lakierowanie felg 01
Lakierowanie felg. Jak dobrać lakier?
5 sierpnia 2018
homologacja opon
Co to jest homologacja opon i czym są opony homologowane?
13 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie
Aquaplaning

Deszcz nie jest przyjacielem kierowcy. Od wynalezienia samochodu inżynierowie ścigają się w coraz lepszych rozwiązaniach, które mają podnieść bezpieczeństwo na drodze podczas intensywnych opadów. Od wycieraczek, aż po nowoczesne układy wspomagające przyczepność do podłoża. Nadal jednak istnieje zjawisko, którego mimo ogromnych nakładów firm oponiarskich, nadal zbiera potężne żniwo. Chodzi o zjawisko aquaplaningu. Co to jest akwaplanacja i dlaczego jest tak niebezpiecznym zjawiskiem?

Zjawisko aquaplaningu. Niebezpieczna woda na drodze o każdej porze roku

Nie jest tajemnicą, że opony samochodowe różnie zachowuje się na powierzchni suchej, mokrej, rozgrzanej czy zalodzonej. W końcu jest to główny powód dlaczego stosuje się sezonową wymianę ogumienia. Opony zimowe, opony letnie czy opony całoroczne mają różną budowę i nie chodzi tu o sam bieżnik, ale chociażby o rodzaj gumy z której są wykonane czy wartość zalecanego do eksploatacji ciśnienia. To dzięki tym różnicą opona zimowa lepiej trzyma się drogi przy mrozach, natomiast letnia przy gorącym asfalcie. Niezależnie jednak od pory roku woda na drodze zawsze może się pojawić- latem z opadami, zimą poprzez stopienie śniegu drogową chemią. To właśnie przy zalegającej warstwie wody dochodzi do zjawiska aquaplaningu.

Mity i fakty o wpadaniu w poślizg na mokrej nawierzchni

Według popularnych mitów w poślizg przy mokrej drodze można wpaść jedynie w trzech przypadkach:

  • Wykonując gwałtowny skręt przy dużej prędkości
  • Wyprzedzając, czyli zwiększając prędkość oraz wykonując manewr delikatnego skrętu
  • Gwałtownie hamując

Każda z tych przyczyn oczywiście grozi utratą kontroli nad autem na mokrej nawierzchni, natomiast niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że w poślizg najłatwiej wpaść po prostu jadąc szybko, nie wykonując żadnych gwałtownych manewrów czy zmniejszając prędkość. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystkiemu winny aquaplaningu lub po polsku akwaplanacja.

Co to jest aquaplaning i dlaczego w poślizg można wpaść nawet na prostej drodze?

aqaplaning specyficzny

Akwaplanacja potrafi być niebezpieczna, ale bardzo przyjemn. Ze specyficznego rodzaju aquaplaningu korzystamy np. surfując.

Aquaplaning, lub akwaplanacja  to, najprościej mówiąc, wpadnięcie w poślizg na mokrej nawierzchni drogi. Mechanizm działania zjawiska aquaplaningu przebiega następująco:

Wraz ze wzrostem prędkości poruszania się samochodu po drodze, mniejsza cześć opony przylega do powierzchni drogi. Tym samym zmniejsza się jej przyczepność do podłoża. W sytuacji kiedy dodatkowo droga jest mokra, staje się to szczególnie groźne. Im większa prędkość auta, tym opona jest w stanie odprowadzić mniejszą ilość wody spod bieżnika. Przed oponą zaczyna tworzyć się wodną „górka” na którą opona najeżdża. Można powiedzieć, że zaczyna ”poruszać się po wodzie”, a nie po asfalcie, a tym samym traci przyczepność i ślizga się po powierzchni zamiast wykonywać tarcie. To zjawisko określa się właśnie mianem aquaplaningu.

Przyczyny aquaplaningu

O części z możliwych przyczynach powstania zjawiska aqualpaningu wspominaliśmy już wcześniej. Jest jednak jeszcze kilka czynników, o których unikania należy pamiętać, aby czuć się na drodze bezpiecznie.

Nadmierna prędkość

Jak już wspominaliśmy, im większa prędkość tym mniejsza powierzchnia opony dotyka powierzchnię drogi oraz trudniej jest odprowadzić wodę spod bieżnika.

Zużycie opony

Jedną z głównym przyczyn aquaplaningu poza prędkością jest stopień zużycia opony, a dokładniej bieżnika. Im bieżnik jest niższy tzn. bardziej starty – zużyty, tym większe niebezpieczeństwo, że przy mokrej nawierzchni drogi nie będzie w stanie odprowadzić wody spod opony i wpadniemy w poślizg.

Zły typ bieżnika

Bieżniki opon samochodowych są tak konstruowane, żeby w jak największym stopniu zagwarantować przyczepność do drogi w każdych warunkach pogodowych. Jednym z zadań z tym związanych jest tak ułożenie rowków, aby woda byłą skutecznie odprowadzana spod opony. Przy tańszych oponach gorszej jakości może wystąpić sytuacja, że konstrukcja bieżnika opony będzie niewystarczająco dopracowana, żeby to zagwarantować.

Duża ilość wody na drodze

Istotnym czynnikiem do wystąpienia akwaplanacji jest grubość powierzchni wody na drodze. Im większa warstwa zalegającej wody, tym trudniej ją odprowadzić spod opony

Niskie ciśnienie w oponach

Na powstanie aquaplaningu duży wpływ ma ciśnienie w oponach. Im gorzej napompowane tym łatwiej stracić przyczepność i wpaść w poślizg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *