Filtr Kabinowy – Budowa, Rodzaje, Działanie – Proserwis zdjęcie nr 4
Kiedy zmienić opony na letnie?
21 sierpnia 2021
Filtr Kabinowy – Budowa, Rodzaje, Działanie – Proserwis zdjęcie nr 5
Jak przygotować samochód na podróż?
24 września 2021
Pokaż wszystkie
filtr kabinowy węglowy

Filtr kabinowy jest ważnym elementem każdego nowoczesnego samochodu, szczególnie gdy jest on wyposażony w klimatyzację. Jednak kierowcy mają zwyczaj zapominania o nim, wręcz lekceważą jego istnienie. Filtr kabinowy spełnia bardzo ważną rolę, oczyszcza powietrze, które przedostaje się do kabiny samochodu. W wyniku coraz większego smogu i wszechobecnych zanieczyszczeń, szczególnie warto zadbać o dobry stan techniczny tego elementu.

Filtr kabinowy – co to jest?

Filtr kabinowy zwany potocznie przeciwpyłowym, to element o wymianie, którego często zapominamy. Należy pamiętać, że zapchany filtr to nieprzyjemne zapachy, parujące szyby oraz niższy komfort podróżowania. Ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie.  Sprawny filtr natomiast zapobiega szkodliwemu oddziaływaniu gumy i kwarcu, nie dopuszcza ich drobin do wnętrza kabiny.

Wysokiej jakości filtry kabinowe są w stanie usunąć do 95% zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Zapewnią nam komfort oddychania świeżym powietrzem wolnym od wszelkich alergenów.

Podział filtrów kabinowych

Filtry kabinowe dzielimy na:

  • standardowe,
  • węglowe.

Filtry standardowe zbudowane są  z kilku warstw, każda o odmiennej strukturze włókien. Usuwają głównie kurz, pyłki, sadzę, które występują głównie w okresie wiosenno –letnim. Filtry węglowe mają w swojej budowie aktywny węgiel, który poza wyłapywaniem ciał stałych jest w stanie pochłonąć również zanieczyszczenia gazowe (związki siarki, azotu itp.). Zapobiega również występowaniu nieprzyjemnych zapachów. Dzięki zastosowaniu aktywnego węgla filtry węglowe są droższe od standardowych, jednak dzięki swoim właściwościom skuteczniej oczyszczają powietrze, które trafia do kabiny samochodu. Z tego powodu warto je zamontować, szczególnie gdy przewozimy autem dzieci lub osoby z alergią.

Budowa filtra kabinowego

filtr kabnowySzybko rozwijająca się technologia, dostarcza na rynek motoryzacyjny coraz nowsze i skuteczniejsze rozwiązania w zakresie materiałów, z których wykonane są filtry kabinowe. Filtry wykonane z kilku warstw włókien, charakteryzują się największą chłonnością i odpornością na wilgoć. Filtr zbudowany jest z:

  • warstwy podstawowej, która odpowiada za wyłapywanie cząstek brudu i kurzu,
  • warstwy środkowej, która zatrzymuje grzyby, bakterie i drobiny sadzy,
  • warstwy z aktywnym węglem, która chroni wnętrze samochodu przed szkodliwymi gazami, czyli ozonem, tlenkiem azotu, tlenkiem węgla,
  • warstwy nośnej, która „skleja” całą konstrukcję filtra w całość.

Ważne dla sprawnego działania filtra kabinowego jest to, aby poszczególne elementy i warstwy były ze sobą  dobrze połączone, niedopuszczalne są nawet najmniejsze rozszczelnienia. Podczas podróży na filtr oddziaływają bowiem ogromne masy powietrza.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

W obecnych czasach, gdy nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, zaleca się wymianę filtra kabinowego przynajmniej raz na pół roku. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać jego stan techniczny na bieżąco. To jak szybko się zużyje, zależy w głównej mierze od tego jak eksploatujemy nasz samochód. Częstotliwości jazdy, warunki na drodze, korki itp. Pamiętajmy również o dbanie o czystość kanałów wentylacyjnych, odgrzybiając je. Wzmocni to żywotność filtra kabinowego.

Najlepszym momentem na wymianę filtra kabinowego będzie początek wiosny, tuż przed okresem kwitnienia i pylenia roślin. Wtedy bowiem znajduje się w powietrzu najwięcej pyłków. Kolejną wymianę najlepiej przeprowadzić przed okresem zimowym.

Koszt filtra kabinowego

Pamiętajmy, aby przy zakupie filtra korzystać z elementów sprawdzonych producentów. Tylko markowe podzespoły będą w stanie zapewnić optymalnie czyste powietrze  we wnętrzu kabiny samochodowej. Koszt zakupu filtra dobrej marki oscyluje w granicach 120-150 zł. Jeśli nie dysponujemy zestawem specjalnych narzędzi i odrobiną umiejętności zlećmy wymianę filtra profesjonalnemu warsztatowi serwisowemu.

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.