Jak dbać o opony? Konserwacja opon samochodowych

Jak naprawić przebitą oponę
Jak naprawić przebitą oponę?
20 czerwca 2018
czynniki chłodnicze rodzaje
Czynniki chłodnicze. Rodzaje czynników chłodzących do klimatyzacji
25 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
konserwacja opon samochodowych

Konserwacja opon samochodowych to rzecz niezmiernie ważna zwłaszcza dla nas – Poznaniaków. W końcu poznańska oszczędność objawia się zwykle bolesnym ukłuciem w żołądku kiedy mamy wydać kilka groszy więcej niż zakładaliśmy. Im droższa rzecz lub usługa, tym i ból większy. W przypadku opon samochodowych, aby oszczędzić sobie agonii związanej z kupnem nowego kompletu, warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć ogumienie zarówno na lato jak i na zimę, nie zapominając że na podobne zabiegi zasługują również również felgi. Poznań czy nie – zawsze warto wiedzieć jak dbać o opony i jak odpowiednia konserwacja może przedłużyć ich życie.

Konserwacja ogumienia. Dlaczego warto konserwować opony?

Zmiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie nie powinny być nigdy lekceważone. Ma to zwłaszcza znaczenie w polskich warunkach atmosferycznych, gdzie ciepłe miesiące potrafią przekraczać trzydzieści stopni na plusie, by dla równowagi zimą termometr wskazywał identyczną temperaturę na minusie. Dlatego, choć opony całoroczne wydają się kuszącym i wygodnym rozwiązaniem, warto przemyśleć swój wybór dwa razy. Opony takie doskonale się spisują, gdy różnice nie są aż tak ekstremalne, jednak gdy w ciągu roku może wystąpić aż sześć-dziesięciostopniowa różnica temperatur, lepiej zainwestować w opony na zmianę oraz zadbać o dobrą konserwację ogumienia.

mycie opon

Przy każdej sezonowej wymianie warto umyć opony

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

To, co wpływa na tak duże różnice w obu wersjach, to ogumienie z jakiego są zrobione opony. Opony zimowe zrobione są z bardziej wytrzymałej gumy, która pod wpływem niskich temperatur nie twardnieje, zachowując przyczepność i elastyczność. Są tam wyprofilowane i skonstruowane, by zapewnić wysoką przyczepność na śniegu i lodzie, a także ma mokrej nawierzchni przy roztopach. Jednak to, co jest plusem w zimie, w wyższych temperaturach zamienia się w minus. Już przy plus siedmiu stopniach zimowe opony tracą swój profil, a na suchym, gorącym asfalcie wręcz wydłużają drogę hamowania pojazdu.

Z kolei opony letnie doskonale spisujące się nawet w najwyższych temperaturach, zimą stają się twarde i nieelastyczne. Guma tak bardzo źle znosi niskie temperatury, że nie rzadko zdarzają się pęknięcia opon z tego powodu. W dodatku ma całkowicie inaczej sprofilowany bieżnik, który na śliskich powierzchniach nie zapewnia żadnej, nawet najmniejszej przyczepności. Co widać na polskich ulicach, gdy ociągający się z wymianą kierowcy, zostają zaskoczeni przez pierwsze śniegi i mają problem, by wyjechać nawet na najmniejsze wzniesienie.

Jak konserwować opony?

Aby cieszyć się w pełni sprawnym ogumieniem przez wiele lat nie wystarczy podczas sezonowej  zmiany, wymienić opony i rzucić je w kąt podwórka, czy garażu. Źle przechowywane, nie będą się do niczego nadawały w przyszłym sezonie. Wiele zależy od tego czy mamy do czynienia z ogumieniem letnim czy zimowym. Jak konsekrować opony letnie na zimę i odwrotnie?

Konserwacja opon zimowych

konserwacja opon zimowych

Zarówno zimowe jak i letnie opony wymagają odpowiedniej konserwacji.

Niezależnie od przeznaczenia sezonowego opon, przede wszystkim należy je porządnie oczyścić po samej wymianie. Dodatkowo przy konserwacji opon zimowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na pozbycie się resztek soli, które mogą zalegać w felgach. Zbierają się tam również resztki oleju samochodowego, które później mogą się okazać niemożliwe do usunięcia. Opony „nie lubią” rozpuszczalników, benzyny, oraz innych chemikaliów, z jakimi stykają się na co dzień, dlatego dobrze myć je letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego. Nie zapominajmy też o felgach. Jeśli decydujemy się na sezonowe przechowywanie opon z felgami im również zafundujmy odpowiednie mycie i usuwanie zabrudzeń, także od wewnętrznej strony.

Konserwacja opon letnich na zimę

Przy konserwacji opon letnich na zimę oprócz standardowego mycia wodą z mydłem lub szamponem do samochodu należy zwrócić uwagę na zabieg natłuszczania.. Umyte opony suszymy do sucha, a następnie opryskujemy przy pomocy jednego z wielu dostępnych na rynku preparatów na bazie silikonu. Taka konserwacja opon letnich na zimę uchroni je przed pękaniem podczas niskich temperatur oraz pozwoli zachować odpowiednie właściwości gumy podczas przechowywania.

Konserwując opony letnie oraz zimowe z felgami, dobrze od razu zadbać o wizytę u wulkanizatora. Sprawdzi on wyważenie felg, dzięki czemu opony będą od razu gotowe do jazdy przy kolejnej wymianie.

Czym konserwować opony?

Na rynku znaleźć można kilkaset różnych środków przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji opon samochodowych. Ich ceny i jakość są różne i zaczynaj się od 6-10 złotych. O ile do umycia opon wystarczy zwykła woda z mydłem o tyle do zakupu środka do konserwacji wato wydać kilak złotych więcej. “Czarnidło” czyli impregnat do opon to środek, który przy odpowiedniej jakości zapewni sprężystość podczas zimowego „leżakowania” opon. Tego rodzaju preparaty zwykle rozprowadza się za pomocą pędzla lub odpowiedniego urządzenia natryskowego.

Jak przechowywać opony?

przechowalnia opon poznań

Sprawdź naszą przechowalnie opon i kół pod Poznaniem

Konserwacja opon to nie tylko ich czyszczenie, ale również odpowiednie przechowywanie. Jeśli chcemy przechowywać opony samodzielnie należ zwrócić uwagę na fakt, żeby pomieszczenie do tego oddelegowane było suche i zabudowane –  nienarażające opony na gwałtowne zmiany temperatur. Nie każdy jednak zdaje wie jak przechowywać opony lub nie ma do tego odpowiedniej przestrzeni. W takim przypadku rozsądną decyzją okazuje się magazynowanie opon w przechowalni u wulkanizatora. Takie rozwiązanie to koszt 60 – 100 zł za komplet.

Przechowywanie opon z felgami

Jeśli jednak zdecydujemy się na domową przechowalnie kół, ważne jest ustalenie w pierwszej kolejności, czy przechowujemy opony z felgami, czy bez nich. Jeżeli są to opony z felgami, nie należy ich kłaść pionowo na ziemi – najlepszym sposobem jest zawieszenie ich w powietrzu na specjalnym stojaku lub ułożenie ich poziomo jedna na drugą. Jest to wtedy bezpieczna metoda konserwacji opon samochodowych.

Przechowywanie opon bez felg

W przypadku kiedy decydujemy się na przechowywanie opon bez felg, należy ułożyć je pionowo jedna obok drugiej. Taki sposób przechowywania jest bardzo istotny, bowiem zapobiega odkształceniu się kół.

 

Jak dbać o opony? Konserwacja opon samochodowych
4.5 (90%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Jak Dbać O Opony? Konserwacja Opon Samochodowych – Proserwis zdjęcie nr 5 irek.smig pisze:

    ja opony konserwuje środkiem K2 Bold i bardzo sobie chwalę