Uszkodzenie auta na dziurze. Jak dostać odszkodowanie od zarządcy drogi?

Czy warto kupić skodę octavię
Czy warto kupić Skodę Octavię?
27 maja 2016
filtr kabinowy węglowy
Przeciwpyłkowy filtr klimatyzacji – czym jest i jak działa?
10 maja 2018
Pokaż wszystkie
dziury drogowe

Zima już na dobre opuściła poznańskie ziemie. Śnieg stopniał, co dla każdego wulkanizatora stało się jasnym sygnałem, że rozpoczyna się letni sezon zmiany opon. Wiosna przypomniała o sobie również kierowcom i to w mało przyjemny sposób. Na drodze pojawiła się ich coroczna zmora – dziury. To co zakrywała śnieżna pierzyna, a w większości przypadków piach zmieszany z solą i chemikaliami, co roku staje się powodem wielu uszkodzeń opon, felg a także całego zawieszenia. Co zrobić, kiedy zdarzy się nam uszkodzenie auta na dziurze i jak uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi?

Dziury w drodze – najczęstsze naprawy wynikające z uszkodzenie auta na dziurze

Wyrwa w drodze rodzi koszty. W przypadku pechowego uszkodzenie auta na dziurze mogą one być naprawdę spore. Pamiętać należy też o tym, że nie wszystkie uszkodzenia mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Część z nich może pojawić się po jakimś czasie. Nie bagatelizujmy więc drobnych zmian na kierownicy. Mogą świadczyć np. o tym, że wystąpiło uszkodzenie felgi. Oto kilka podstawowych kosztów, które wiążą się z najechaniem w dziury na drodze.

Prostowanie felg

uszkodzenie auta na dziurze

Uszkodzenie auta na dziurze, przebicie opony lub skrzywienie felgi – to popularne “awarie” czekające na polskich drogach

Podstawowym kosztem, który często musimy ponieść, w przypadku uszkodzenia auta na dziurze jest prostowanie felg. Standardowo to koszt ok 50 zł za sztukę. Cena zależy od rodzaju felgi – felgi stalowe lub aluminiowe – oraz od zakresu prac.

Prostowanie felgi może spowodować odpryski farby. W takim wypadku dodatkowe malowanie felg podnosi koszt całej usterki do nawet 300-400 zł. Inne koszty czekają osoby chcące przeprowadzić malowanie felg stalowych a inne posiadaczy aluminiowych obręczy. Nie mniej w obu przypadkach lepiej omijać dziury na drodze.

Prostowanie będzie konieczne w przypadku kiedy uszkodzenie felgi na drodze jest czymś więcej niż drobną rysą. Porysowane obręcze można przywrócić do nowości za kilka złotych poprzez piaskowanie felg, czyli zdarcie całej warstwy lakieru. Piaskowaną felgę należy jednak później odpowiednio zabezpieczyć chociażby poprzez powtórne lakierowanie felg lub nałożenie warstwy farby.

Prostować można jedynie felgi, które mają stałą strukturę. w Przypadku pęknięcia obręczy po najechaniu na dziurę, konieczne może być ich spawanie.

Naprawa koła

Dziury na drodze wiążą się zwykle z naprawą koła. Jest to bardzo ogólne określenie. Składa się na nie wiele czynności i czynników wynikających ze stopnia i sposobu uszkodzenia auta na dziurze. Naprawa koła zależy przede wszystkim od tego co zostało uszkodzone, rozmiaru uszkodzenia oraz wymiarów samego koła. Cena zaczyna się od ok 50 zł. Na jej koszt w dużej części wpływ ma to czy nastąpiło jedynie uszkodzenie felgi na drodze, opony czy obu części składowych koła.

Podstawowe czynności, które przeprowadza wulkanizator to to łatanie opony poprzez klejenie lub kołkowanie czy prostowanie felg. Cena zależy oczywiście od miejsca zniszczeń. W przypadku kiedy nastąpiło boczne uszkodzenie opony, lub pęknięcie felgi w trudno dostępnym miejscu naprawa może być niemożliwa lub nieopłacalna. W takim wypadku czeka nas zakup nowego kompletu lub tylko jego części.

Naprawa układu kierowniczego

Uszkodzenie auta na dziurze może wymagać przeprowadzenia poważniejszych zabiegów, którym nie podoła zwykły wulkanizator takich jak chociażby naprawa układu kierowniczego. Tutaj widełki cenowe za usługi z częściami są spore i mogą wynieść od 900 do nawet 10-15 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wieku i modelu auta, zakresu szkód itp. Jedno jest pewne – uszkodzenia auta na dziurze wymagające naprawy układu kierowniczego to duże koszty.

Naprawa zawieszenia

Pechowców, którzy trafią oponami w dziury na drodze, może czekać najdroższy typ napraw – związanych z zawieszeniem. Tutaj koszty są podobne jak przy reperowaniu układu kierowniczego. To w zasadzie potencjalnie najkosztowniejsza dla kierowcy naprawa.

Odszkodowanie za wjechanie w dziurę – za co domagać się zwrotu?

Uszkodzenia powstałe poprzez najechanie na dziurę mogą być bolesne. O ile prostowanie felg czy wymiana koła to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, o tyle uszkodzenie zawieszenia może iść już w wyższe kwoty. Kierowcy, którzy uszkodzą oponę lub felgę na drodze mają prawo wnioskować o odszkodowanie od zarządcy drogi. Prawo chroni w tym wypadku kierowcę i umożliwia dociekania zadośćuczynienia za powstałe szkody nawet do 3 lat od momentu ich zajścia. Oczywiście, żeby wniosek o odszkodowanie za wjechanie w dziurę został rozstrzygnięty na korzyść kierowcy, musi on zachować się zgodnie z ustalonymi procedurami. Jakimi?

Odszkodowanie od zarządcy drogi – jak uzyskać zwrot kosztów naprawy?

Niezależnie od wielkości szkody, kierowca walcząc o odszkodowanie za wjechanie w dziurę,  musi postępować zgodnie z ustawowymi przepisami. Tylko to pozwoli uniknąć kruczków prawnych oraz sytuacji, w której dziury na drodze dodatkowo mogłyby przyczynić się do otrzymania mandatu za brak uwagi na drodze.

Policja niezbędna na miejscu zdarzenia aby uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi

odszkodowanie za dziurę w drodze

Odszkodowania za wjechanie w dziurę możemy domagać się od zarządcy drogi

Podobnie jak w przypadku większości incydentów drogowych, tak i po uszkodzeniu spowodowanym przez dziury na drodze, policja jest niezbędna. Tylko w ten sposób potwierdzimy, że uszkodzenie auta wynikło ze złego stanu nawierzchni i otrzymamy to  na piśmie. Po pierwsze policjant obecny na miejscu może wykluczyć winę kierowcy. Po drugie potwierdzi on odpowiednimi dokumentami, że uszkodzenie rzeczywiście zaistniało, a nie jest próbą wyłudzenia pieniędzy. To właśnie te dokumenty są niezbędne jeśli chcemy walczyć o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Dowody podstawą walki i odszkodowanie za dziurę w drodze

Kierowca, niezależnie od policji, powinien jak najlepiej udokumentować szkodę oraz dziurę, która ją spowodowała. Skrzywienie felgi, przebicie opony – wszystko to powinno znaleźć się na fotografiach, jeśli chcemy walczyć o odszkodowanie od zarządcy drogi na pokrycie kosztów napraw.
Przydadzą się również świadkowie zdarzenia oraz Twoje osobiste notatki na wszystko co można wykorzystać np. jaka była dozwolona na danym odcinku maksymalna prędkość. Tu jednak należy uważać, bo jeśli okaże się, że uszkodzenie auta na dziurze wynikło z naszej winy, czeka nas mandat.

Sprawdź jakie są obowiązki zarządcy drogi

Kiedy kierowca posiada już dobrze udokumentowaną szkodę, może udać się do podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie feralnej drogi. Zależnie od rodzaju (gminne, powiatowe etc.) podmiot odpowiedzialny będzie różny, a zatem i miejsce składania wniosku będzie się różnić. Przyda się również sprawdzić obowiązki zarządcy drogi tak, aby być pewnym, że mamy do czynienia z odpowiednim podmiotem. W przeciwnym wypadku możemy być odsyłani “od okienka do okienka”.

odszkodowanie od zarządcy drogi

Odszkodowanie od zarządcy drogi to sposób na pokrycie chociaż części kosztów napraw auta.

Zarządca drogi

W zależności od miejsca, gdzie znajdowały się dziury na drodze będące podstawą wniosku musimy się udać do jednego z 3 podmiotów.

Drogi gminne

Podmiot do składania wniosku: Urząd Gminy lub Urząd Miasta

Podmiot odpowiedzialny za drogę: prezydent miasta, wójt lub burmistrz

Drogi powiatowe

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: Powiatowy Zarząd Dróg lub Starostwo Powiatowe

Drogi wojewódzkie

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: odpowiedni oddział Zarządu Dróg Wojewódzkich

Drogi krajowe, ekspresowe i autostrady

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych  i Autostrad

Wcześniejsza naprawa, a odszkodowanie od zarządcy drogi

Kiedy wniosek zostanie złożony zaczyna się urzędowa machina. Teoretycznie kierowca powinien czekać z naprawą na rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie od zarządcy drogi oraz wycenę przez ubezpieczyciela i dopiero po ich uzyskaniu udać się do serwisu lub znajomego mechanika.
Wykonanie prac naprawczych wcześniej może przyczynić się do negatywnej odpowiedzi na wniosek. Rzadko który kierowca może pozwolić sobie na czekanie, dlatego jeśli już udaje się do warsztatu, niezbędne jest zatrzymanie faktury vat ze specyfikacją jakie czynności naprawcze były wykonane. Prostowanie felgi, rozkręcenie podwozia, wymiana opony – wszystko powinno być odpowiednio wymienione na rachunku.

Odszkodowanie za dziurę w drodze – praktyczne rady

Uszkodzenie Auta Na Dziurze. Jak Dostać Odszkodowanie Od Zarządcy Drogi? – Proserwis zdjęcie nr 4

Wezwanie policji przed sprawdzeniem czy o dziurach nie informowały odpowiednie znaki, może zakończyć się mandatem.

Zabezpieczaj się na wypadek ukrytych uszkodzeń

Pamiętaj, że o ile prostowanie felg to koszt kilkudziesięciu złotych i może nie być to warte Twojego zachodu, o tyle nie wszystkie uszkodzenia widać na pierwszy rzut oka. Dobrze udokumentuj miejsce zdarzenia, z myślą, że wniosek możesz złożyć nawet do 3 lat po jego zaistnieniu. Ubieganie się o odszkodowanie za dziurę w drodze to Twoje prawo.

Sprawdź znaki na drodze przed wezwaniem policji

Nie chodzi tu tyle o znaki prędkości, ale również o te ostrzegające, że mogą wystąpić dziury na drodze. W przypadku kiedy jechaliśmy zbyt szybko, lub nie zachowaliśmy należytej uwagi na znaki, uszkodzenie auta na dziurze skończy się nie tylko kosztownymi naprawami. Pamiętaj, wezwanie policji w sytuacji, kiedy nie zastosowałeś się do ostrzeżeń grozi mandatem.

Szkoda powstała przy złych warunkach atmosferycznych

Warunki atmosferyczne są częstym powodem do odrzucenia wniosku przez zarządcę dróg. Weź to pod uwagę przed złożeniem wniosku o odszkodowanie za wjechanie w dziurę.

 

Uszkodzenie auta na dziurze. Jak dostać odszkodowanie od zarządcy drogi?
4.5 (90%) 2 votes
Jacek Smogur
Jacek Smogur
Bloger, pasjonat motoryzacji. W wolnych chwilach szuka nowinek i faktów z dziedziny auto-moto i stara się przetłumaczyć je na język polski.

2 Komentarze

  1. Uszkodzenie Auta Na Dziurze. Jak Dostać Odszkodowanie Od Zarządcy Drogi? – Proserwis zdjęcie nr 6 Janusz pisze:

    Czy odszkodowanie od zarządcy drogi jest zero jedynkowe? Tzn czy wygrywając sprawę pokrywa nam całość czy tylko jakąś część napraw?

  2. Uszkodzenie Auta Na Dziurze. Jak Dostać Odszkodowanie Od Zarządcy Drogi? – Proserwis zdjęcie nr 7 Jaretk Sęp pisze:

    Czy są jakieś limity kwotowe na uzyskanie odszkodowania za uszkodzenie auta na dziurze?