Utylizacja opon – co warto wiedzieć, koszty utylizacji, przepisy prawne

Utylizacja Opon – Co Warto Wiedzieć, Koszty Utylizacji, Przepisy Prawne – Proserwis zdjęcie nr 4
Felgi aluminiowe – zalety, oznaczenia, porady i sugestie
14 lipca 2021
wulkanizacja mobilna
Jak prawidłowo naprawić felgę aluminiową?
11 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie
Ile lat wytrzymuje opona

Opona samochodowa jak każdy element naszego samochodu prędzej czy później ulega zużyciu i nadaje się na śmietnik. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest aby zużyta opona trafiła do utylizacji a nie na śmietnik albo do lasu. Dbanie o zdrowe środowisko powinno bowiem być w gestii każdego z nas. Guma z której wykonana jest opona zawiera wiele substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego i potrafi a rozkładać się nawet przez sto lat. Należy wziąć pod uwagę również to, że co roku zwiększa się liczba samochodów a więc tym bardziej utylizacja opon ma przyszłość.

Jak zutylizować oponę?

Utylizacja opon niesie  za sobą bardzo wiele korzyści. Guma z recyklingu służyć może bowiem do produkcji wielu nowych gumowych elementów ( wycieraczek, uszczelek, dywaników). Stare ogumienie może być również wykorzystywane w wytwarzaniu energii cieplnej poprzez spalenie jej w specjalnych piecach, które wyposażone są w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Opony, które znajdują się w lepszym stanie mogą być odzyskiwane przy pomocy bieżnikowania, czyli nakładania nowego bieżnika na stara oponę.

Co zrobić ze starymi oponami?

Najłatwiejsza opcją jest pozostawienie opony w zakładzie wulkanizacyjnym. Świadczenie tego typu usług nie jest normą i należy do dodatkowych usług wulkanizacyjnych. Przy wymianie opon proponujemy oddanie ich do utylizacji za niewielką opłatą. Oddanie ich w prosty sposób rozwiąże problem i chroni środowisko od zanieczyszczeń.

Innymi sposobami na utylizację zużytych opon jest oddanie ich do punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK). Punkty te mieszczą się na terenie większości gmin w Polsce. Można również skorzystać  z akcji zbiórki odpadów, które organizowane są lokalnie od czasu do czasu przez samorządy. Oprócz wymienionych wyżej możliwości warto zastanowić się również nad sprzedażą  starej opony lub oddać ją do bieżnikowania.

utylizacja opon

Utylizacja opon ma zapobiec takim widokom

Koszty utylizacji opony

Starych zużytych opon nie można tak po prostu wyrzucić do byle jakiego kontenera na śmieci. Wymieniając oponę zużytą zostaw starą w serwisie. Za niewielką opłatą zutylizuje ją, a Ty zaoszczędzisz czas, miejsce w garażu i pozbędziesz się problemu.

Przepisy dotyczące utylizacji

Zgodnie z artykułem 122 Ustawy o Odpadach , zużyte opony nie mogą być składowane. Ustawa nakłada wysokie kary za nielegalne składowanie opon. Za utylizację opon odpowiedzialni są ich producenci, którzy powinni w ramach recyklingu opon odzyskiwać do  90% całkowitej ich masy. W wyniku tych założeń powstało Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A . Spółka ma udział wynoszący nawet do 70 % rynku. Tak więc oddając opony do utylizacji za symboliczną kwotę jesteśmy w stanie  zmieniać świat na lepsze i dbać o nasze środowisko.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.