W czasie pandemii najważniejszą oraz podkreślaną na każdym kroku rzeczą jest higiena i utrzymywanie czystości. Sytuacja jest poważna i wiele osób boi się o swoje zdrowie oraz życie. Cały czas trwają pracę nad lekarstwem na koronawirusa, a ludzie starają się chronić przed zarażeniem, jak tylko się da. Pojawiły się nawet opinie, że ozonowanie samochodu czy wnętrza budynku jest skuteczną metodą oczyszczania przestrzeni z wirusa. Czy są one potwierdzone?
Ozon jest odmianą tlenu składającą się z trójatomowych cząsteczek o właściwościach silnie utleniających. Jest to gaz występujący w przyrodzie. Jest dobrze wyczuwalny podczas burzy, ponieważ tworzy się w czasie wyładowań elektrycznych w atmosferze. Proces utlenienia prowadzi do wyjałowienia powierzchni, czyli do jej dezynfekcji. Przy jego pomocy oczyszcza się m.in. wodę pitną lub dezynfekuje sale szpitalne.
Zastosowanie ozonu najbardziej znane jest jednak w branży samochodowej, gdzie wykorzystuje się go do ogólnego czyszczenia wnętrza pojazdów i przede wszystkim odgrzybiania klimatyzacji. Ozonowanie usuwa nieprzyjemne zapachy takie jak pot, zapach zwierząt, czy dym papierosowy. Jest też w pełni ekologiczne, gdyż w procesie rozkładu ozonu powstaje jedynie tlen.
Ozonowanie klimatyzacji samochodowej to popularny zabieg dezynfekujący
Podczas ozonowania klimatyzacji samochodów czy pomieszczeń używa się wysokiego stężenia ozonu, które jest niebezpieczne. Musimy mieć na uwadze, że jeśli już podejmujemy się tej czynności, nie powinniśmy przebywać w ozonowanej przestrzeni bez odpowiedniej maski ochronnej. Ozon zmienia się w tlen w ciągu kilkudziesięciu minut. Poziom niebezpieczeństwa zależy jednak oczywiście od powierzchni i stężenia substancji.
Nie powinniśmy używać ozonowanych pomieszczeń bez uprzedniego sprawdzenia stężenia ozonu. Do tego celu wykorzystuje się specjalne mierniki. Ludzki organizm przyzwyczaja się do ozonu w ciągu kilkudziesięciu minut i po tym czasie nie jesteśmy w stanie wyczuć, czy jego stężenie maleje, czy rośnie.
Długie przebywanie w pomieszczeniu z wysokim stężeniem ozonu może powodować bardzo poważne konsekwencje na przykład podrażnienie dróg oddechowych, a nawet powikłania takie jak utrata wzroku.
Opinie na ten temat są podzielone, jednak w ogólnym rozrachunku nie powinniśmy polegać na ozonowaniu przy walce z koronawirusem. To prawda, że ozon ma właściwości bakteriobójcze, jednak nie dotyczy to wirusów, które nie mają struktury komórkowej. Nie została potwierdzona informacja mówiąca, że z ozonowanie to dobry sposób na zwalczenie koronawirusów. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy skreślić ten sposób dezynfekcji. Takie zabiegi szczególnie przydają się w przypadku oczyszczania klimatyzacji samochodowej z grzybów i bakterii.
Każdy posiadacz auta po zimie, która jest szczególnym wyzwaniem dla pojazdów, powinien wykonać ozonowanie klimatyzacji. Poznań, Gdańsk, Warszawa i wszystkie duże miasta oferują wiele miejsc, w których możemy przeprowadzić taki zabieg. Oczywiście, jeśli posiadamy ozonator, możemy samodzielnie przeprowadzić taką operację. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jeśli jednak nie czujemy się komfortowo z samodzielną ozonizacją klimatyzacji, to powinniśmy udać się do specjalisty.