Jakie uszkodzenia opony może naprawić wulkanizator?

Jakie Uszkodzenia Opony Może Naprawić Wulkanizator? – Proserwis zdjęcie nr 4
Czy warto korzystać z klimatyzacji zimą?
25 stycznia 2021
zima
Jak działają opony zimowe?
19 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Jakie Uszkodzenia Opony Może Naprawić Wulkanizator? – Proserwis zdjęcie nr 5

Widok przebitej opony nie jest miły, zwłaszcza gdy się spieszymy. Samo przebicie opony nie dyskwalifikuje jej z dalszego używania, tym bardziej, że istnieje kilka nowoczesnych metod naprawy ogumienia. Jako że nie każde uszkodzenie nadaje się do naprawy, spróbujemy określić które z nich są naprawialne. Przyjrzyjmy się rodzajom usterek opon, a także określimy, kiedy opona nadaje się do wymiany.

Jak przebiega wulkanizacja opon?

stara opona

Nie każdą oponę da (powinno) się naprawiać

Uszkodzenie opony nie wymaga od nas dużo. Wystarczy przejechać po twardym kawałku szkła, leżącym gwoździu, wkręcie czy nawet kamieniu by uszkodzić zewnętrzną strukturę opony. Większość uszkodzeń opony da się naprawić w serwisie wulkanizacyjnym. Sama skuteczność naprawy jest uzależniona od metody wulkanizacji oraz miejsca i rodzaju uszkodzenia. Naprawę wulkanizacyjną można podzielić na dwie podstawowe metody:

  • wulkanizacja chemiczna na zimno
  • wulkanizacja na gorąco

Wulkanizacja na zimno jest dostępna we wszystkich warsztatach wulkanizacyjnych. Jest to tania i szybka metoda uzupełniania przerwań, która potrafi wytrzymać kilkanaście miesięcy. Niestety na metoda naprawy nadaje się tylko do małych uszkodzeń, typu przebicie gwoździem czoła opony. Naprawa chemiczna polega na zastosowaniu wypełnienia chemicznego które umieszczane jest w miejscu uszkodzenia. Wypełniacz przede wszystkim uzupełnia uszkodzony obszar uszczelniając go.

Wulkanizacja na gorąco pozwala na naprawę obszernych uszkodzeń opony. Takie rozwiązanie jest rzadko spotykane a także kosztuje więcej, jednak zaletą takiego rozwiązania jest bardzo trwała naprawa. Metoda na gorąco przypomina klasyczną wulkanizację kauczuku. Metoda ta polega na odtworzeniu całego fragmentu opony za pomocą mieszanki. Odpowiednie proporcje mieszanki pozwalają na uzyskanie wypełnienia o właściwościach takich samych jak reszta opony. Proces ten wymaga jednak dużej wiedzy i umiejętności u wulkanizatora a także dostępu do odpowiednich maszyn.

Rodzaje uszkodzeń opony

Podstawowe uszkodzenia opon jakie występują to:

  • uszkodzenie czoła opony – bieżnika,
  • uszkodzenie boku opony

Co do zasady, uszkodzenia czoła opony są w dużej większości naprawialne. Bardziej problematycznym typem uszkodzeń opon są uszkodzenia boku opony. Większość uszkodzeń tego typu nie da się naprawić, lub ich naprawa nie daje gwarancji szczelności.

Uszkodzenia boku opony

Uszkodzenia czołą opony

Po prawej stronie widoczne uszkodzenia czoła opony

Jedynymi uszkodzeniami ścianek bocznych które nie wymagają naprawy są lekkie przytarcia. Natomiast nacięcie ściany bocznej opony zazwyczaj kończy się koniecznością wymiany opony na nową. Jest to jednak uzależnione od wielkości nacięcia i jego głębokości. Wprawne oko wulkanizatora powinno ocenić stopień uszkodzenia opony, by w sytuacji krytycznej opona nie wystrzeliła.

Uszkodzeniem, które jest nienaprawialne są wybrzuszenia ścianek bocznych. Uszkodzenie tego typu oznacza że struktura wewnętrzna opony została przerwana, przez co opona grozi wystrzałem. Na oponie tego typu nie wolno jeździć! Czasami zdarza się także wgłębienie na ściankach bocznych opon. Jest to zupełne przeciwieństwo wybrzuszeń i nie jest niebezpieczne. Wgłębienia są zazwyczaj cechą produkcyjną opony, która nie ma wpływu na jej eksploatację.

Uszkodzenia czoła opony

Najczęstszym problemem występującym z uszkodzeniami bieżnika jest przebicie. Dużą większość uszkodzeń tego typu da się naprawić za pomocą wypełnień chemicznych. Wulkanizatorzy podejmą się naprawy przebicia opony tylko jeżeli dziura będzie miała średnicę poniżej 5 mm.

Oprócz średnicy przebicia bardzo ważnym aspektem jest także indeks prędkości opony. Każda opona z indeksem powyżej 240 km/h nie będzie nadawać się do naprawy.

Oprócz zwykłych przebić opony, zdarza się także ząbkowanie bieżnika. Ząbkowanie bieżnika oznacza nierównomierne zużycie klocków bieżnika, które jest większym tarciem na ich przodzie. Opona która się wyząbkowała z profilu wygląda jak tarcza piły stołowej. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rotacja opon, czyli zmiana ich kolejności. Można także zastosować tak zwane szorstkowanie, które wyrówna oponę jednak zmniejszy głębokość bieżnika. Jeżeli bieżnik na oponie jest nierównomiernie zużyty to znak, że nasze auto ma wybite zawieszenie lub złą geometrię zawieszenia. Duże różnice w bieżniku są nienaprawialne

Innymi problemami dotyczącymi opon jest starzenie gumy. Opony będące w eksploatacji od 10 lat nadają się tylko na utylizację. Nie warto także próbować naprawić oponę której się nie da wyważyć. Brak możliwości wyważenia opony oznacza jej mechaniczne uszkodzenie. Mimo że wyważa się felgę z oponą, nie zawsze problemem może być opona. Uszkodzenie felgi nie jest problematyczne, a sama naprawa felgi i koła jest dużo łatwiejsza od naprawy uszkodzeń opon.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.