zapasowe koło dojazdowe
Ciśnienie w oponach – o czy warto wiedzieć?
17 sierpnia 2021
filtr kabinowy węglowy
Filtr kabinowy – budowa, rodzaje, działanie
18 września 2021
Pokaż wszystkie
Kiedy Zmienić Opony Na Letnie? – Proserwis zdjęcie nr 4

Właściwy dobór ogumienia, ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa podróżowania. Jednak w obecnych czasach, początki wiosny często charakteryzują się, bardzo niestabilną pogodą. Z tego powodu kierowcy wpadają w zakłopotanie i nie do końca są w stanie dopasować odpowiednie ogumienie do warunków, które panują na zewnątrz. Jak więc wybrać odpowiedni moment, na zmianę opon z zimowych na letnie?

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Klimat naszego ukochanego kraju, szczególnie wiosną, bywa bardzo kapryśny. Eksperci uważają, że wymiana opon z zimowych na letnie, powinna się odbyć w momencie gdy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez dłuższy czas. Warto więc obserwować długoterminową prognozę pogody i dostosować się do niej. W polskim klimacie przymrozki mogą się pojawić nawet w kwietniu, dlatego nie należy spieszyć się z wymianą ogumienia. Zwłaszcza że jazda na oponach zimowych, nawet w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza, nie stanowi większego zagrożenia zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i zużycie się opony. Kluczowym aspektem będzie tu nasz zdrowy rozsądek i analiza długoterminowych prognoz pogody.

Wymiana opon na letnie

Opony posiadają szereg oznaczeń, które charakteryzują ich cechy i dzielą je na letnie, zimowe i całoroczne. Opony letnie mogą być stosowane od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Są zdecydowanie twardsze, dzięki czemu przy wysokich. Letnich temperaturach, nie ulegają odkształceniom. Są gwarantem, lepszej przyczepności do nawierzchni zarówno suchej jak i mokrej. Bieżnik opon letnich jest dużo płytszy, przez co styk z nawierzchnią drogi jest większy. Jego nacięcia służą głównie do odprowadzania wody.

Sama wymiana opon na letnie powinna być wykonana w sposób profesjonalny i z uwzględnieniem takich czynników jak:

  • prawidłowy kierunek toczenia – montując oponę, należy stosować się do oznaczeń producenta i zamontować ją zgodnie z kierunkiem toczenia (strzałka wytłoczona na boku opony). Źle zamontowana opona szybciej się zużyje, będzie również pracowała zdecydowanie głośniej.
  • odpowiednie mocowanie śrub – koło narażone jest na duże obciążenie, dlatego śruby dokręcone zbyt lekko, mogą po czasie odpaść. Zbyt mocne dokręcenie śrub, może natomiast być problemem przy kolejnej zmianie ogumienia. Nakrętki mogą ulec zapieczeniu. Przed przykręcaniem szpilek, warto je trochę natłuścić smarem.
  • wyważanie kół – element bardzo istotny, którego nie można pominąć. Nawet jeśli mamy opony na felgach, pamiętajmy o ich ponownym wyważeniu, ulegają one bowiem odkształceniom i po pewnym czasie nie będą się toczyć równomiernie.
  • nadanie odpowiedniego ciśnienia do opon – po całym procesie wymiany należy, dopompować opony tak, aby ich ciśnienie było zgodne z tym, które zaleca producent. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo, jak również na zużycie paliwa.

Opony zimowe latem

Jazda na oponach zimowych latem, nie jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla nas jak i dla samej gumy. Nie gwarantuje (nawet najlepsza opona zimowa) optymalnej drogi hamowania, ani przyczepności. Opona zimowa bowiem w warunkach letnich ( wysokie temperatury) zachowuje się całkiem inaczej. Guma ulega odkształceniom, bezpośrednio klei się do podłoża, przez co szybciej się zużywa. Ma to jak widać duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych podróżujących.

Obowiązek zmiany opon

Obowiązek wymiany opon  istnieje w wielu europejskich krajach. W Polsce nie ma przepisów prawa, które nakładają mandat za brak zmiany ogumienia z zimowego na letni. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kierowców dostosowuje swoje ogumienie do aktualnej pory roku. Jazda latem na oponie zimowej powoduje jej szybkie ścieranie i zużycie. Należy pamiętać, że jazda na oponie z bieżnikiem poniżej 1,6 mm wiąże się z mandatem w przypadku kontroli drogowej lub konsekwencjami prawnymi w razie kolizji. Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na bezpieczeństwie!

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.