Jak wygląda wymiana opon z czujnikami ciśnienia
Jak wygląda wymiana opon z czujnikami ciśnienia?
29 października 2018
co to felgi hybrydowe
Co to są felgi hybrydowe?
10 grudnia 2018
Pokaż wszystkie
felgi

Felgi samochodowe mają kilka obowiązków. Stworzono je głównie z myślą o ochronie opon oraz wentylacji części układu hamulcowego. Obecnie jednak obręcze pełnią również inne role, w tym estetycznej ozdoby samochodu. Jednak czym właściwie jest felga, jakie są rodzaje felg i ich mocne i słabe strony?

Co to jest felga?

Felga jest elementem podwozia w kształcie walca, na który nakładana jest opona. Wykonana ze stopów stali lub aluminium, przenosi siłę z piasty koła na oponę. Domyślnie felga samochodowa ma za zadanie chronić oponę przed obtarciami oraz chłodzić układ hamulcowy poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym regularne odprowadzanie ciepłą z łatwo nagrzewających się elementów jak zaciski. Coraz częściej, felga pełni również funkcję ozdobną.

Parametry felg

Aby felga pełniła swoje funkcje musi być odpowiednio dopasowana do opony. Różnić można cztery podstawowe parametry felg, według których określa się zgodność lub niezgodność ogumienia do danej obręczy.

paramtery felg

Parametry felg pozwalają dobrać odpowiednią oponę do konkretnej obręczy

  • rozmiar felgi – składają się na nią szerokość obręczy oraz jej średnica wyrażone w calach.
  • rozstaw otworów mocujących – składają się na niego ilość otworów montażowych na piaście oraz średnica wewnętrznego otworu centralnego felgi, który przechodzi przez wszystkie środki tych pojedynczych otworów montażowych. Średnicę wyrażamy w milimetrach.
  • głębokość osadzenia koła na piaście (ET) – odległość felgi od płaszczyzny montażowej wyrażona w milimetrach. Dodatnia wartość oznacza, że felga będzie się chować do nadkola, natomiast ujemna, że będzie ona z niego wystawać.

Dla przykładu parametry felg 7×16 4×108 ET40 oznaczają, że:

  • rozmiar felgi wynosi 7×16 cala
  • średnica wewnętrznego otworu centralnego felgi koła utworzonego z 4 otworów montażowych ma wartość 108 mm
  • odległość felgi od płaszczyzny montażowej wynosi 40 mm. Dodatnia wartość parametru felgi oznacza, że będzie się ona chować w nadkolu.

Rodzaje felg samochodowych

Najprostszy podział obręczy do auta odnosi się do materiału, z którego są wykonane. Dwa podstawowe rodzaje felg samochodowych ze względu na wykorzystany stop to:

  • felgi stalowe
  • felgi aluminiowe, określane również, jako alufelgi.

Inną metodą podziału felg jest rodzaj budowy. W tym przypadku wyróżniamy:

Rodzaj felgi można również określić po metodzie produkcji. W tym przypadku wyróżniamy:

  • felgi odlewane
  • felgi kute
  • felgi rolowane

Felgi stalowe – tanie, wytrzymałe, brzydkie

Felgi wykonane ze stopu stali do niedawna były pewnym standardem. Tanie i wytrzymałe obręcze montowano w większości aut zjeżdżających z taśmy produkcyjnej. Felgi aluminiowe istniały jako pewien rodzaju luksusu – dodatkowego wyposażenia auta. Miały wyłącznie podnieść wizualne aspekty najdroższych modeli samochodów.

Obecnie wraz ze spadkiem cen „alusów”, felgi stalowe są powoli lecz systematycznie wypierane z rynku. Nie mniej niska cena, wysoka dostępność czy łatwość naprawy zachęcają wielu kierowców do stosowania obręczy ze stopów stali.

rola felg smaochodowych

Felgi chronią i zdobią samochód i jego elementy jak opony czy układ hamulcowy

Zalety felgi stalowej

  • Niska cena – obręcze stalowe są o wiele tańsze od swoich aluminiowych odpowiedników.
  • Dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – stopy stali lepiej znoszą najechanie na dziury czy wysoki krawężnik od stopów aluminium.
  • Wysoka dostępność – felga stalowa to nadal uniwersalne rozwiązanie, a więc dostaniemy ją praktycznie w każdym zakładzie wulkanizacyjnym.

Wady felgi stalowej

  • Duża podatność na wilgoć, czynniki atmosferyczne i chemię drogową – felgi samochodowe stalowe ulegają korozji więc nie powinny być zawsze odpowiednio zakonserwowane np. przez malowanie. Szkodzi im również sól i środki chemiczne używane na drogach podczas zimy.
  • Niska estetyka – ujmując to w prostych słowach – obręcze stalowe są po prostu brzydkie. W związku z tym często montuje się na nie kołpaki, mające je zamaskować, a tym samym podnieść wizualne aspekty auta.
  • Słaba cyrkulacja powietrza z układem hamulcowym – poprzez swoją konstrukcje, felga stalowa dostarcza ograniczoną ilość powietrza do części układu hamulcowego, a tym samym grozi ich nadmiernym przegrzewaniem.
  • Trudna konserwacja zabudowane felgi stalowe są trudne w czyszczeniu, a tym samym łatwo odkładają się na nich szkodliwe substancje
  • Niska plastyczność – felgi samochodowe stalowe trudniej odkształcić, natomiast pękają łatwiej od felg aluminiowych.

Rodzaje felg stalowych

Felgi stalowe występują w dwóch odmianach – klasycznej oraz strukturalnej.  Klasyczne felgi stalowe montowane są powszechnie w autach seryjnych natomiast felgi strukturalne to obręczą mające „udawać” felgi aluminiowe dzięki zbliżonemu do nich wyglądowi. W ten sposób otrzymujemy felgę wykonaną ze stali wraz z jej wszystkimi zaletami, a dodatkowo bez największej wady – niskiej estetyki wizualnej.

Felgi aluminiowe – drogie, delikatne, ładne

Obręcze aluminiowe w języku polskim funkcjonują również pod nazwą „alugelgi”. To wykonane z lekkich stopów aluminium – najczęściej z domieszką magnezu – felgi, które cieszą się coraz większą popularnością. Podobnie jak klimatyzacja samochodowa swojego  czasu, tak i alufelgi z luksusu staja się standardowym wyposażeniem aut. Dzieje się tak, ze względu na wiele zalet i stosunkowo mało wad.

felgi aluminiowe

Felgi aluminiowe maja być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne

Zalety felg aluminiowych

  • Łatwiejsze czyszczenie niż przy felgach stalowych
  • Estetyka – najprościej rzecz ujmując obręcze aluminiowe są o wiele ładniejsze od stalowych. Bogaty wybór wzorów i kolorów sprawiają, że mogą upiększyć każde auto.
  • Elastyczność– stopy aluminium są bardziej miękkie od stali w związku z tym łatwiej ulegają odkształceniom. Jest to zarówno wada jak i zaleta, ponieważ renowacja felg z aluminium jest tym samym mniej problematyczna i tańsza.
  • Odporność na warunki pogodowe i chemię drogową – zabezpieczone obręcze aluminiowe nie ulegaj korozji, a odpowiednio wykonane lakierowanie lub malowanie felg uchroni je przed wpływem soli i chemikaliów stosowanych przez drogowców.
  • Lepsze chłodzenie elementów układu hamulcowego – konstrukcja felg aluminiowych umożliwia lepszą wymianę cieplną między poszczególnym częściami a otoczeniem, a tym samym układ hamulcowy szybciej się chłodzi i może pracować dłużej bez usterek.

Wady felg aluminiowych

  • Ograniczenia w stosowaniu zimą– nie każda felga aluminiowa może być stosowana zimą, ze względu na ograniczenia dotyczące montażu łańcuchów śnieżnych. Ponadto felgi aluminiowe pokryte chromem lub polerowane mogą zwiększyć ryzyko wpadnięcia w poślizg.
  • Podatność na uszkodzenia mechaniczne – plastyczność materiału sprawia, że o wiele łatwiej uszkodzić felgę aluminiową niż stalową.
  • Cena – alufelgi to nadal sporo większy wydatek niż klasyczne felgi samochodowe stalowe.

Felgi aluminiowe czy stalowe

Odpowiedź jest prosta. Felgi aluminiowe biją stalowych braci pod każdym względem. Pytanie jakie należy sobie zadać to czy stać nas na takie rozwiązanie. Jeśli dużo jeździmy, cenimy estetykę i mamy budżet warto zainwestować w alufelgi. Jeśli natomiast autem poruszamy się sporadycznie i chcemy jak najmniej wydać, obręcze stalowe również spełnią swoją rolę.

felgi poznań

Proserwis to szeroki wybór felg w bliskiej okolicy Poznania. Prowadzimy sprzedaż hurtową i detaliczną. Zapraszamy!

Felgi. Definicja i rodzaje felg samochodowych
4.2 (84%) 5 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

1 Komentarz

  1. Felgi. Definicja I Rodzaje Felg Samochodowych – Proserwis zdjęcie nr 7 Borys Szydź pisze:

    Felgi hybrydowe? Teraz to wszystko musi być hybrydą, nawet obręcze…