Informujemy, że we wszystkie soboty między 01.07 a 31.08 zakład będzie nieczynny. Przepraszamy.
Absolutną podstawą dla zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz wysokiego komfortu podróżowania samochodem jest odpowiednie wyważenie kół. Jest to zabieg, który zdecydowanie zwiększa przyczepność, a także skraca drogę hamowania. W przypadku źle wyważonych kół opony znacznie szybciej się zużywają, a co za tym idzie, tracą swoje właściwości. W tym wpisie podpowiemy, czym jest wyważanie kół, jak rozpoznać czy koła są odpowiednio wyważone oraz jak często powtarzać ten zabieg. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika.
Kiedy w samochodzie odczuwasz drgania i słyszysz charakterystyczny hałas, to niekoniecznie musi to oznaczać wymianę opon na nowe. Może być też tak, że Twój samochód potrzebuje wyważenia kół. Na czym polega tego rodzaju zabieg?
Wyważanie kół to nic innego jak równomierne rozłożenie masy zarówno samej opony, jak i felgi w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu rozkładała się wokół środka obrotu.
W efekcie takiego działania na kole nie występują miejsca o większej lub mniejszej masie, a zatem defekty i usterki związane z kołem zostają wyeliminowane za pomocą małych odważników montowanych wewnątrz opony, a których zadaniem jest idealnie zrównoważyć ich masę. Wyważanie kół to zadanie dla specjalistów, dlatego tego rodzaju zabiegi wykonuje się w profesjonalnych warsztatach samochodowych i przy użyciu specjalistycznej maszyny do wyważania kół — wyważarki. Wskazuje ona dokładne miejsce, w którym montuje się odważniki.
Obecnie w serwisach samochodowych stosuje się dwie techniki wyważania kół. Są to:
Przyczyn nieprawidłowo wyważonych kół może być wiele. Nie zawsze muszą być one związane z niepoprawną eksploatacją pojazdu, wręcz przeciwnie — bardzo często zdarza się, że opony i felgi już na etapie produkcji są źle wyważone. Do najczęstszych przyczyn nieodpowiednio wyważonych kół na samochodach zaliczyć należy:
Do charakterystycznych objawów wiążących się ze źle wyważonymi kołami należą:
Jeśli w trakcie jazdy odczuwasz charakterystyczne drgania na kierownicy, zwiększony hałas wydobywający się spod opon, czy inne wyżej wspomniane objawy to znak, że koła w Twoim samochodzie, ale także motocyklu mogą być źle wyważone. Nie można tego lekceważyć, ponieważ w działa to nie tylko na niekorzyść Twojego pojazdu, a co za tym idzie zwiększa koszty przyszłych napraw, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osób podróżujących. Do negatywnych skutków źle wyważonych kół zaliczyć należy:
Wyważanie kół na samochodzie powinno odbywać się nie tylko w procesie normalnej eksploatacji pojazdu, ale także w przypadku wad fabrycznych opon, czy po innych często nieprzewidzianych sytuacjach. Należą do nich m.in.:
Standardowo sprawdzenie czy koła w Twoim samochodzie są odpowiednio wyważone powinno się odbywać po przejechaniu 5000 km.