zima
Jak działają opony zimowe?
19 lutego 2021
wulkanizacja mobilna
Jakie uszkodzenia felg można naprawić?
21 marca 2021
Pokaż wszystkie
Osuszacz Klimatyzacji – Czym Jest? – Proserwis zdjęcie nr 4

Osuszacz klimatyzacji jest elementem eksploatacyjnym. Często zwany jest także filtrem klimatyzacji. Jego podstawowym celem jest wyłapywanie wilgoci z układu klimatyzacji, dzięki czemu przedłuży od żywotność kompresora. Można by rzec, że osuszacz chroni sprężarkę przed zatarciem.

Układ klimatyzacji a osuszacz

Klimatyzacja składa się z 5 elementów takich jak:

  • kompresor,
  • skraplacz,
  • parownik,
  • zawór rozprężny,
  • osuszacz.

Oprócz tego należy doliczyć kilka metrów przewodów, czynnik chłodniczy oraz olej sprężarkowy. W układzie klimatyzacji występują dwie “fazy” – faza niskiego i wysokiego ciśnienia, dlatego aby układ działał musi być szczelny.

Rola osuszacza w pracy klimatyzacji

  1. Sprężarka klimatyzacji napędzana jest paskiem klinowym, dzięki czemu wprowadza w ruch czynnik chłodzący.
  2. Czynnik zassany jest w postaci pary która jest sprężana do wysokiego ciśnienia.
  3. Następnie para o wysokim ciśnieniu trafia do skraplacza, który za pomocą pędu powietrza ochładza parę powodując skroplenie się czynnika.
  4. Czynnik, w postaci cieczy podąża dalej układem i trafia właśnie do osuszacza.
  5. Osuszacz czyści czynnik z wilgoci i ewentualnych mikrozanieczyszczeń.
  6. Następnie czynnik płynie do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie płynu jest obniżane do tego stopnia, że ciecz zmienia się w parę pod niskim ciśnieniem.
  7. Para trafia do parownika, który obniża temperaturę powietrza przelatującego przez niego do kabiny samochodu. Para natomiast opuszcza parownik i wędruje do sprężarki.

Tak wygląda cykl pracy klimatyzacji. Sam osuszacz jest niezbędny w tym układzie, ponieważ olej sprężarkowy jest silnie higroskopijny, co oznacza że z dużą łatwością wchłania wilgoć z otoczenia. Ta wilgoć jest zabójcza dla sprężarki, i może spowodować jej zatarcie. Między innymi dlatego wymyślono osuszacz, który zawiera w sobie bardzo silnie higroskopijny materiał. Osuszacz wyciąga całą wilgoć z układu klimatyzacji, dzięki czemu sprężarka jest odpowiednio smarowana, co bezpośrednio przekłada się na jej żywotność.

Budowa osuszacza klimatyzacji

Osuszacz zazwyczaj wygląda jak mały, cienki walec. Posiada dwa złącza, zazwyczaj po dwóch końcach lecz zdarza się także że są one koło siebie. Wewnątrz walca znajduje się materiał higroskopijny.

Wkładka filtra ma ograniczoną chłonność, dlatego co jakiś czas należy go wymienić. Brak regularnych wymian filtra klimatyzacji może spowodować odkładanie się wilgoci w kompresorze, co prowadzi do korozji. Kompresor jest urządzeniem bardzo narażonym na ataki korozji, dlatego osuszacz jest niezbędny do jego pracy. Brak regularnych wymian osuszacza może spowodować zatarcie się sprężarki, co jest bardzo drogą imprezą.

Kiedy należy wymienić osuszacz klimatyzacji?

  • Osuszacz klimatyzacji należy wymieniać co dwa lata. Właściwości higroskopijne filtra są uzależnione od jego wielkości, a sam filtr ma ograniczoną pojemność. Po dwóch latach nie ma w nim miejsca na więcej wody.
  • Oprócz tego, należy wymieniać osuszacz gdy nasza klimatyzacja była nieszczelna. Po ewentualnej naprawie nowy filtr jest koniecznością.
  • Osuszacz trzeba wymienić po każdorazowym otworzeniu układu, wymiana jednego z elementów klimatyzacji lub demontaż jakiegoś przewodu powoduje wymóg wymiany osuszacza.
  • Osuszacz powinien być także wymieniony gdy nasz układ klimatyzacji obniża swoją wydajność, lub gdy mieliśmy stłuczkę.

Same osuszacze powinniśmy zawsze kupować fabrycznie nowe. Nowy osuszacz powinien być szczelnie, hermetycznie zapakowany, dzięki czemu nie straci on swoich właściwości. Opakowanie z osuszaczem powinno być otworzone tuż przed montażem w miejscu docelowym – serwisem klimatyzacji samochodowej. Filtr klimatyzacji jest bezużyteczny gdy zostanie położony poza opakowaniem na więcej niż 20 minut.

Wymiana osuszacza

Wymiana filtra klimatyzacji może być przeprowadzona tylko i wyłącznie przez specjalistę w warsztacie samochodowym. Pierwszym krokiem, przed wymianą filtra jest sprawdzenie szczelności układu. Gdy układ jest szczelny, specjalista odsysa z układu gaz i olej mineralny. Następnie wymienia filtr na nowy.

Po wymianie sprawdza się szczelność układu, a następnie uzupełnia układ o czynnik chłodzący i olej mineralny. Jeżeli jest taka potrzeba, sprawdza się wartości temperatur na nawiewach oraz ocenia się ogólną wydajność klimatyzacji.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.