Czujniki ciśnienia opon. Czym jest TPMS?

Malowanie alufelg samemu
Malowanie felg aluminiowych samemu. Poradnik
12 czerwca 2018
Jak naprawić przebitą oponę
Jak naprawić przebitą oponę?
20 czerwca 2018
Pokaż wszystkie
czujnikiciśnienia tpms

Kierowcy choć powinni regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, nie zawsze to robią, dlatego regulacje z 2014 roku wprowadziły do samochodów obowiązkowe czujniki ciśnienia opon w skrócie zwane czujnikami TPMS. Decyzja spowodowana była koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, zmniejszenia ilości zużywanego paliwa, a także wytwarzanych odpadów. To rozwiązanie ma także chronić opony przed zniszczeniem, gdyż nie zawsze jest możliwość odpowiednio wczesnego wykrycia zbyt niskiego ciśnienia, szczególnie, gdy jest ono niewyczuwalne podczas jazdy. Obecnie w takie czujniki wyposażone są już bardzo często nawet samochodu używane. Pomimo to, nie każdy kierowca wie, czym one właściwie są i jak się nazywają.

TPMS co to jest i jak działa?

TPMS to nic innego jak skrót od Tyre Pressure Monitoring System. TPMS jest jednym z elementów, który monitoruje ciśnienie wewnątrz opon. Czujnik ciśnienia opon umieszczony jest wewnątrz kół samochodów, tak aby umożliwić im pomiar ciśnienia w sposób ciągły. Czujniki ciśnienia opon TPMS przesyłają informacje bez przerwy do jednostki sterującej pojazdem, dzięki czemu kierowca zostanie od razu poinformowany, gdy ciśnienie spadnie poniżej normy w którejś z opon. Czujnik powinien poinformować kierowcę, za pomocą świecącej kontrolki, o problemie w momencie, gdy ciśnienie w kole spadnie o 20% lub po obniżeniu wartości ciśnienia do 1,5 bar – w przeciągu 60 minut dla czterech kół, a w ciągu 10 minut dla jednego koła.

Jak wymienić opony z czujnikiem TPMS?

ciśneinei w oponachWymiana opon z czujnikami TPMS może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy, tańszy, ale niosący za sobą ryzyko uszkodzenia części samochodu, to wymiana na zwykłe, posiadane już koła. Zamiast całego koła, wymieniamy jednak samą oponę. Niesie to jednak za sobą ryzyko uszkodzenia czujnika, felgi oraz uszkodzenia gumy. Druga opcja, to zakup samych obręczy wyposażonych w TPMS. Jednak musimy sprawdzić, czy w przypadku naszego pojazdu taka możliwość istnieje, gdyż nie wszystkie modele felg są przystosowane do montażu czujników ciśnienia TPMS. Jeżeli wybierzemy zamiast opon sezonowych, całoroczne, wtedy sam problem z wymianą całkowicie odpada, bo wystarczy zakupić jeden komplet z czujnikami.

Czujniki TPMS cena

Niestety, czujniki te nie są bezobsługowe, więc w ich przypadku trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakup. Prócz kupienia czujnika ciśnienia, zapłacimy również za jego montaż oraz kalibrację. Oczywiście, każde zepsucie czujnika generuje koszty jego wymiany, a tym samym ponownego montażu i programowania. Są modele samochodów, w których wystarczy samo wgranie czujnika, w innych trzeba je odpowiednio ustawić. Ceny wahają się w zależności od modelu oraz warsztatu. Za jeden czujnik możemy zapłacić w przedziale od 150 do 300 złotych, natomiast montaż i kalibracja wahają się w przedziałach od 700 do 1500 złotych.

Ważne, by pamiętać, że nawet jeżeli uda się wymieniać opony bez uszkodzenia czujników, to po około 5-6 latach wyczerpuje się ich bateria – co wiąże się z przymusową wymianą. A w przypadku rotacji kół – zmiany przednich na tylne, należy czujniki na nowo zaprogramować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *