przechowalnia opon poznań
Jak prawidłowo przechowywać opony?
14 czerwca 2021
Awaria Koła W Trasie – Jak Jej Zaradzić? – Proserwis zdjęcie nr 4
Opony całoroczne – zalety i wady tego rozwiązania
28 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Awaria Koła W Trasie – Jak Jej Zaradzić? – Proserwis zdjęcie nr 5

Nowoczesne opony są dużo bardziej wytrzymałe od tych stosowanych 30 lat temu. Dzięki temu, są one dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przebicia. Nie bez znaczenia jest także coraz lepszy stan dróg, po których podróżujemy. Dzięki temu awarie kół w trasie zdarzają się niezmiernie rzadko. Mimo to, każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Niezależnie od tego, czy nasze auto posiada koło zapasowe, koło dojazdowe czy zestaw naprawczy, musimy wiedzieć jak poradzić sobie z awarią. W tym wpisie opowiemy jak usunąć awarię.

Wymiana przebitej opony

Przebita opona to zazwyczaj utrata ciśnienia oraz wyraźne ściąganie samochodu w jedną ze stron. Samo przebicie może nastąpić na wiele różnych sposobów, takich jak chociażby najechanie na ostry element czy przetarcie boku opony o krawężnik. Aby opona nadawała się do zmiany, nie musi nawet dojść do przebicia, wystarczy najechanie na krawężnik bez przebicia. Dostatecznie agresywne wjechanie na krawężnik może uszkodzić rant felgi, przez co opona zacznie tracić ciśnienie. Krawężnik jest w stanie uszkodzić warstwę nośną opony, przez co zacznie się na niej tworzyć duży bąbel. Jest to oznaka zniszczonej opony – uszkodzeń tego typu się nie naprawia. Jedyne uszkodzenia opony, jakie wulkanizatorzy mogą naprawić jest przebicie opony ostrym elementem na bieżniku. Przebicie boku opony także oznacza, że opona nie nadaje się do regeneracji. W trasie każdy rodzaj uszkodzenia może się nam przydarzyć, dlatego warto wiedzieć które z tych uszkodzeń nie narazi nas na zakup nowej opony. Sama wymiana lub naprawa koła nie trwa specjalnie długo, zwłaszcza gdy mamy odpowiednią wiedzę popartą odpowiednimi narzędziami.

Wymiana koła na koło zapasowe

Przebiliśmy oponę. Jak zabrać się za wymianę?

  • Po pierwsze, musimy wyciągnąć koło dojazdowe (lub zapasowe – nie ma większego znaczenia). W tym miejscu warto sprawdzić poziom napompowania zapasu – jeżeli mamy pompkę lub kompresor w aucie to warto dopompować oponę, a przynajmniej warto sprawdzić ciśnienie. Opona z niewystarczającym ciśnieniem będzie się szybko zużywać i deformować.
  • Następnym krokiem powinno być wyjęcie niezbędnych narzędzi do wymiany koła, takich jak klucz do kół oraz podnośnik. Podnośnik należy podłożyć pod próg w wyznaczonym przez producenta miejscu. Zależnie od tego, które koło będziemy wymieniać warto zostawić auto na biegu.
  • Następnie powinniśmy poluzować śruby trzymające koło – NIE ODKRĘCAMY ICH DO KOŃCA! Wystarczy że zostaną poluzowane na tyle, by dało się je odkręcić.
  • Po poluzowaniu śrub, podkładamy pod jedno z kół na przeciwnej osi blokady (wystarczy że będzie to większy kamień lub jakiś inny duży element), dzięki którym auto się nie stoczy, a następnie przystępujemy do podnoszenia auta. Auto podnosimy na tyle, by koło nie dotykało ziemi – nie musimy go podnosić na maksymalną wysokość podnośnika.
  • Gdy koło nie dotyka już ziemi, należy odkręcić nakrętki lub śruby. Podczas odkręcania należy uważać – koło może spaść i zrobić nam krzywdę.
  • Po zdjęciu uszkodzonego koła zakładamy w to miejsce koło zapasowe/dojazdowe.
  • Następnie przystępujemy do przykręcania śrub. Dokręcamy śruby na tyle, by koło równo dolegało, jednak nie siłujmy się – dużo łatwiej dokręcić śruby gdy auto stoi na ziemi. Dlatego też, po wstępnym przykręceniu, powinniśmy obniżyć podnośnik tak, by auto swobodnie stało na ziemi. Dopiero wtedy dokręcamy śruby z całą siłą. Same śruby powinny być dokręcone z siłą około 120Nm, co oczywiście nie jest do osiągnięcia za pomocą rąk i zwykłego klucza – o ile człowiek jest w stanie dokręcić śruby z dużo większą mocą, o tyle brak dynamometru nie pozwoli nam na dokładne ustawienie siły. Jeżeli wymieniamy koło w garażu i mamy do dyspozycji klucz dynamometryczny, to ustawienie na nim siły 120Nm będzie wystarczające do tego, by koło było zabezpieczone.

Naprawa koła zestawem naprawczym

Co w sytuacji, gdy nasze auto nie posiada koła dojazdowego a jedynie zestaw naprawczy? Każdy zestaw naprawczy posiada instrukcję obsługi, którą wystarczy przeczytać. Zazwyczaj prowadzi ona “za rączkę” użytkownika, przez co zestaw naprawczy jest dużo łatwiejszy w obsłudze od mozolnej wymiany koła. Sama naprawa jest bardzo prosta, a zacząć ją należy od ustawienia auta tak, aby zawór do pompowania był na dole. Następnie powinniśmy podłączyć puszkę z uszczelniaczem za pomocą wężyka. Kolejnym krokiem będzie napompowanie opony za pomocą puszki – znajduje się w niej specjalna pianka, która uszczelnia wszelkie przebicia.

Po wpompowaniu całej zawartości pianki w oponę, odłączamy puszkę, a następnie wsiadamy i odjeżdżamy. Należy pamiętać, że przez pierwsze 5 kilometrów powinniśmy jechać z prędkością nie przekraczającą 30kmh – dzięki temu pianka rozprowadzi się równomiernie po całej oponie uszczelniając wszelkie przebicia. Po tym można przemieszczać się z normalną prędkością, choć nie każdy producent zestawów naprawczych na to pozwala.

Awaria koła w trasie – jak jej zaradzić?
5 (100%) 1 vote
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.