Użycie nieprawidłowego zestawu zwiększy ryzyko złamania śrubki do felg, czy jej poluzowania podczas jazdy. Skutkiem będzie chybotliwość kół, która z kolei prowadzi do ryzyka wypadku spowodowanego zejściem koła z osi.

Jak znaleźć odpowiednie śruby do felg?

Aby wybrać właściwe śruby do kół samochodu, kupujący musi wziąć pod uwagę rozmiar śruby, ilość śrub oraz typ mocowania.

  • Osadzenie (podsadzenie) – to parametr, który dopasowujemy z rodzajem gniazda w felgach. Wyróżnimy: osadzenie płaskie, osadzenie stożkowe oraz osadzenie kuliste. W felgach najczęściej stosowane są gniazda stożkowe oraz gniazda kuliste. Śruba powinna mieć takie samo osadzenie, jakie jest osadzenie felgi – do gniazda stożkowego rekomendowane są śruby z osadzeniem stożkowym, natomiast do gniazda z osadzeniem kulistym należy wybrać śruby z osadzeniem kulistym.
  • Skok gwintu oraz średnica gwintu – Na ten parametr wpływa rodzaj używanej piasty koła, a nie rodzaj felgi. Najprostszym sposobem na dobór śruby o odpowiednim skoku i średnicy jest odkręcenie starej śruby i sprawdzenie jej wymiarów.
  • Rozmiar klucza – do przykręcania śrub do felg stosowane są najczęściej klucze 17 oraz 19, przy felgach aluminiowych stosuje się śruby o mniejszych łbach.
  • Długość śruby – parametr ten mierzy się od stożka lub kuli. Zbyt krótkie długości śrub poskutkują odpadnięciem koła, a zbyt długie korodują. Prawidłową długość śrub znajdziemy w dokumentacji technicznej felg. Można też odkręcić starą śrubę, by sprawdzić jej parametry.
  • Ilość otworów w samochodzie, w którym będą mocowane koła – część aut posiada cztery lub pięć otworów na każde koło, ale w przypadku modeli typu SUV mogą mieć nawet do ośmiu.



Najskuteczniejszą metodą na dokładne ustalenie parametrów  naszych śrub oraz nakrętek jest zapoznanie się z dokumentacją techniczną kół i felg. Znajdziemy w niej informacje o zalecanej długości śrub, średnicy, czy osadzeniu.


Rodzaje śrub i nakrętek do kół

  • Śruby stożkowe – zazwyczaj są to śruby do felg aluminiowych. Dopasowane do felg o stożkowych gniazdach.
  • Śruby kuliste – pasują do felg o kulistym gnieździe, najczęściej są to śruby do felg stalowych.
  • Śruby płaskie – standardowo montowane w felgach oryginalnych (np. Citroen).
  • Szpilki do kół – stosowane w autach typu rajdowego, przy często zmienianych kołach. Rozwiązanie wygodniejsze, gdy stosujemy dystanse, choć nieco droższe.

Jakie śruby do felg aluminiowych?

Rozwiązania, które bywają stosowane w przypadku felg aluminiowych to również:

  • śruba do felgiŚruby pływające – pozwalają na minimalną korektę rozstawu, ale zaleca się, by nie była to korekta większa niż około 2 milimetry.
  • Śruby antykradzieżowe lub szpilki antykradzieżowe  – jak powszechnie wiadomo, felgi aluminiowe nie należą do najtańszego rodzaju obręczy. Śruby antykradzieżowe mają na celu utrudnić i opóźnić odkręcenie felg. Posiadają nietypowe końcówki, do których trudno dobrać odpowiedni – uniwersalny klucz. Niektóre śruby antykradzieżowe są tak skonstruowane, że ich główka jest niemal w całości ukryta w gnieździe felgi, co sprawia, że bez odpowiedniego przyrządu nie da się jej odkręcić. Aktualnie na rynku dostępne są śruby i nakrętki do alufelg których „łby” mają specjalne wycięcia, lub wywiercone otwory. Antykradzieżowe śruby i nakrętki zabezpieczające do felg aluminiowych dobiera się do felg na podstawie tych samych parametrów technicznych. Zastanówmy się nad ich zakupem, jeśli chcemy inwestować w felgi aluminiowe. Dodatkowy wydatek może się bardzo opłacić.
  • Śrubki ozdobne do felg i kolorowe śruby do felg – ostatnim ale nie mniej ważnym podtypem są fantazyjnie wykonane śruby ozdobne. Posiadają takie same parametry jak typowe śruby i nakrętki zabezpieczające do alufelg, ale cechują się dodatkowo różnobarwną paleta kolorów, a także  ciekawymi formami. Znajdziemy śruby przypominające ćwieki, naboje, a nawet cekiny.



Nakrętki do felg aluminiowych aluminiowych jak i do obręczy stalowych nie powinny być kupowane po omacku. Nie należy też za pewne przyjmować , że przy zmianie felg stare nakrętki będą dopasowane do nowych felg. Pamiętajmy by przy każdej wymianie, odpowiednio dobrać zarówno śruby jak i nakrętki do nich, by w późniejszym czasie uniknąć bardzo przykrych konsekwencji związanych z bezpieczeństwem na drodze.


Najczęstsze pytania dotyczące śrub i nakrętek do kół

Oprócz sezonowej wymiany śrub razem z kołami istnieją również sytuacje dodatkowe, w przypadku których należy niezwłocznie dokonać wymiany śrub lub nakrętek. Warto też stosować odpowiednie procedury. Postaramy odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące śrub i nakrętek do kół.

Kiedy potrzebujesz nowych śrub i nakrętek do kół?

  • niekompletność, brak śrub w kołach
  • śrubki i nakrętki są silnie skorodowane
  • uszkodzenie gwintu uniemożliwiające dokręcenie śruby
  • chęć poprawy estetyki kół w naszym aucie

Czy można samodzielnie wymienić śruby i nakrętki w kołach?

Tak. Jeśli posiadamy odpowiedni zestaw kluczy wymiany śrub i nakrętek kół można dokonać samodzielnie w domu lub w warsztacie hobbystycznym, przystosowanym do prac warsztatowych. Aby tego dokonać powinieneś postępować identycznie jak podczas wymiany opon.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany?

Najpierw należy oczyścić i odrdzewiać powierzchnie gwintowane. Po instalacji niezwykle ważne jest, aby nowe śruby były dokręcone momentem określonym przez producenta, czyli aktualnie od 80 do 200 Nm. Dobrze będzie jeśli również dokręcimy śruby kluczem dynamometrycznym po przejechaniu około 50 do 100 km.

Warto pamiętać, by nie wkręcać śrub siłowo i za mocno, ale przede wszystkim, co najważniejsze, mieć świadomość z jakim typem gwinta mamy do czynienia. Bez odpowiedniego sprzętu ciężko samemu zdobyć takie informacje, dlatego zaleca się przyjąć, że jeśli w aucie występują śruby calowe, to również śruby kół mają gwint tego rodzaju.

O czym jeszcze należy pamiętać przy zmianie felg i śrub?

Oczywistym jest, że gdy wybierzemy oryginalne felgi, unikniemy problemów podczas wymiany śrub. Co jednak w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na taki zakup np. ze względów finansowych? Na co trzeba uważać?

  • otwory na śrubyOtwór centralny różni się w zależności od marki auta – do felg aluminiowych są oferowane specjalne wkładki redukcyjne. Felgi stalowe muszą mieć otwór idealnie dopasowany.
  • Typ łba śruby – powierzchnia docisku śruby może być kulista albo stożkowa i zależy od marki i typu felgi.
  • Długość gwintu – zwykle felgi aluminiowe wymagają użycia dłuższych śrub niż stalowe.
  • Rozstaw otworów felg – 5×100 oznacza 5 otworów na średnicy 100 mm. Bywają felgi podobne, ale nie identyczne i łatwo o pomyłkę.
  • Odsadzenie felgi –  oznacza odległość osi symetrii felgi od płaszczyzny przylegania do piasty. Typowe kompakty mają ET ok. 35 mm. Gdy jest mniejsze koła wystają na zewnątrz auta.
  • Szerokość felgi powinna być dopasowana do szerokości opony. Zbyt szerokie felgi mogą nie mieścić się w nadkolu.
  • Rodzaj ciężarków –  zazwyczaj do felg stalowych stosuje się ciężarki nabijane, a do aluminiowych – naklejane. Gdy zacisk hamulca jest blisko felgi, trzeba stosować ciężarki cienkie, czyli slimy.
  • Przystosowanie do runflat – możliwość do jazdy po przebiciu – wymagają felg z symbolem EH2, czyli mieszczących szerszą stopkę. Tych felg można również używać do zwykłych opon.

Śruby do felg a koło dojazdowe

Ciekawą sprawą jest typ zastosowanych śrub w kołach dojazdowych, które z reguły posiadają mniejszą średnicę niż koła standardowe. Okazuje się, że śruby takie mają zazwyczaj zbliżone parametry do śrub w „typowych” alufelgach. Różni je jedynie rozstaw śrub.  A co wypadku awarii? Według autoryzowanych serwisów w zupełności wystarczy, gdy odkręcimy śruby od felgi aluminiowej. Na awaryjny dojazd do najbliższego punktu serwisowego takie działania powinny wystarczyć.

Koła dojazdowe i śruby do felg. Gdzie wymienić w Poznaniu i okolicach?

Sprawność koła zapasowego może w wielu przypadkach uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami postoju na poboczu drogi. Koła zapasowe pełnowymiarowe, czy też koła dojazdowe muszą być również poddawane co jakiś czas serwisowi. Koniecznie należy przyjrzeć się temu, w  jakim stanie znajduje się bieżnik opony, zmierzyć poziom ciśnienia powietrza, a także wymienić zarówno wcześniej wspomniane śruby jak i nakrętki. Często zdarza się, że w niektórych przypadkach zalecany jest jednak zakup nowego koła dojazdowego. Jeśli chcesz być w 100 procentach pewien wszystkich parametrów i zdecydujesz się na fachową obsługę oraz pomoc w wymianie śrub do kół w Poznaniu i jego okolicach, zapraszamy na Nadwarciańską 14 w Puszczykowie.

Śruby i nakrętki do felg. Wszystko co musisz wiedzieć
2.5 (50%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.