Nawiew samochodowy. Co to jest jaka działa?
Jak ustawić nawiew w samochodzie żeby pozbyć się zaparowanych szyb?
8 stycznia 2019
parowanei szyb samochodowych
Parujące szyby w samochodzie. Jak z nimi walczyć?
20 stycznia 2019
Pokaż wszystkie
wymiana koła na pustyni

Prowadząc samochód niejednokrotnie stajemy przed niebezpieczeństwem przebicia opony. Zły stan dróg, najechanie na „żelastwo” czy zahaczenie o krawężnik – do tylko kilka niebezpieczeństw czyhających na kierowców każdego dnia. Nie zawsze możemy wezwać pomoc. Czasem zmianę opony na koło dojazdowe lub zapasowe musimy wykonać o własnych siłach na totalnym odludziu. Warto więc wiedzieć jak wymienić koło w samochodzie samemu.

Wymiana koła na autostradzie i zwykłej drodze – zadbaj o bezpieczeństwo!

Teren nie zawsze sprzyja wymianie koła

Teren nie zawsze sprzyja wymianie koła

Każda wymiana koła w samochodzie powinna być wykonywana przy przestrzeganiu bezpieczeństwa oraz zgodna prawem drogowym. Jeśli jest taka możliwość, uszkodzone koło powinno znajdować się od strony pobocza, nie drogi. Dzięki temu minimalizujemy niebezpieczeństwo potrącenia przez przejeżdżający samochód. Jeśli w pobliżu miejsca uszkodzenia znajduje się parking, warto przejechać powoli te kilkaset metrów. Ani oponie, ani  feldze nie powinno się nic stać jeśli będziemy poruszać się wolno i omijać dziury.

Zawsze, niezależnie od pogody, pory dnia czy rodzaju drogi (wyjątkiem są drogi gruntowe), powinniśmy przed opuszczeniem auta nałożyć kamizelkę odblaskową, uruchomić światła awaryjne oraz przygotować odblaskowy trójkąt ostrzegawczy do rozłożenia na drodze.

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego od samochodu regulują przepisy ruchu drogowego i w zależności od typu drogi odległość wynosi od 30 m – na drodze utwardzonej poza obszarem zabudowanym – do 100 m – jeśli przeprowadzana jest wymiana koła na autostradzie lub drodze ekspresowej.  Trójkąt drogowy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu za którego brak grozi bolesny mandat. Trójkąt bezpieczeństwa powinien być umieszczony na jezdni tak, aby umożliwić bezpieczne zdejmowanie kołpaków, odkręcanie śrub i pozostałe czynności związane z wymianą uszkodzonego koła.

Niezbędne narzędzia – co powinien zawierać zestaw do wymiany koła?

Kiedy już zapewniliśmy bezpieczeństwo sobie i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, czas przejść do audytu narzędzi, które będą nam niezbędne do wymiany koła w samochodzie. Przede wszystkim potrzebne nam jest: koło dojazdowe lub klasyczne koło zapasowe. Te dwa rodzaje ogumienia awaryjnego różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Nie wchodząc w szczegóły, koła dojazdowe są mniejsze od standardowego „zapasu”. Dzięki tej właściwości mogą łatwiej zmieścić siew bagażniku. Obecnie to właśnie tzw. „dojazdówki” są standardowym wyposażeniem w nowych modelach aut.

Pozostałymi narzędziami, które zawierać powinien zestaw do wymiany koła są lewarek samochodowy, który posłuży nam do uniesienia auta i teleskopowy klucz do kół. Dobrze jeśli w samochodzie mamy również latarkę, rękawiczki kawałek gazety i metalową rurkę do przedłużenia klucza. Tak zaopatrzeni możemy przystąpić do samodzielnej wymiany koła.

Jak wymienić koło w samochodzie krok po kroku?

naprawa i wymiana koła

Przydatne podczas wymiany koła będą chociażby rękawiczki, które warto wozić razem z pozostałymi elementami zestawu.

Po pierwsze musimy odpowiednio zabezpieczyć samochód przed ruchem. W tym celu klinujemy koła na sprawnej osi. Jeśli wymieniamy koło z tyłu blokujemy te na osi przedniej i na odwrót. Możemy do tego wykorzystać chociażby kamienie. Na wyłączonym silniku wrzucamy bieg i zaciągamy hamulec ręczny. Z tak zabezpieczonego auta wyciągamy koło dojazdowe i potrzebne narzędzia.

Przechodzimy do zdejmowania kołpaków, oczywiście jeśli je posiadamy. Często należy przeciąć opaski zaciskowe, które niejednokrotnie zakładają wulkanizatorzy.

Następnie luzujemy śruby mocujące koło. Jest to dużo  łatwiejsze, kiedy samochód oparty jest na swoim ciężarze. Warto wozić ze sobą wspomnianą już rurkę do przedłużenia klucza.  Jeśli zapieczona śruba w kole uniemożliwia kręcenie, tego rodzaju sprzęt może nam pomóc rozwiązać problem na zasadzie dźwigni. Śrub do kół nie należy jednak odkręcać do końca.

Teraz czas na zlokalizowanie punktu, w którym umieścimy lewarek do podnoszenia samochodu. Znajduje się on zawsze na progu auta. Jest to płaska powierzchnia, z której możemy bezpiecznie skorzystać nie bojąc się o uszkodzenie progu. Umieszczamy lewarek samochodowy w wyznaczonym miejscu i powoli kręcimy, co powoduje podnoszenie się auta.

Po uzyskaniu odpowiedniej do wymiany koła wysokości, przystępujemy do całkowitego wykręcania śrub. Następnie zdejmujemy uszkodzone koło, odkładamy na bok i zakładamy koło dojazdowe lub zapasowe. Wkładamy śruby w otwory i wkręcamy na krzyż tzn. na ukos.

Spuszczamy auto na dół i dokręcamy śruby. Chowamy wszystko do bagażnika, ściągamy trójkąt bezpieczeństwa i ruszamy w drogę.

O czym warto pamiętać po wymianie koła w samochodzie?

Sama wymiana koła w samochodzie nie jest trudna, natomiast należy być świadomym kilku związanych z nią rzeczy. Po pierwsze warto pamiętać, żeby na najbliższej stacji benzynowej sprawdzić ciśnienie w wymienionej oponie. Jeśli założyliśmy koło dojazdowe pamiętajmy też o ograniczeniach prędkości dla tego typu ogumienia wynoszących  80km/h. Nie jest to również rodzaj opony do długotrwałej jazdy, dlatego powinniśmy od razu po wymianie skierować się do najbliższego wulkanizatora.

Czasem wymiana nie ma sensu i lepiej zastosować z tzw. koło zapasowe w sprayu, które możemy dostać na każdej stacji benzynowej. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale oszczędzi nam czas, który zabiera wymiana koła.

Wymiana koła w samochodzie. Poradnik krok po kroku.
4 (80%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

Komentarze są wyłączone.