Wentyl samochodowy. Co to jest i do czego służy?

zapasowe koło dojazdowe
Dlaczego koła zapasowe dojazdowe wyparły klasyczne “zapasy”?
18 maja 2019
śruby do kół
Śruby i nakrętki do felg. Wszystko co musisz wiedzieć
2 czerwca 2019
Pokaż wszystkie
wentyl samochodowy

Wentyl samochodowy to niepozorny i często marginalizowany element koła, który jednak pełni bardzo ważną rolę – umożliwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponie. Ta funkcja wentyla samochodowego ma istotny wpływ zarówno na bezpieczeństwo,  jak i  na koszty eksploatacji auta. Właściwa konserwacja pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa i opon. Warto więc poznać budowę i zastosowanie wentyli samochodowych, tak aby skuteczniej uniknąć groźnych zaniedbań. Uszkodzony wentyl do opony samochodowej może bowiem opóźnić hamowanie, a tym samym przyczynić się wypadku na drodze. Ponad to, niewymieniony przez długi czas uszkodzony wentyl może prowadzić do konieczności wymiany całego koła. Nie zapominajmy więc okresowej wymianie i używaniu ochronnych nakrętek na wentyle.

Zawór Schradera – definicja i budowa wentyla

Zawór Schradera

Zawór Schradera

Zawór Shradera to najpopularniejszy rodzaj wentyla do opon. Spotyka się go niemal we wszystkich felgach samochodowych. Inaczej zawór Shradera określa się się mianem zawora amerykańskiego (AV). Jego nazwa pochodzi od nazwiska konstruktora – Augusta Schradera, który skonstruował i opatentował zawór w roku 1893.

Budowa wentyla tego typu zaworków do kół jest prosta – to metalowa rurka o zewnętrznym i wewnętrznym gwincie. W środku znajduje się wymienny rdzeń z dwiema uszczelkami i sprężyną dociskającą zawór. Na zewnątrz zaworu widoczna jest iglica, której wciśnięcie otwiera zawór. Uzupełnieniem konstrukcji jest nakrętka ochronna na wentyl. Chroni przed zabrudzeniem, lub dodatkowo uszczelnia jeśli wyposażona jest w uszczelkę. Typowy wentyl samochodowy ma wymiary gwinta zwykle do 8 mm średnicy.

Wymiana wentyla samochodowego – cena i korzyści

Kiedy jest najlepszy czas na wymianę wentyla? Oczywiście w trakcie sezonowego serwisu opon. Na rynku dostępne są różne modele zaworów. Gumowe należy wymieniać raz na pół roku, metalowe, raz na dwa sezony. Pozostawienie starych wentyli może oznaczać konieczność kolejnego demontażu opony, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Regularna wymiana wentyli w oponach nie wiąże się z dużym wydatkiem, a niesie ze sobą wiele korzyści. Koszty serwisu nie przekraczające kilkudziesięciu złotych. Brak okresowej wymiany wentyli może skutkować z kolei gorszą przyczepnością do podłoża, ze względu na niższe ciśnienie w oponie. Rośnie również ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu, czyli utworzenia się klina wodnego między częścią gumową, a podłożem.

Dodatkowo, koła, w których brakuje powietrza będą stawiać większy opór wspomaganiu kierownicy. Samochód zacznie mieć problemy ze sterownością, co poskutkuje szybszym zużyciem elementów zawieszenia i układu kierowniczego.

Typy wentyli samochodowych

wentyl samochodowy

Wentyl do felgi aluminiowej z nakrętką

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai wentyli samochodowych. Różnią się przede wszystkim zastosowaniem – jedne dedykowane są do felg stalowych, inne do aluminiowych.

Wentyle do felg stalowych

Najpopularniejsze to te wykonane z gumy, czyli wentyle do felg stalowych. Są ogólnodostępne, a  koszt ich wymiany jest niski. Jednak gumowy materiał, z którego są produkowane, powoduje, że wentyle są szczególnie narażone na uszkodzenia.

Wentyle do felg aluminiowych

Kolejnym typem są wentyle do felg aluminiowych, czyli te z metalową osłoną, popularnie nazywane wentylami do alufelg. Produkuje się je z materiału, bardziej odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

Ukryte wentyle

Trzecim rodzajem wentyli, są ukryte wentyle do felg aluminiowych, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia mechanicznego i poprawiają wygląd koła. Ukryte wentylki do felg poprawiają bowiem wyważenie felgi i ulepszają jej estetykę – krótsze rurki, o poszerzonej budowie,sprawiają, że żaden element nie wystaje poza obręcz felgi. Dzięki specjalnej budowie ukryte wentyle do felg chronią przed utratą ciśnienia w kole, zniszczeniem, zabrudzeniem czy oderwaniem nakrętki. poza rant opony. Montuje się je do felg przy pomocy specjalnego przewodu i są droższe niż wentyle klasyczne oraz bardziej wymagające przy wymianie.

Nakrętki na wentyle samochodowe

nakrętka na wentyl

Metalowa nakrętka na wentyl

Jazda bez nakrętek na zawory do opon może nas drogo kosztować. Dlaczego? Ponieważ zanieczyszczenia z drogi dostają się do otwartego zaworu i zapychają go od środka. Gdy do środka dostaje się powietrze, brud jest przepychany dalej co blokuje zawór co może to doprowadzić do szybkiego spadku ciśnienia w oponie. Z kolei koło ze zbyt niskim ciśnieniem nie zapewnia bezpiecznej jazdy deformuje się i nie ma odpowiedniej sztywności, w wyniku czego samochód wykazuje mniejszą stabilność jazdy.

Ile kosztują nakrętki na wentyle?

Nakrętki na wentylki samochodowe kosztują od kilkadziesiąt groszy (zwykłe plastikowe) do kilku zł za oryginalne modele. Wydatek na ich zakup jest niezauważalny przy bieżących kosztach eksploatacji pojazdu, za to wpływ na bezpieczeństwo ogromny.

Dlaczego warto zainwestować w nakrętki na wentyle do kół?

Pamiętajmy, że polskie ulice i drogi nie należą niestety do najczystszych w Europie. Zalegające na nich piachu i błoto sprawiają, że nakrętki na wentyle do kół zdają swój egzamin zdecydowanie lepiej niż np. w Europie Zachodniej. Dodatkowo jeśli jesteśmy posiadaczami auta terenowego, które z zasady dedykowane jest trasom błotnistym, podmokłym, czy piaszczystym, nakrętki na wentyle są niezbędne i stają się najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji. Do wyboru mamy różne: te aluminiowe jak i solidniejsze metalowe nakrętki na wentyle. Pozytywnym akcentem jest fakt, że są one dostępne w różnego rodzaju formach i kolorach.

 

 

 

 

Wentyl samochodowy. Co to jest i do czego służy?
4.7 (93.33%) 3 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.