Jak opona wpływa na stabilność prowadzenia samochodu cz.1

symbole na kole dojazdowym
Opony run flat – ranking na rok 2022
24 kwietnia 2022
Jak Opona Wpływa Na Stabilność Prowadzenia Samochodu Cz.1 – Proserwis zdjęcie nr 4
Wpływ opon na stabilność prowadzenia auta
6 maja 2022
Pokaż wszystkie
symbole na kole dojazdowym

Stan opon ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. To opony odpowiedzialne są za posłuszeństwo pojazdu. To, w jaki sposób auto przyspiesza, hamuje i zachowuje się w zakrętach jest bardzo zależne od stanu ogumienia. Odpowiednia przyczepność jest niezbędna do zachowania odpowiedniej stabilności prowadzenia.

Droga hamowania – od czego zależy?

rodzaje bieżników

Wyróżniamy różne rodzaje bieżników

Droga hamowania we współczesnych samochodach składa się z kilku podstawowych czynników. Systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP kontrolują to, w jaki sposób samochód się zachowuje podczas hamowania. Odpowiednio dobrane tarcze i klocki hamulcowe wykonują ogromną pracę, której celem jest zatrzymanie pojazdu. Największą pracę wykonuje jednak opona, która jest najważniejszym elementem układu hamulcowego.

W obecnych czasach, samochody potrafią się zatrzymać ze 100km/h na dystansie około 33 metrów, co jest fantastycznym wynikiem – hamowanie jest tak mocne, że aż boli pasażerów. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnym systemom ABS, ale także nowoczesnym oponom. Jak to się dzieje, że opony nie zrywają przyczepności podczas takiego hamowania? Za wszystko odpowiedzialna jest mieszanka gumy użyta do wyprodukowania opony. To rozwój w tej dziedzinie sprawia, że hamowanie samochodem stało się tak mocne.

Bieżnik opony – czym jest

Bieżnik opony jest elementem, który odpowiada za połączenie samochodu z podłożem. Bieżnik jest stworzony tak, aby w każdych warunkach zapewniać przyczepność. Wzór bieżnika ma za zadanie dać maksymalną przyczepność podczas jazdy po suchej nawierzchni, jak i podczas jazdy w deszczu. Pod bieżnikiem znajduje się tak zwany kord opony. Jest to wzmocnienie, które nadaje oponie kształt, a bieżnikowi wytrzymałość.

Jazda po suchym asfalcie

Podczas jazdy po suchej nawierzchni, bieżnik zachowuje się jakby był posmarowany klejem. Na ułamek sekundy czepia się asfaltu, zapewniając odpowiedni poziom tarcia – jest ono niezbędne do prawidłowego toczenia się opony. Tarcie między oponą a asfaltem odpowiada za to, w jaki sposób auto przyspiesza i hamuje, a także odpowiada za przyczepność boczną (lateralną). O ile przyspieszanie i hamowanie w linii prostej nie jest zbyt wymagające, to przyczepność boczna jest niezbędna do pokonywania zakrętów bez utraty kontroli.

Jazda w deszczu po wodzie

Wzór bieżnika jest także odpowiedzialny za wypompowywanie wody spod koła. W warunkach suchych, opona mogłaby nie mieć żadnych nacięć i sprawować się wyśmienicie – tak jak sportowe łyse opony typu Slick. Niestety, slicki nie mają w ogóle przyczepności na wilgotnej nawierzchni. Dlatego właśnie, opony drogowe muszą być wyposażone w bieżnik. Odpowiednio zaprojektowany wzór bieżnika pozwala na zachowanie dobrej przyczepności na suchej jak i mokrej nawierzchni.

Nacięcia na bieżniku opony są zrobione tak, aby jak najwięcej wody zbierało się w tych kanałach. Dodatkowo, kanały te są ułożone tak, aby nadmiar wody był wypychany na zewnątrz opony – w kierunku ściany bocznej. Opona o głębokim bieżniku dużo lepiej odprowadza wodę od opony ze zużytym bieżnikiem. Dzieje się tak ze względu na pojemność kanałów w bieżniku, które są w stanie przyjąć i odprowadzić więcej wody.

Co się stanie, gdy nasz zużyty bieżnik trafi na bardzo dużą ilość wody? Jeżeli będzie w stanie odprowadzić tą wodę, to wszystko będzie w porządku. Gorzej, gdy nie będzie w stanie odprowadzić wody – wtedy stanie się tak zwany aquaplaning. Oznacza to, że opona przestanie jechać po asfalcie a zacznie “płynąć” po wodzie. W takiej sytuacji nie mamy żadnej przyczepności i jesteśmy tylko pasażerami w naszym samochodzie.

Co z bieżnikiem w zimówkach?

Głęboki bieżnik wraz z lamelami, które obecne są zawsze na oponach zimowych zapewniają świetną przyczepność na śniegu. Jest to powiązane bezpośrednio z fizyką śniegu, który bardzo lubi się do siebie lepić. Gdy więc śnieg zostanie wtłoczony w lamelki, będzie działać jak klej – każda lamela ze śniegiem będzie powodować przyklejanie się opony do śniegu na drodze. Im większa głębokość i ilość lameli, tym większa przyczepność na śniegu. Niski bieżnik na starych zimówkach będzie działać równie dobrze, jak opony letnie zimą – czyli wcale.

Dalsza część wpisu w części drugiej.

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.