klimatyzacja zimą
Klimatyzacja samochodowa zimą. Jak używać?
27 stycznia 2019
ozonator
Co to jest ozonator klimatyzacji?
5 lutego 2019
Pokaż wszystkie
symbole na kole dojazdowym

W czasach początków motoryzacji uszkodzenia opon zdarzały się dosyć często. Fatalna jakość dróg, jak i samych opon powodowała, że aż do wybuchu II wojny światowej auta miały na wyposażeniu po dwa koła zapasowe. I choć dziś tego typu zabezpieczenia nie są konieczne, przebite opony się zdarzają. Według niektórych statystyk, przeciętny kierowca „złapie gumę” średnio pięć razy w trakcie swojej kariery. Dlatego na stanie każdego auta powinno się znaleźć koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy.

Czym jest koło dojazdowe?

zestaw naprawczy do opon

Kompresor to jeden z elementów zestawu naprawczego do opon

Coraz częściej odchodzi się od dołączania koła zapasowego do standardowego wyposażenia samochodu. Zastępuje się je zestawem naprawczym, złożonym z kompresora zasilanego z gniazda zapalniczki oraz uszczelniacza w płynie, lub kołem dojazdowym. Jest ono zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem niż zestaw naprawczy.

Czym zatem charakteryzują się koła dojazdowe? Zwykle mają nieco mniejsze i węższą oponę, przypominającą tę motocyklową. Uznani producenci opon stosują jednak bardzo miękką mieszankę, która częściowo rekompensuje mniejszą szerokość. Dojazdówki umożliwiają dalszą, krótkotrwałą jazdę autem po uszkodzeniu opony. Prędkość maksymalna, z jaką można się poruszać, to 50 – 80 km/h. Największą zaletą koła zapasowego dojazdowego jest to, że zabierze mniej przestrzeni w bagażniku niż koło pełnowymiarowe. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest wyposażony w instalację gazową ze zbiornikiem toroidalnym. Wówczas nie ma miejsca na koło zapasowe i osoby chcące takie mieć, muszą je umieścić w bagażniku.

Ze względu na to, że koła zapasowe dojazdowe są dedykowane wyłącznie tymczasowemu użytkowaniu, trzeba je możliwe jak najszybciej zastąpić naprawionym lub nowym kołem normalnym. Jeśli auto jest wyposażone w dojazdowe koło zapasowe, obok niego zawsze znajdziemy lewarek i klucz do kół. Auta z plastikowymi nakładkami na śruby są dodatkowo fabrycznie wyposażone w specjalne szczypce do ich ściągania.

Symbole na kole dojazdowym

Opony dojazdowe można rozpoznać dzięki symbolowi „T” (ang. „Temporary”- tymczasowy) umieszczonemu przed oznaczeniem ich rozmiaru na przykład T135/90R16.

  • 135: odpowiada szerokości opony w mm. W naszym przykładzie opona ma szerokość 135 mm.
  • 90: wskazuje profil opony, czyli związek pomiędzy wysokością boku oraz szerokością przekroju opony. W naszym przykładzie wysokość boku stanowi 90% szerokości opony. Im mniejszy ten stosunek, tym niższy bok.
  • R: jest to wewnętrzna konstrukcja opony. R oznacza konstrukcję radialną. Standardowo niemal wszystkie dostępne opony mają konstrukcję radialną.
  • 16: Jest to wewnętrzna średnica opony, innymi słowy wysokość felgi. Średnica jest podawana w calach, tu : 16 cali.

Felga do koła dojazdowego

Felgi kół dojazdowych mają specjalny odcień, zazwyczaj jest to kolor jasnożółty. Na oponie lub feldze dojazdowej, znajduje się również informacja dotycząca dopuszczalnej prędkości. Nie wszyscy orientują się, że koła dojazdowe są wyposażone w specjalne naklejki, które powinno się przykleić na kierownicę. Mają one przypominać, o dozwolonej dla opon prędkości, której nie powinno się przekraczać.

Gdzie kupić koła dojazdowe od PROserwis?

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego, który mieści się w Puszczykowie koło Poznania. Zapewniamy możliwość odbioru osobistego zarówno kół dojazdowych jak i artykułów dodatkowych jak lewarki czy pokrowce w sklepie lub w naszym magazynie w Krośnie. Dojazdówki wysyłamy również kurierem TedEX. W przypadku zamówień hurtowych szczegóły dostawy należy uzgodnić z nami telefonicznie lub mailowo.

Co oznaczają symbole na kole dojazdowym?
3.5 (70%) 2 votes
andrzejewscy
andrzejewscy
Proserwis to firma, które już od 30 lat działa w Poznaniu i okolicach. Specjalizujemy się w oponach, dlatego o wulkanizacji wiemy wszystko! Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, oferując kompleksowe usługi związane z wulkanizacją i nie tylko. Sprawdź nasze konkurencyjne ceny i ofertę - opony letnie, zimowe wielosezonowe oraz koła dojazdowe - w hurcie i detalu. Wiosną odwiedź nasz serwis klimatyzacji. Poznań, Mosina, Puszczykowo, Luboń - to dla mieszkańców tych i okolicznych miast codziennie świadczymy profesjonalne usługi nie tylko wulkanizacji, ale też auto klimy. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym warsztatem. Na pewno rozwiejemy twoje wątpliwości!

Komentarze są wyłączone.