opona zimowa
Czy nadal opłaca się inwestować w opony zimowe?
18 października 2020
sprężarka
Jak przebiega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
3 listopada 2020
Pokaż wszystkie
pompowanie opon azotem

Stosowanie czystego azotu do pompowania opon jest procesem znanym od ponad 50 lat. Azot, dzięki swoim właściwościom, jest substancją która nie reaguje z oponą oraz felgą. Według wielu opracowań naukowych, napompowanie kół azotem zwiększa żywotność opony, co może być bardzo przydatne dla kierowców zawodowych. Mimo to, w środowisku kierowców wciąż jest dyskusja na temat sensowności tego rozwiązania. Prawda jest jak zwykle gdzieś pośrodku, a my, w tym wpisie, postaramy się obalić mity dotyczące pompowania kół azotem.

Co daje azot w kołach?

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest jedną z najważniejszych rzeczy dotyczących bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych. Ciśnienie odpowiada za przyczepność, oraz stabilność prowadzenia. Azot, w odróżnieniu od powietrza atmosferycznego, utrzymuje swoje właściwości niezależnie od panującej temperatury czy ciśnienia atmosferycznego. Powoduje to, że opona z czasem nie flaczeje.

Opony pompowane powietrzem atmosferycznym częściej trzeba dopompowywać, a także weryfikować ciśnienie w oponach co średnio dwa tygodnie. Azot w porównaniu do powietrza, wystarcza na trzy razy dłużej, dzięki swoim właściwościom. Stabilność azotu chroni także przed wystrzałami opon, które są szczególnie niebezpieczne przy dużych prędkościach – np. poruszając się na autostradzie.

Zalety pompowania azotem

pompowanie kół azotem Poznań

Pompowanie kół azotem ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawione wad

Jak już wspomnieliśmy koła napompowane azotem wpływają pozytywnie  na bezpieczeństwo podróży, poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa wybuchu opony. Opona nabita azotem potrafi utrzymać zadane ciśnienie nawet do trzech razy dłużej, w stosunku do opon nabijanych powietrzem atmosferycznym.

Ponadto azot, w porównaniu do powietrza, nie wchodzi w reakcję z oponą, dzięki czemu opony starzeją się dużo wolniej. Azot lepiej utrzymuje także ciśnienie,dlatego koła nim nabite mają mniejsze opory toczenia. Powoduje to, że samochód musi spalić mniej paliwa, by przejechać daną trasę. Pojazdy z kołami napompowanymi azotem mogą palić do 2% mniej paliwa na trasie. To z kolei przekłada się nie tylko na oszczędność paliwa, ale samych opon, a dokładniej wolniejsze zużycie się bieżnika. W związku z odpowiednim ciśnieniem, żywotność opony jest wydłużona. To ważne, ponieważ badania różnych producentów opon pokazują, że różnica zaledwie 0,2 bara od poziomu zalecanego, skraca żywotność opony o 10%. Ciśnienie niższe o 0,6 bara, potrafi skrócić żywotność opony nawet o połowę. Właśnie dlatego pompowanie azotem ma wydatny wpływ na koszt zakupu ogumienia do naszego pojazdu.

Ostatnią wartą wymienienia zaletą jest obojętność azotu. Azot jest gazem szlachetnym, co oznacza że nie wchodzi on w reakcje z metalem, dzięki czemu zabezpiecza on nasze felgi i obręcze przed niechcianą korozją.

Wady pompowania azotem

Pompowanie kół azotem nie jest pozbawione wad. Podstawową wadą, którą każdy kierowca jest w stanie wymienić, jest cena. Pompowanie azotem kosztuje, w przeciwieństwie do nabicia zwykłym powietrzem za pomocą kompresora. Wiele osób korzysta bowiem z tradycyjnych kompresorów na stacjach benzynowych, gdzie są one udostępnione za darmo.

Kolejną wadą pompowania opon azotem, o której wiele osób nie wie, jest trudności związane z kontrolowaniem poziomu ciśnienia, a także z samym pomiarem. Aby sprawdzić ciśnienie należy podjechać do wulkanizatora. Samemu nie da się sprawdzić poziomu ciśnienia azotu w oponie.

Skomplikowana jest też sama procedura napełniania kół azotem. Aby napełnić koło tym gazem, należy najpierw wytworzyć w nim próżnię. Bez specjalnych urządzeń nie uda nam się to. Bez wcześniejszego wytworzenia próżni, pompowanie azotem jest bez sensu.

Ostatnią wadą godną wymienienia jest czas użytkowania, w którym zauważymy różnicę. Niestety, ale pompowanie kół azotem jest zauważalnie opłacalne gdy robimy rocznie mnóstwo kilometrów, dlatego jest zalecane dla kierowców zawodowych oraz do pojazdów nastawionych na transport czy sport. W takiej sytuacji, odpowiednie ciśnienie w oponach może obniżyć koszty eksploatacji o kilka procent.

Podsumowanie – gdzie sprawdza się azot?

Azot jest dobrą alternatywą dla powietrza atmosferycznego, ponieważ obniża koszty podróży, wpływa na komfort jazdy oraz obniża zużycie opon. Wymieniona wcześniej wada, w postaci utrudnionej kontroli stanu ciśnienia jest dosyć irytująca, ponieważ z każdym sprawdzeniem należy udać się do odpowiedniego serwisu. Samo rozwiązanie nie jest jednak drogie. Warto pamiętać o tym, że azot nie spełni swojej roli w małych autach miejskich, ponieważ zalety mogą być w ogóle niezauważalne.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.