bieżnik opony
Bieżnik opony. Co to jest i kiedy potrzebna jest wymiana opony?
1 grudnia 2019
rodzinny suv
Rodzinny SUV do 30, 40 i 60 tysięcy złotych
20 stycznia 2020
Pokaż wszystkie
silnik

Posiadając auto należy liczyć się z dodatkowymi opłatami okresowymi, takimi jak tankowanie, ubezpieczenie, myjnia czy naprawy. Dochodzą także koszty wymiany płynów w samochodzie. Te nierzadko można obniżyć poprzez  regularną kontrolę i umiejętność uzupełnienia ich samodzielnie. Nie wszystkie płyny eksploatacyjne jesteśmy jednak w stanie wymienić na własną rękę. Czasem nie obejdzie się bez wizyty u mechanika. Warto wyrobić w sobie dobry nawyk, systematycznej kontroli naszego pojazdu, aby nie czekać do momentu, aż zacznie on sprawiać problemy. Kiedy więc warto udać się z tym do stacji kontroli pojazdów, a kiedy można samemu dolać płynów w aucie?

Wymiana oleju silnikowego

olej silnikowy

Charakterystyczna plama po oleju silnikowym

Olej silnikowy to prawdopodobnie najbardziej znany płyn eksploatacyjny, jaki wymieniamy w samochodzie. To jak go uzupełniać uczymy się już na kursie prawa jazdy. Każde auto ma nieco inną konstrukcję, w związku z czym wlew zbiornika oleju silnikowego może znajdować się w rożnych miejscach – nie mniej zwykle zbliżonych. Stan poziomu oleju silnikowego sprawdzamy najczęściej za pomocą metalowego bagnetu.

Nie sposób nie zauważyć jak ważną rolę odgrywa olej silnikowy w codziennym użytkowaniu auta. Zapewnia on płynną pracę silnika poprzez zapobieganie ścieraniu elementów metalowych, wynikającego z ich wzajemnego tarcia o siebie. Poprzez smarowanie wszystkich, istotnych elementów poruszających się wewnątrz silnika pomaga odprowadzić z niego ciepło.

Jak przebiega wymiana oleju silnikowego?

Po wyjęciu bagnetu, dokładnym przetarciu z pozostałości oleju, ponownym włożeniu i wyjęciu do komory, ukazuje się nam aktualny poziom płynu eksploatacyjnego. Prawidłowy poziom oleju silnikowego zobaczymy w momencie, kiedy ciecz znajdzie się między punktem minimalnym i maksymalnym na bagnecie. Niektóre auta posiadają elektroniczny wskaźnik poziomu oleju. Może być on jednak mniej dokładny niż kontrola mechaniczna- za pomocą bagnetu. Jeżeli poziom oleju jest zbyt niski, należy go uzupełnić. Wymiana oleju silnikowego powinna być wykonana przy użyciu identycznego oleju jaki już znajduje się w napędzie. Jeśli nie posiadamy wiedzy najlepiej zastosować się do zaleceń producenta auta lub odwiedzić wyspecjalizowany warsztat. Oleje silnikowe dzielimy na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Warto stosować olej syntetyczny, który sprawdzi się lepiej zarówno w warunkach zimowych, jak i przy obciążonych silnikach.

Co ile wymiana oleju silnikowego?

Wymiany oleju silnikowego  standardowo dokonuje się najczęściej co 15 do 30 tysięcy kilometrów lub jeśli nie osiągamy takiego przebiegu – raz na rok. Nie mniej jednak, w ostatnich latach powstały oleje, które można wymieniać co około 50 tysięcy kilometrów, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Kontrolę poziomu oleju w naszym samochodzie powinno się dostosować do intensywności jego użytkowania. Im więcej jeździmy, tym częściej powinniśmy zaglądać pod maskę, najlepiej choćby raz w miesiącu. Należy również pamiętać, że im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo ubytków oleju oraz iż,  jego zużycie będzie się różnić zależnie od warunków pracy silnika. Najmniej oleju silnikowego będzie się zużywać, gdy samochód porusza się na długich trasach z niewielkim obciążeniem. Jazda na krótkich dystansach czy częste korzystanie z pełnych możliwości silnika, zwiększa konieczność częstszej wymiany oleju.

Inne oleje, które należy wymieniać

Olej silnikowy to nie jedyna tego rodzaju ciecz eksploatacyjna, natomiast najłatwiejsza do samodzielnej kontroli. Na własną rękę nie jesteśmy w stanie sprawdzić poziomu oleju w skrzyni biegów oraz w mechanizmach różnicowych, ale nie możemy o nich zapominać. Wymiana płynów w skrzyni biegów może zostać przeprowadzona wyłącznie u mechanika. Większość producentów stosuje w mechanizmach przekładniowych oleje typu “lifetime”. Tego rodzaju płyny eksploatacyjne wystarczają na długie lata, co nie oznacza, że na zawsze.

Dokładne wytyczne co do ich wymiany i kontroli znajdziemy w instrukcji obsługi naszego pojazdu. Najczęściej jednak nie obejdzie się bez pomocy warsztatu samochodowego.

Wymiana płynu chłodniczego

chłodnica samochodowa

Osłona chłodnicy samochodowej

Płyn chłodniczy odpowiedzialny jest za utrzymanie prawidłowej temperatury pracy silnika. Jego funkcja polega na odbiorze nadmiaru ciepła z napędu i przekazaniu go do chłodnicy.

Płyn chłodniczy nie traci swoich właściwości w trakcie użytkowania. Nie oznacza to jednak, że nie powinien podlegać wymianie. Wymiana płynu chłodniczego powinna się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu lub nie rzadziej niż co 5 lat lub co około 100 tysięcy kilometrów. Jest to też zdecydowanie jeden z płynów eksploatacyjnych, które powinniśmy wymieniać w samochodzie przed zimą, szczególnie gdy zamiast zalecanego produktu dodawaliśmy do chłodnicy wodę lub stosowaliśmy produkty ją zawierające. Jako istotny element działania naszego pojazdu, należy kontrolować poziom płynu chłodniczego regularnie, gdyż jego ubytki są naturalnym zjawiskiem.

Jak przebiega wymiana płynu do chłodnicy?

Kontrola i wymiana płynu chłodzącego polega na spojrzeniu na zbiorniczek wyrównawczy, gdzie jego obecny poziom ustali się pomiędzy dwiema liniami oznaczającymi minimum i maksimum. W sytuacji, kiedy poziom płynu chłodniczego jest zbyt niski, należy bezwzględnie go uzupełnić do zalecanej wartości.

Wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego powinna się odbywać średnio co 2 lata. Jakość i prawidłowy poziom substancji jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa na drodze. W końcu to od zależy czy nasz pojazd będzie się skutecznie zatrzymywał. Płyn hamulcowy nie jest cieczą, która powinna samoistnie uciekać z układu, w związku z czym każdy ubytek oznacza prawdopodobne powstanie nieszczelności. W takim przypadku niezwłocznie powinniśmy uzupełnić płyn eksploatacyjny, a następnie udać się do warsztatu w celu sprawdzenia szczelności układu.

hamulce samochodowe

Hamulce wymagają regularnej kontroli, w tym poziomu płynu hamulcowego

Problematyczny może być również wiek płynu eksploatacyjnego. Jeśli zaobserwujemy w naszym aucie “głębiej “wpadający pedał hamulca, powinniśmy poważnie rozważyć wymianę płynu hamulcowego. Wynika to z faktu, iż jest on niezwykle higroskopijny, co oznacza, że wchłania wodę i po dłuższym czasie spada jego temperatura wrzenia – przez co w każdej chwili może się zagotować. Stary płyn hamulcowy przyczynia się do szybszego korodowania twardych przewodów hamulcowych, które mogą zacząć przeciekać i również wydłużyć naszą drogę hamowania.

Kondycję płynu hamulcowego możemy określić poprzez specjalny tester mierzący jego stopień zużycia w procentach. Cena takich urządzeń waha się od około 60 zł do nawet 1000 zł. Sprawny płyn hamulcowy powinien mieć przejrzystą, jasnożółtą barwę, natomiast zużyty będzie w kolorze herbaty, kawy.

Jak odbywa się kontrola i wymiana płynu hamulcowego?

Kontrola poziomu płynu do hamulców jest prosta. Wystarczy szybkie spojrzenie na zbiorniczek wyrównawczy. Najczęściej na nakrętce znajduje się oznaczenie płynu, który został użyty w naszym pojeździe.

Nabijanie czynnika chłodniczego klimatyzacji

Kontrola i wymiana czynnika klimatyzacji powinna odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa lata. Jest on niezbędny do prawidłowego działania układu klimatyzacji. Przy pomocy specjalistycznej aparatury, serwis klimatyzacji  sprawdza szczelność układu i w razie konieczności czynnik chłodniczy jest uzupełniany. Jest to kluczowe dla prawidłowego działania sprężarki klimatyzacji. Dla zachowania sprawności układu klimatyzacji, zalecane jest używanie jej przez cały rok.

[Czytaj też: Klimatyzacja samochodowa zimą. Jak używać?]

Wymiana płynu wspomagania kierownicy

Niestety samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić jego stanu, co nie zmienia faktu że wymiana płynu wspomagania kierownicy konieczna jest bardzo rzadko i odbywać powinna się wyłącznie w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Wymiana płynu do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy należy zaliczyć jako ten rodzaj płynu eksploatacyjnego, który jest wyj kątowo łatwy w wymianie. Poziom płynu do spryskiwaczy łatwo odczytać ze zbiorniczka znajdującego się pod maską, natomiast o jego całkowitym braku najlepiej świadczyć będzie sucha, brudna szyba.

Koszt wymiany płynów eksploatacyjnych

Ile kosztuje wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie? To oczywiście zależy od kilku czynników. Najdroższy płyn w samochodzie jaki przyjdzie nam wymienić to płyn wspomagania kierownicy oraz czynnik klimatyzacji. Koszt reszty płynów w aucie w przeliczeniu na litr, zależnie od marki oraz składu waha się od 20 do 50 zł. Co innego jeśli wliczamy w to usługę, wówczas za wymianę oleju silnikowego zapłacimy w okolicach 200 zł, płynu hamulcowego 50 zł, płynu chłodniczego ok. 100 zł. Nie są to wysokie koszty, w porównaniu do naszego bezpieczeństwa na drodze, dlatego zachęcamy wszystkich do jak najczęstszych kontroli płynów w swoim samochodzie.

Wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie
4 (80%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.