czynniki chłodnicze rodzaje
Czynniki chłodnicze. Rodzaje czynników chłodzących do klimatyzacji
25 czerwca 2018
malowanie felg stalowych
Malowanie felg stalowych. Jak i czym pomalować felgi stalowe?
4 lipca 2018
Pokaż wszystkie
zawór rozprężny klimatyzacji

W skład systemu klimatyzacji samochodowej wchodzi wiele elementów. Są jednak takie, bez których nie ma mowy o działaniu żadnego samochodowego układu chłodniczego. Jednym z takich elementów jest termostatyczny zawór rozprężny klimatyzacji. Niewielki element, ale jego znaczenie dla pracy klimatyzacji samochodowej jest ogromne.

Co to jest zawór rozprężny klimatyzacji?

Termostatyczny zawór rozprężny lub inaczej zawór wysokiego ciśnienia klimatyzacji to element układu chłodzącego, który odpowiada za wydajność chłodzenia. Reguluje stopień napełnienia parownika czynnikiem chłodniczym oraz jego ciśnienie.

Termostatyczny zawór rozprężny – zadania

Termostatyczny zawór rozprężny w układzie każdej klimatyzacji – nie tylko samochodowej –  ma dwa podstawowe zadania:

  • Po pierwsze rozprężenie czynnika chłodzącego przemieszczającego się w układzie pod wysokim ciśnieniem. W efekcie rozprężenia drastycznie spada temperatura czynnika. Przepływa on następnie przez parownik klimatyzacji, gdzie następuje wymiana ciepła miedzy chłodziwem, a powietrzem. Schodzone w ten sposób powietrze trafia do wnętrza auta,  a w kabinie samochodu zaczyna panować przyjemny chłód.
  • Drugim zadaniem, który musi spełnić zawór rozprężny klimatyzacji jest regulacje napełnienia parownika czynnikiem chłodzącym, a tym samym zapobieganie jego szronieniu.
    Innymi słowy odpowiada za to, jaka ilość czynnika chłodzącego trafi do kolejnej części układu klimatyzacyjnego. Zapobiega tym samym szronieniu parownika, właśnie za sprawa regulacji ilości przekazywanego czynnika chłodzącego. Szronienie parownika to zjawisko, które jest odpowiedzialne za spadek wydajności klimatyzacji samochodowej. Szron blokuje powietrze, z którego pobierane jest ciepło, w efekcie czego układ nie chłodzi tak jak powinien.
 jak dbać o klimatyzację w aucie?

Dowiedz się więcej o tym jak dbać o klimatyzację w aucie

Budowa zaworu rozprężnego klimatyzacji

Zawór rozprężny klimatyzacji składa się z następujących elementów:

  • Membrana
  • Mieszek ciśnieniowy
  • Popychacz
  • Dysza
  • Iglica
  • Sprężyna
  • Śruba regulacyjna
  • Czujnik temperatury
  • Komora niskiego ciśnienia
  • Komora wysokiego ciśnienia

Zawór rozprężny – zasada działania

Jeśli chodzi o to jak działa zawór rozprężny klimatyzacji, to  można to wytłumaczyć w kilku prostych słowach lub rozwinąć temat i prześledzić zasadę działania krok po kroku.

W skrócie ciecz chłodnicza o wysokiej temperaturze przepływa ze skraplacza do komory wysokiego ciśnienia w zaworze rozprężnym. To tutaj czujnik termostatyczny zaworu rozprężnego, zamontowany na wyjściu parownika, odczytuje  i reaguje na tzw. temperaturę przegrzewu. Jeżeli zawór rozprężny klimatyzacji jest sprawny, to nie powinien się otworzyć aż do czasu osiągnięcia minimalnej temperatury przegrzewu.

Zasada działania zaworu rozprężnego w szczegółach wygląda natomiast następująco:

  • Czynnik chłodzący posiadający wysoką temperaturę trafia do zaworu rozprężnego, a dokładniej do komory wysokiego ciśnienia
  • Chłodziwo przemieszcza się dalej przez szczelinę znajdującą się między dyszą, a iglicą i trafia kolejno do komory niskiego ciśnienia, a następnie parownika klimatyzacji
  • W parowniku klimatyzacji czynnik chłodzący odparowuje
  • Czujnik termostatyczny wykrywa wzrost temperatury w parowniku, wysyła sygnał ciśnieniowy, który dociera do mieszka termostatycznego i działa na membranę
  • Iglica przesuwa się w dół i powiększa tym samym szczelinę miedzy dyszą
  • Zawór rozprężny klimatyzacji otwiera się, a czynnik w coraz większej ilość przepływa z komory wysokiego ciśnienia dalej przez szczelinę znajdującą się między dyszą, a iglicą aż do komory niskiego ciśnienia
  • Ciśnienie czynnika chłodzącego jest redukowane z poziomu ciśnienia skraplania do poziomu ciśnienia wrzenia
  • Sprężyna i śruba regulująca umożliwiają w razie potrzeby ręczną regulację przepływu czynnika. Dokręcając lub luzując śrubę przyspieszamy lub redukujemy naciągnięcie sprężyny , a tym samym szybkość otwarcia zaworu

Co w chwili, gdy zawór się zepsuje?

Wiadomo, że każdy element ma swoją żywotność i wcześniej czy później może dojść do jego zepsucia. O tym, że został uszkodzony zawór rozprężny objawy sugerują w postaci chociażby niesprawnie działającej klimatyzacji. Może tez pojawić się szron na parowniku, co będzie sugerowało, że czujnik nie zadziałał i czynnik chłodzący o nieodpowiedniej temperaturze przedostał się dalej. A to z kolei sprawi, że zablokowane zostaną drogi przepływu mas powietrza i uniemożliwione będzie pobieranie z nich ciepła. Jak widać więc, niewielki termostatyczny zawór rozprężny klimatyzacji ma ogromne znaczenie dla całego układu chłodzącego wnętrze auta.

Zawór rozprężny klimatyzacji. Co to jest i jak działa?
3.1 (62.11%) 19 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

2 Komentarze

  1. Zawór Rozprężny Klimatyzacji. Co To Jest I Jak Działa? – Proserwis zdjęcie nr 4 Janek G pisze:

    Co ile lat mniej więcej trzeba wymieniać zawór rozprężny klimatyzacji? Zastanawiam się ile taki element średnio wytrzymuje w Peugocie 307

  2. Zaworak pisze:

    To da się czy się nie da wyczyścić koło z pianki, bo różne opinie chodzą?