Czy Wyważanie Opon Jest Konieczne? – Proserwis zdjęcie nr 4
Jak przygotować samochód na podróż?
24 września 2021
lewarek
Jak prawidłowo dbać o opony
20 listopada 2021
Pokaż wszystkie
Czy Wyważanie Opon Jest Konieczne? – Proserwis zdjęcie nr 5

Prawidłowe wyważanie kół, to jeden z głównych elementów koniecznych do zachowania odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa podróżowania po drogach. W przypadku nieprawidłowego wyważania kół nasz pojazd będzie narażony na drgania i wibrację nadwozia, a podstawowe parametry samochodu takie jak: hamowanie czy przyczepność ulegną znacznemu pogorszeniu. Wyważanie dotyczy zarówno używanych jak i nowych kół.

Prawidłowe wyważanie kół

Koło jest dobrze wyważone w przypadku, gdy jego masa jest prawidłowo rozłożona wokół osi jego obrotu. Nawet niewielkie odchyły w rozkładzie masy mogą mieć spore  znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę ogromne prędkości, z jakimi poruszają się samochody. Aby zadbać o prawidłowe wyważenie kół, warto zwrócić się o pomoc do serwisu samochodowego. Fachowcy zrobią to przy pomocy specjalnej maszyny tzw. wyważarki, która określi miejsce, w którym należy zamontować ciężarek równoważący (odważnik).

Złe wyważanie kół – skutki

Nieprawidłowe wyważanie kół da o sobie znać podczas pokonywania trasy z dużą szybkością (np. autostradą). Pojawią się wtedy szczególnie na kierownicy tzw. drgania, które generowane są przez przednie koła. Jeśli mamy źle wyważone tylne koła to poczujemy drgania karoserii oraz „zarzucanie” tylnej części auta podczas pokonywania ostrych zakrętów.

Źle wyważone opony będą również skutkować szybszym zużyciem się bieżnika opony, układu kierowniczego, zawieszenia, amortyzatorów oraz łożyska.

Przyczyny niewyważonych kół

Niewyważone koła biorą się również z przyczyn eksploatacyjnych. Podczas każdej przejażdżki, koła naszego auta narażone są na spotkania z ubytkami na powierzchni drogi, z krawężnikiem czy koleinami. Każde takie nawet najdrobniejsze  spotkanie może doprowadzić do zmiany w wyważeniu koła. Jeżeli więc wjedziemy z dużą prędkością w dziurę lub zbyt mocno uderzymy w krawężnik, pamiętajmy, aby nie bagatelizować tego zdarzenia, tylko udać się na kontrolę do najbliższej stacji diagnostycznej.

Jak często należy wyważać koła

Częstotliwość wyważania kół, jest ściśle powiązana ze sposobem użytkowania samochodu. Kierowcy, którzy pokonują krótkie dystanse, często tylko z domu do pracy i z powrotem powinni dokonywać wyważania kół podczas sezonowej wymiany ogumienia, czyli dwa razy w  roku. Ci, którzy codziennie przemierzają długie dystanse, powinni robić to zdecydowanie częściej. Przynajmniej po pokonaniu średnio około 10 tys. km. Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na bezpieczeństwie.

Ważne jest, aby kierowcy, którzy posiadają dwa komplety kół, nie zapomnieli o wyważaniu ogumienia. Osobne komplety pozwalają nam uniknąć kolejek w serwisach wulkanizacyjnych, ale często takie udogodnienie usypia naszą czujność i zapominamy o tej ważnej czynności, jaką bez wątpienia jest prawidłowe wyważanie kół.

Posiadacze opon całorocznych, również nie są zwolnieni z kontroli wyważania kół. Kupując opony przeznaczone do jazdy przez cały rok, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad wyważania. Jest to szczególnie ważne w dobie coraz większego zainteresowania tego typu ogumienia.

Metody wyważania kół

Wyróżniamy dwie metody wyważania kół:

  • metoda statyczna,
  • metoda dynamiczna.

Metoda statyczna, pozwala wykryć położenie środka masy poza osią obrotu. Cięższa strona opada niżej niż lżejsza. Po analizie mechanik zakłada ciężarek na kołnierzu felgi tak, aby przywrócić odpowiednie wyważenie.

Wyważenie dynamiczne, wykonywane jest przy pomocy wyważarki komputerowej. Mechanik zakłada koło na wyważarkę, która obraca się z prędkością od 25 km/h do 90 km/h. Po wykonaniu analizy komputer sam określa jaki ciężarek oraz w jakim miejscu powinien zostać zamontowany.

Koszty wyważania kół

Koszty zależne są od lokalizacji oraz wielkości warsztatu wulkanizacyjnego. Więcej zapłacimy za wyważenie opony na feldze aluminiowej.

Podobał Ci się tekst? Oceń!
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.