Recykling opon. Jak wykorzystuje się stare i zużyte opony?

cechy felg stalowych
Czy felgi stalowe są gorsze od aluminiowych?
20 września 2019
bieżnik opony
Bieżnik opony. Co to jest i kiedy potrzebna jest wymiana opony?
1 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
recykling opon

Recykling to metoda ochrony środowiska mająca na celu zmniejszenie ilości śmieci. Polega ona na przetwarzaniu surowców odpadowych i ponownym wykorzystaniu ich do produkcji nowych towarów. Ale czy istnieje coś takiego jak recykling opon samochodowych? Co dzieje się, kiedy ogumienie trafia na skup zużytych opon? Czy stare opony można ponownie wykorzystać? Dla wszystkich osób zainteresowanych tematem ochrony środowiska, dociekliwych gdzie można oddać zużyte opony czy po prostu mających problem z nadmierną ich ilością, postaramy się rozjaśnić nieco tematykę recyklingu opon samochodowych.

Recykling opon samochodowych – co to jest?

stare opony

Stare opony do utylizacji najczęściej można zostawić za drobna opłatą w zakładzie wulkanizacyjnym

Pod określeniem recykling opon samochodowych rozumieć należy ich przetworzenie na poszczególne, pierwotne surowce i ponowne wykorzystanie w innej formie. Definicja recyklingu opon zawiera wiele możliwych sposobów przetworzenia zużytych opon m.in poprzez ich przemiał.

Dlaczego recykling opon jest istotny?

Stare, zużyte opony są niebezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji wykorzystuje się szereg substancji chemicznych, co sprawia że ulegają bardzo długo naturalnemu rozkładowi. Samo składowanie zużytych opon zajmuje ogromne przestrzenie. Już sam ten fakt tworzy poważne niebezpieczeństwo, że w razie pożarów uwolnieniu do atmosfery ulegną przemysłowe ilość toksycznych związków

Gdzie utylizować opony?

Negatywny wpływ, jakie stare opony mają na środowisko sprawia, że coraz intensywniej poszukuje się sposobów na powtórne wykorzystanie zużytych opon. Dla przeciętnego Kowalskiego nadal jednak najistotniejszym pytaniem jest “gdzie utylizować opony?”. Odpowiedź jest prosta – najłatwiej u wulkanizatora.  Serwisy ogumienia mają najczęściej podpisane umowy bezpośrednio z konkretnym skupem opon starych, który regularnie odbiera zużyte opony.

To jednak dopiero pierwszy etap recyklingu.

Recykling zużytych opon – przebieg i podział

Recykling opon samochodowych można podzielić z grubsza na dwa procesy – recykling materiałowy, odzysk energetyczny oraz  piroliza.

Recykling materiałowy opon samochodowych

Proces recyklingu materiałowego opon można wykonać w sposób:

  • mechaniczny – poprzez rozdrobnienie opon – lecz niestety istnieje wówczas ryzyko samozapłon;
  • poprzez zamrażanie poniżej temperatury kruchości – jest to droższa metoda.

Przy recyklingu materiałowym – mechanicznym – do rozdrobnienie i pocięcia opon, ze względu na obecność stalowego szkieletu w ich konstrukcji, niezbędny jest drogi, specjalistyczny sprzęt. Proces ten wymaga uprzedniego odseparowania szkieletu, w taki sposób, aby i on mógł być ponownie przetworzony. Cały proces jest  energochłonny i generuje duży hałas, nie mniej jest to wciąż najbardziej popularna i opłacalna metoda recyklingu zużytych opon.

Odzysk energetyczny opon

Odzysk energetyczny opon to nic innego jak ich przetworzenie na energię cieplną. Proces polega na ich spalaniu,  co jest oczywiście w warunkach domowych zakazane. Technologię tę stosuje się jednak nadal w warunkach przemysłowych chociażby w cementowniach czy elektrociepłowniach. W ten sposób z powodzeniem uzyskuje się ciepło po całkowitym spaleniu starych opon. Proces ten, mimo negatywnego wpływu na środowisko jest wciąż popularny, ponieważ ilość energii jaką można uzyskać w ten sposób jest porównywalny do do tej ze spalania węgla.

Piroliza opon samochodowych

Inną opcją odzyskiwania energii i surowców ze zużytego ogumienia jest piroliza opon samochodowych. Jest to metoda jeszcze słabo rozpowszechniona w Polsce, natomiast na świecie pozyskuje się w ten sposób sporo surowców pierwotnych i w efekcie powstają produkty w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Piroliza opon samochodowych znajdują zastosowanie w produkcji farb drukarskich i malarskich czy lakierów, a także do produkcji formy płynnej i gazowej w celu wykorzystania jako opał lub paliwo.

Do czego wykorzystuje się przetworzone opony?

recykling opon 1

Zużyte opony mogą służyć do ochrony burty łodzi

Przede wszystkim próbowano wykorzystać przetworzone opony w formie granulatu do produkcji nowych opon samochodowych. Niestety wyprodukowane w ten sposób opony charakteryzowały się zmniejszoną żywotnością, zwiększeniem oporu, a co za tym szło, zwiększeniem zużycia paliwa. W związku z tym postanowiono szukać alternatywnego zastosowania recyklingowanego ogumienia.

Obecnie stare opony samochodowe wykorzystuje się zależnie od wielkości cząsteczek i składu chemicznego przetworzonego materiału ze zużytych opon.

Zastosowanie grysu i granulatu ze zużytych opon

Większe cząsteczki takie jak grys czy granulat, są najpowszechniej odzyskiwane. Po dodaniu do nich czynników zaślepiających, materiał w tych formach znajdują szerokie zastosowanie przy produkcji nawierzchni na:

  • boiska sportowe
  • place zabaw
  • bieżnie

Grys i granulat uzyskany ze starych opon stosuje się również przy produkcji wykładzin i elastycznej kostki brukowej. Gumowe wyposażenie większości aut również jest tworzone z granulatu. Oznacza to, że takie elementy jak wycieraczki, wykładziny samochodowe i gumowe części eksploatacyjne samochodów często powstają w wyniku recyklingu starych opon.

Zastosowanie miału i mączki gumowej

Mniejsze cząsteczki, takie jak miał czy mączka gumowa dodawane są do mieszanek do produkcji:

  • dywaników
  • mat samochodowych
  • nawierzchni asfaltowych dróg.

Dzięki zastosowaniu dodatku w postaci miału bądź mączki gumowej, powierzchnia asfaltu staje się bardziej miękka, a tym samym odporniejsza na odkształcenia i lepiej tłumiąca hałas z drogi.

Ciekawe pomysły na zużyte opony

stare opony na torach przeszkód

Stare opony można wykorzystać na torach przeszkód i placach szkoleniowych

Jak jeszcze można wykorzystać zużyte opony samochodowe? Przede wszystkim stare opony wykorzystuje się w niezmienionej formie do wzmocnienia różnego rodzaju konstrukcji. Doskonale sprawdzają się jako umocnienia falochronów, zboczy, nabrzeży morskich i brzegów rzek oraz jako “odbijacze” w portach.

Place zabaw, tory przeszkód i ogród

Stare opony po tirach czy traktorach często wykorzystuje się jako ciężary do ćwiczeń i zawodów siłowych. Znaleźć można je również na placach zabaw i torach przeszkód oraz ośrodkach szkoleniowych służb policyjnych czy wojskowych. Stare opony służą jako huśtawki czy drabinki do wspinania się wzwyż. Czasami służą w domach i ogrodach, pełniące funkcje doniczek.

Praca  i zabawa dla zwierząt

Zużyte opony samochodowe można wykorzystać również przy szkoleniu zwierząt. Dla psów i kotów to nieoceniona pomoc przy ćwiczeniach i zabawach,  a niekiedy wygodne posłanie. Dla koni  z kolei zużyte opony można wykorzystać jako przeszkody.

Odbiór i skup zużytych opon – gdzie oddać stare opony?

Jeśli nie mamy pomysłu co zrobić ze starymi oponami można je bezpłatnie oddać do Centrum Utylizacji Opon, czyli organizacji zrzeszającej głównych producentów opon w Polsce. Odbierają oni wszelkiego rodzaju opony. Warunkiem jest jednak zebranie co najmniej 100 opon samochodowych lub 35 ciężarowych, dlatego też dla przeciętnego posiadacza auta, najłatwiej oddać zużyte opony do swojego wulkanizatora.

Ekologiczne opony – dobra alternatywa?

Ekologiczne opony nie różnią się od standardowych w zasadzie niczym poza oplotem kompozytowym zamiast stalowego, innym składem mieszanki oraz kształtem i głębokością bieżnika. Ekologia polega w tym przypadku przede wszystkim na mniejszym spalaniu paliwa oraz emisji dwutlenku węgla poprzez redukcję współczynnika oporu opony. Dla kierowcy sprowadza się to do oszczędności na zużyciu paliwa, niezależnie od prędkości z jaką porusza się samochód.

Mimo ewidentnych korzyści dla środowiska, opony ekologiczne są sporo droższe od standardowych. Przed zakupem warto również wziąć pod uwagę wyniki testów odporności ekologicznych opon konkretnych marek na zużycie, gdyż te również potrafią być różne.

Bieżnikowanie a recycling opon

Ostatnią, alternatywną opcją ochrony środowiska i ponownego wykorzystania zużytych opon jest ich bieżnikowanie, czyli regeneracja. Proces bieżnikowania polega na usunięciu starego bieżnika z opony i nałożeniu nowego. Może odbywać się to za sprawą metody na gorąco lub na zimno. Bieżnikowane opony są oznaczane najczęściej literką “R” lub nazwą firmy która dokonała tej usługi.

Obecnie bieżnikowane są najczęściej opony do ciężarówek.

Recykling opon. Jak wykorzystuje się stare i zużyte opony?
2.7 (53.75%) 16 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.