Koło Zapasowe A Koło Dojazdowe – Które Jest Lepsze? – Proserwis zdjęcie nr 4
Opony typu semi-slick – czy to dobry wybór na lato?
21 czerwca 2022
jak dbać o klimatyzacje w samochodzie?
Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie
31 lipca 2022
Pokaż wszystkie
pokrowiec na koła dojazdowe

Przebicie opony podczas podróży nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Oczekiwanie na pomoc drogową, często w nieprzyjemnych warunkach, może spędzić sen z powiek. Dlatego właśnie producenci samochodów zaczęli stosować w swoich pojazdach koła zapasowe lub dojazdowe, których celem jest zastąpienie uszkodzonego koła. Nie dość, że w razie awarii nie trzeba wzywać pomocy drogowej, to samemu można przywrócić sprawność auta.

Koło dojazdowe – czym jest?

Koło dojazdowe jest zamiennikiem koła zapasowego. Jest ono stosowane w pojazdach, w których przestrzeń na koło zapasowe jest bardzo mała. Dojazdówki mają zawsze mniejszą średnicę od koła zapasowego, a także dużo mniejszy bieżnik. Dzięki temu mieszczą się we wnęce bagażnika nawet w małych pojazdach.

Koło zapasowe i jego zalety

Kkoło dojazdowe vwoło zapasowe jest kołem, którego wymiary są dokładnie takie same jak koła, na których codziennie się jeździ. Koło zapasowe również jest umieszczane we wnęce bagażnika, która jednak musi być dużo większa. Dlatego też, koła zapasowe są spotykane najczęściej w większych pojazdach, gdzie takie koło się bez problemu zmieści. Koło zapasowe powinno stanowić uzupełnienie kompletu opon. Oznacza to, że opona zapasowa powinna odpowiadać rozmiarem i kształtem bieżnika innym oponom. W ten sposób, koło zapasowe może być używane jako koło docelowe. Koło zapasowe, o ile jest odpowiednio napompowane, nie ma limitu kilometrów ani dodatkowych ograniczeń prędkości. Koło tego typu ma również normalną nośność, dobrą przyczepność oraz nie powinno powodować zakłóceń w systemie ABS.

Czy koła zapasowe lub dojazdowe są obowiązkowe?

Przepisy kodeksu drogowego nie wspominają nic o konieczności posiadania koła zapasowego lub dojazdowego. Zależnie od wielkości auta, na etapie konfigurowania pojazdu mamy zawsze możliwość dobrania koła zapasowego lub dojazdowego. W naszym odczuciu, posiadanie takiego koła to wygoda, ponieważ zawsze będziemy mieli możliwość kontynuowania podróży. W mniejszych autach, często proponowanym rozwiązaniem jest zestaw naprawczy. Zestaw ten może pomóc, aczkolwiek jest kilka uszkodzeń, które przerosną to rozwiązanie. Dlatego warto mimo wszystko mieć pod ręką chociaż koło dojazdowe.

Zalety i wady koła dojazdowego

Koła dojazdowe mają kilka zalet, spośród których najbardziej wybija się ich wielkość i masa. Koła te bez problemu zmieszczą się w małych pojazdach, a jednocześnie nie ograniczają przestrzeni ładunkowej. Ponadto są lekkie, przez co nie wpływają negatywnie na masę pojazdu. Poza tym, lekkie koło łatwiej jest założyć na piastę. Jeśli będziemy jeździć zgodnie z przeznaczeniem, to z koła dojazdowego można korzystać na nawet bardzo długich trasach. Należy jednak pamiętać o tym, aby opona była odpowiednio napompowana.

Niestety, koła dojazdowe mają także wady. Spośród nich, najbardziej irytujące to:

  • wymuszone ograniczenie prędkości maksymalnej do 80 km/h,
  • bardzo niska przyczepność. Na kole dojazdowym należy ostrożnie skręcać, hamować i przyspieszać.
  • nie wolno jeździć na więcej niż jednym kole dojazdowym,
  • felga opony dojazdowej nadaje się tylko i wyłącznie do opon dojazdowych.
  • opony dojazdowe mają bieżnik letni, przez co zimą jazda z takim kołem jest bardzo trudna i niebezpieczna.
  • Koło dojazdowe może powodować zakłócenie pracy systemu ABS.

Dojazdówka czy koło zapasowe – które wybrać?

Zazwyczaj, kwestia wyboru koła jest rozwiązana przez producenta. Rozmiar wnęki na koło zapasowe powinien określać wielkość koła zapasowego, jaki możemy tam umieścić.

Co do zasady, w każdym aucie które posiada miejsce na pełny zapas, powinniśmy go mieć. Pełne koło zapasowe to brak ograniczeń i jakichkolwiek problemów po wymianie koła. Jeśli przez dłuższą trasą zadbamy o odpowiednie ciśnienie w kołach i zapasie, to po wymianie uszkodzonego koła na zapas nie odczujemy jakiejkolwiek różnicy.

Z drugiej strony, w mniejszych autach często nie mamy wyboru, przez co musimy mieć małą dojazdówkę. Tak czy siak, warto mieć dodatkowe koło, które jest pewnym rozwiązaniem problemu przebitej opony. Zestawy naprawcze nigdy nie osiągną poziomu wygody, jakim jest koło zapasowe.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.