Przebita opona w aucie — kiedy wymiana, a kiedy naprawa?

Informujemy, że we wszystkie soboty między 01.07 a 31.08 zakład będzie nieczynny. Przepraszamy.
Wyważanie kół — jak wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
28 marca 2023
klimatyzacja econ
Wybór opon letnich dla Twojego samochodu
26 maja 2023
Pokaż wszystkie
koło zapasowe w sprayu

Jazda na tzw. “kapciu” jest bardzo niebezpieczna zarówno dla osób podróżujących, jak i samego stanu technicznego pojazdu. Ryzyko uszkodzenia kolejnych elementów, w tym felgi może nastąpić w bardzo krótkim czasie, dlatego gdy tylko zauważymy, że coś dzieje się z jedną z naszych opon, musimy interweniować. W przypadku przebicia opony rozwiązania są dwa — możemy próbować ją naprawić, lub wymienić. Co będzie lepsze? Zobaczmy!

Przebita opona w samochodzie — co warto wiedzieć?

Pojazdy mechaniczne, w tym samochody składają się z szeregu elementów konstrukcyjnych, elektroniki, a także opon. Te ostatnie pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ mają za zadanie utrzymać ciężar całego pojazdu i jako jedyne mają kontakt z podłożem. Muszą być zatem prawidłowo zamontowane, dobrze wyważone i co najważniejsze w pełni sprawne.

Choć na pierwszy rzut oka opony do samochodu letnie, zimowe, czy też całoroczne mogą wydawać się dość twarde i mocne, to są jednak dość wrażliwe na uszkodzenia. W trakcie prawidłowej eksploatacji opony potrafią znieść jazdę z dużymi prędkościami i utrzymać na sobie ogromny ciężar, to jednak przy zetknięciu z dziurami, krawężnikami, czy znajdującymi się na drodze ostrymi przedmiotami mogą szybko ulec uszkodzeniu, w tym przebiciu się opony. W takiej sytuacji trzeba reagować natychmiast, ponieważ jazda z przebitą oponą jest bardzo niebezpieczna.

Co robić, gdy zauważymy przebitą oponę w samochodzie?

W przypadku zauważenia tzw. “kapcia” możemy mieć dwa wyjścia — naprawa, lub wymiana opony. Aby jednak wiedzieć, czy nasza uszkodzona opona nadaje się do naprawy, czy jednak do wymiany, to powinniśmy znać jej budowę. Nowoczesne opony składają się z następujących elementów:

  • warstwa butylowa – to guma syntetyczna znajdująca się wewnątrz opony,
  • osnowa tekstylna – jest to elastyczna konstrukcja wykonana ze splotów włókien nylonu, rayonu, wiskozy, poliestru czy aramidu o grubości ok. 1-1,5 mm,
  • opasanie stalowe – jest  to wykonane ze stalowych włókien zatopionych w gumie wzmocnienie opony,
  • bieżnik – to ostatnia warstwa opony wykonana z gumy,  mająca bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi.

Delikatne uszkodzenie bieżnika nie stanowi większego kłopotu. Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie kilka warstw opony, ta musi zostać poddana renowacji (naprawie), lub zostać wymieniona na inną.

Rodzaje uszkodzeń opony

Uszkodzenia opony możemy podzielić na dwie grupy:

  • uszkodzenia czoła bieżnika
  • uszkodzenia boku opony.

Najczęstszym powodem uszkodzenia opony przebicia punktowe, które powstają w przypadku najechania na jakiś ostry przedmiot. Kolejnym istotnym szczegółem jest boczne uszkodzenie opony, które występuje w sytuacji zahaczeniem koła o krawężnik, lub inną twardą powierzchnię, a także wpadnięcie kołem w głęboką dziurę na drodze.

Kiedy naprawiać, a kiedy wymienić uszkodzoną oponę?

Specjaliści z zakresu wulkanizacji radzą, aby naprawie opon poddawać wyłącznie te modele, w których wystąpiły niewielkie uszkodzenia czoła bieżnika. Mowa tu głównie o uszkodzeniach punktowych, których średnica otworu nie przekracza 5 mm. W każdym innym przypadku zaleca się wymianę opon na nowe. W szczególności wymianie podlegają opony z wysokim indeksem prędkości, których producent dopuszcza poruszanie się po drogach z prędkością powyżej 240 km/h. Wszelkie boczne uszkodzenia opony obligują nas do tego, aby bezwarunkowo taką oponę wymienić.

Można to szybko, sprawnie i przy stosunkowo niskich kosztach wykonać u sprawdzonego i doświadczonego wulkanizatora. Jeśli jesteś z okolic Poznania, to możesz taką usługę wykonać u wulkanizatora Proserwis Andrzejewscy w Puszczykowie k/Poznania. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług, które przeprowadzamy z najwyższą starannością i dokładnością.

 

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.