W czasach początków motoryzacji uszkodzenia opon zdarzały się dosyć często. Fatalna jakość dróg, jak i samych opon powodowała, że aż do wybuchu II wojny światowej auta miały na wyposażeniu po dwa koła zapasowe. I choć dziś tego typu zabezpieczenia nie są konieczne, przebite opony się zdarzają. Według niektórych statystyk, przeciętny kierowca „złapie gumę” średnio pięć razy w trakcie swojej kariery. Dlatego na stanie każdego auta powinno się znaleźć koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy.
Kompresor to jeden z elementów zestawu naprawczego do opon
Coraz częściej odchodzi się od dołączania koła zapasowego do standardowego wyposażenia samochodu. Zastępuje się je zestawem naprawczym, złożonym z kompresora zasilanego z gniazda zapalniczki oraz uszczelniacza w płynie, lub kołem dojazdowym. Jest ono zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem niż zestaw naprawczy.
Czym zatem charakteryzują się koła dojazdowe? Zwykle mają nieco mniejsze i węższą oponę, przypominającą tę motocyklową. Uznani producenci opon stosują jednak bardzo miękką mieszankę, która częściowo rekompensuje mniejszą szerokość. Dojazdówki umożliwiają dalszą, krótkotrwałą jazdę autem po uszkodzeniu opony. Prędkość maksymalna, z jaką można się poruszać, to 50 – 80 km/h. Największą zaletą koła zapasowego dojazdowego jest to, że zabierze mniej przestrzeni w bagażniku niż koło pełnowymiarowe. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest wyposażony w instalację gazową ze zbiornikiem toroidalnym. Wówczas nie ma miejsca na koło zapasowe i osoby chcące takie mieć, muszą je umieścić w bagażniku.
Ze względu na to, że koła zapasowe dojazdowe są dedykowane wyłącznie tymczasowemu użytkowaniu, trzeba je możliwe jak najszybciej zastąpić naprawionym lub nowym kołem normalnym. Jeśli auto jest wyposażone w dojazdowe koło zapasowe, obok niego zawsze znajdziemy lewarek i klucz do kół. Auta z plastikowymi nakładkami na śruby są dodatkowo fabrycznie wyposażone w specjalne szczypce do ich ściągania.
Opony dojazdowe można rozpoznać dzięki symbolowi „T” (ang. „Temporary”- tymczasowy) umieszczonemu przed oznaczeniem ich rozmiaru na przykład T135/90R16.
Felgi kół dojazdowych mają specjalny odcień, zazwyczaj jest to kolor jasnożółty. Na oponie lub feldze dojazdowej, znajduje się również informacja dotycząca dopuszczalnej prędkości. Nie wszyscy orientują się, że koła dojazdowe są wyposażone w specjalne naklejki, które powinno się przykleić na kierownicę. Mają one przypominać, o dozwolonej dla opon prędkości, której nie powinno się przekraczać.
Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego, który mieści się w Puszczykowie koło Poznania. Zapewniamy możliwość odbioru osobistego zarówno kół dojazdowych jak i artykułów dodatkowych jak lewarki czy pokrowce w sklepie lub w naszym magazynie w Krośnie. Dojazdówki wysyłamy również kurierem TedEX. W przypadku zamówień hurtowych szczegóły dostawy należy uzgodnić z nami telefonicznie lub mailowo.