Wpływ opon na stabilność prowadzenia auta

symbole na kole dojazdowym
Jak opona wpływa na stabilność prowadzenia samochodu cz.1
5 maja 2022
serwis klimatyzacji mosina
Regeneracja sprężarki klimatyzacji – czy warto?
11 czerwca 2022
Pokaż wszystkie
Wpływ Opon Na Stabilność Prowadzenia Auta – Proserwis zdjęcie nr 4

W tej części dowiesz się, jaki wpływ na prowadzenie pojazdu ma wysokość i sztywność ściany bocznej opony na prowadzenie i komfort podróży. Poruszymy również temat wpływu opon na rodzaj napędu w samochodzie, a także to, jak sprawują się opony stare lub słabe jakościowo. Serdecznie zapraszamy!

Wpływ sztywności bocznej ściany opony na prowadzenie

koło zapasowe dojazdoweŚciana boczna opony pracuje bardzo ciężko podczas jazdy. Odpowiedzialna jest ona za to, w jaki sposób auto reaguje na polecenia wydawane za pomocą kierownicy. Opony dzielimy na dwa rodzaje:

  • wysoki profil boczny;
  • niski profil boczny.

Opony o wysokim profilu bocznym są zazwyczaj stosowane w autach terenowych. Wysoki profil oznacza, że opona będzie znakomicie tłumić niewielkie nierówności drogi. Takie rozwiązanie jest zatem bardzo komfortowe. Niestety, rozwiązanie to ma także jedną wadę. Podczas wchodzenia w zakręt, opona najpierw musi się lekko położyć na boku, by złapać pełnię przyczepności. Oznacza to, że reakcja pojazdu na skręt kierownicy jest lekko opóźniona. Opony o wysokim profilu są stosowane w większości aut osobowych, właśnie ze względu na dodatkowe tłumienie drgań.

Z drugiej strony mamy opony niskoprofilowe, które zapewniają znakomitą reakcję na ruch kierownicy, ale komfort związany z podróżowaniem jest mocno obniżony – opona gorzej tłumi nierówności. Są one stosowane w autach sportowych, gdzie reakcja auta musi być jak najszybsza. Ponadto, opony niskoprofilowe stosuje się w autach o dużych, aluminiowych felgach. Dzięki temu auto wygląda dużo lepiej.

Uszkodzenie boczne opony o krawężnik należy do tych najbardziej kosztownych. Reguła mówi, że takich uszkodzeń się nie naprawia – łaty boczne są rozwiązaniem tymczasowym, które nie gwarantują wytrzymałości. O ile uszkodzeniem opony jest lekkie przetarcie, to można na takiej oponie jeździć. Gorzej, gdy bok opony został przebity – w takim wypadku należy wymienić opony na danej osi na nowe – pamiętajmy że nigdy nie wymieniamy po jednej oponie. Aby zachować komfort prowadzenia, opony należy wymieniać parami. Uszkodzenie opony na przedniej osi oznaczać będzie, że należy wymienić obie opony przednie.

Wpływ opon na rodzaj napędu samochodu

W związku z tym, że auta różnią się pod względem tego, która oś jest w nich napędzana, warto poruszyć również ten temat.

Jeśli nasz pojazd jest przedstawicielem przednionapędowców, to stan opon ma w nim kluczowe znaczenie. Generalna zasada mówi, że opony które są napędzane zużywają się bardziej od tych, które nie przenoszą energii z silnika na asfalt. Ponadto, opony które zużywają się bardziej to te, które kierują pojazd i odpowiedzialne są za hamowanie. W przypadku aut z przednim napędem, wszystkie te zjawiska kumulują się na oponach na przedniej osi. Ciągłe przyspieszanie i hamowanie, a także skręcanie powoduje, że opony na przedniej osi zużywają się dużo szybciej od tych na tylnej osi. Dlatego warto mieć opony naprawdę wysokiej klasy zamontowane na przedniej osi. Niestety, czasami zdarza się, że opony na przedniej osi będą wymagać wcześniejszej wymiany od tych, na tylnej osi.

W autach z napędem na tylną oś, jak i w tych z napędem na wszystkie koła, problem ten nie jest aż tak palący. W związku z tym, że dystrybucja obowiązków jest przeniesiona po równo na wszystkie koła, nie ma problemu zużycia opon na jednej osi.

Jakość opony i jej stan

Opony wykazują zjawisko znane jako synergia. Dobra jakość i dobry stan powodują, że opona działa bardzo dobrze. Gdy natomiast kupimy nową oponę słabej jakości, to jej właściwości już od startu będą gorsze, od opon naprawdę dobrych. To samo tyczy się opon używanych – stara opona, nawet dobrej jakości, nie gwarantuje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że opony parcieją z czasem – objawia się to zazwyczaj zmatowieniem powierzchni i mikropęknięciami. Opony na których widoczne są oznaki starzenia nadają się tylko i wyłącznie do utylizacji.

Pamiętajmy, że zużyte opony mają mniejszą przyczepność i mogą być przyczyną problemów podczas jazdy. Dlatego warto regularnie wymieniać opony, tak aby mieć pewność, że auto będzie się dobrze prowadziło. Warto też pamiętać o tym, że uszkodzona opona może uszkodzić zawieszenie i inne elementy samochodu, dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan swoich opon. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze!

Podobał Ci się tekst? Oceń!

Komentarze są wyłączone.