Uszkodzenie auta na dziurze. Ile to kosztuje i jak dociekać odszkodowania?

Czy warto kupić skodę octavię
Czy warto kupić Skodę Octavię?
27 maja 2016
filtr kabinowy węglowy
Filtr Kabinowy – budowa klimatyzacji samochodowej cz. 1
10 maja 2018
Pokaż wszystkie
dziury drogowe

Zima już na dobre opuściła poznańskie ziemie. Śnieg stopniał, co dla każdego wulkanizatora stało się jasnym sygnałem, że rozpoczyna się letni sezon zmiany opon. Wiosna przypomniała o sobie również kierowcom i to w mało przyjemny sposób. Na drodze pojawiła się ich coroczna zmora – dziury. To co zakrywała śnieżna pierzyna, a w większości przypadków piach zmieszany z solą i chemikaliami, co roku staje się powodem wielu uszkodzeń opon, felg a także całego zawieszenia.

Koszty wynikające z najechania na dziurę

Problem rodzi koszty. W przypadku pechowego najechania na dziurę mogą one być spore. Pamiętać należy też o tym, że nie wszystkie uszkodzenia mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Część z nich może pojawić się po jakimś czasie. Nie bagatelizujmy też drobnych zmian na kierownicy. Mogą świadczyć np. o uszkodzonej feldze. Oto kilka podstawowych kosztów, które wiążą się z najechaniem na dziurę.

felga 1Prostowanie felg

Prostowanie felg to koszt ok 50 zł za sztukę. Cena zależy od rodzaju felgi – felgi stalowe i aluminiowe – oraz od zakresu prac. Prostowanie felgi może spowodować odpryski farby. W takim wypadku dodatkowe malowanie podnosi koszt całej usterki do nawet 300-400 zł.

Naprawa koła

Naprawa koła zależy przede wszystkim od rozmiaru uszkodzenia oraz wymiarów koła. Cena zaczyna się od ok 50 zł.

Naprawa układu kierowniczego

Najechanie na dziurę może wymagać przeprowadzenia poważniejszej naprawy np. układu kierowniczego. Tutaj widełki są spore i mogą wynieść od 900 zł do nawet 10-15 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wieku i modelu auta, zakresu szkód itp.

Naprawa zawieszenia

Tutaj koszty są podobne jak przy naprawie układu kierowniczego. To w zasadzie potencjalnie najkosztowniejsza dla kierowcy naprawa.

Odszkodowanie za uszkodzenia

Uszkodzenia powstałe poprzez najechanie na dziurę mogą być bolesne. O ile prostowanie felg czy wymiana opony to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, o tyle uszkodzenie zawieszenia może iść już w wyższe kwoty. Kierowcy, którzy uszkodzą oponę lub felgę na drodze mają prawo domagać się odszkodowania od zarządcy tej drogi. Prawo chroni w tym wypadku kierowcę i umożliwia dociekania zadośćuczynienia za powstałe szkody nawet do 3 lat od momentu ich zajścia. Oczywiście, żeby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść kierowcy, musi on zachować się zgodnie z ustalonymi procedurami. Jakimi?

Procedura dociekania odszkodowania

Niezależnie od wielkości szkody, kierowca musi postępować zgodnie z ustawowymi przepisami.

Policja na miejscu zdarzenia

Podobnie jak w przypadku większości incydentów drogowych policja jest niezbędna. Po pierwsze policjant obecny na miejscu może wykluczyć winę kierowcy. Po drugie potwierdzi on odpowiednimi dokumentami, że uszkodzenie rzeczywiście zaistniało, a nie jest próbą wyłudzenia pieniędzy.

Dowody to podstawa

Kierowca, niezależnie od policji, powinien jak najlepiej udokumentować szkodę oraz dziurę, która ją spowodowała. Skrzywienie felgi, przebicie opony – wszystko to powinno znaleźć się na fotografiach, jeśli chcemy walczyć o pokrycie kosztów prostowania felg czy innych usług z zakresu wulkanizacji czy mechaniki.

Przydadzą się również świadkowie zdarzenia oraz Twoje osobiste notatki taki jak np. dostępna na danym odcinku maksymalna prędkość.

Znajdź podmiot odpowiedzialny za utrzymanie drogi i złóż wniosek

Kiedy kierowca posiada już dobrze udokumentowaną szkodę, może udać się do podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie feralnej drogi. Zależnie od rodzaju (gminne, powiatowe etc.) podmiot odpowiedzialny będzie różny, a zatem i miejsce składania wniosku będzie się różnić.

prostowanie felgDrogi gminne

Podmiot do składania wniosku: Urząd Gminy lub Urząd Miasta

Podmiot odpowiedzialny za drogę: prezydent miasta, wójt lub burmistrz

Drogi powiatowe

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: Powiatowy Zarząd Dróg lub Starostwo Powiatowe

Drogi wojewódzkie

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: odpowiedni oddział Zarządu Dróg Wojewódzkich

Drogi krajowe, ekspresowe i autostrady

Podmiot do składania wniosku oraz podmiot odpowiedzialny: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych  i Autostrad

Bądź ostrożny z naprawą

Kiedy wniosek zostanie złożony zaczyna się urzędowa machina. Teoretycznie kierowca powinien czekać na rozpatrzenie wniosku oraz wycenę przez ubezpieczyciela i dopiero po ich uzyskaniu udać się do serwisu w celu naprawy. Wykonanie prac naprawczych wcześniej może przyczynić się do negatywnej odpowiedzi na wniosek. Rzadko który kierowca może pozwolić sobie na czekanie, dlatego jeśli już udaje się do warsztatu, niezbędne jest zatrzymanie faktury vat ze specyfikacją jakie czynności naprawcze były wykonane. Prostowanie felgi, rozkręcenie podwozia, wymiana opony – wszystko powinno być odpowiednio wymienione na rachunku.

Rady

Zabezpieczaj się na wypadek ukrytych uszkodzeń

Pamiętaj, że o ile prostowanie felg to koszt kilkudziesięciu złotych i może nie być to warte Twojego zachodu, o tyle nie wszystkie uszkodzenia widać na pierwszy rzut oka. Dobrze udokumentuj miejsce zdarzenia, z myślą, że wniosek możesz złożyć nawet do 3 lat po jego zaistnieniu.

Sprawdź znaki na drodze przed wezwaniem policji

Nie chodzi tu tyle o znaki prędkości, tylko o te informujące o dziurach na drodze. Pamiętaj, wezwanie policji w sytuacji, kiedy nie zastosowałeś się do ostrzeżeń na drodze grozi mandatem.

Szkoda powstała przy złych warunkach atmosferycznych

Warunki atmosferyczne są częstym powodem do odrzucenia wniosku przez zarządcę dróg.

1 Komentarz

  1. […] nie trzeba wyjaśniać, że stan naszych polskich dróg jest fatalny. Uszkodzenia na dziurze, koleinach czy innych wadach w nawierzchni powodują, że nasze samochody szybko się eksploatują. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *